,,Budujemy lepszą współpracę i nowe inicjatywy”
Zadanie , do którego Centrum Kultury w Gdowie przystąpiło we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, polega na zainicjowaniu działań służących wzmocnieniu zaangażowania CK w Gdowie w rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego społeczności lokalnej w gminie Gdów. Działania prowadzone w I części obejmują przeprowadzenie diagnozy potrzeb, organizacj
ę spotkań ze społecznością lokalną , głównie młodzieżą , która ma pomysły i inicjatywy kulturalne i chce je realizować lecz nie ma możliwości na ich samodzielne zrealizowanie. Podczas spotkań przeprowadzona będzie diagnoza potrzeb społeczności lokalnych , opracowane zostaną zarysy inicjatyw, regulamin wyboru tych inicjatyw oraz wspólnie tworzony plan ich realizacji. W drodze głosowania wybrane zostanie 10 a docelowo 5 najlepszych. I etap programu zakończy się wyborem inicjatyw kulturalnych Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015 i opracowaniem wniosku do złożenia w II etapie zadania. Celem Głównym projektu jest włączenie społeczności lokalnej, w tym głównie młodzieży , w planowanie i realizację inicjatyw lokalnych wynikających z ich potrzeb. Celem szczegółowym jest wykreowanie i pokazanie wśród uczestników spotkań liderów społecznościowych, którzy w przyszłości będą pełnić rolę inicjatorów kolejnych inicjatyw społecznych. Przeprowadzenie diagnozy identyfikującej potrzeby, zasoby i samodzielne inicjatywy społeczności lokalnej odbędzie się w formie ankiety, które zostaną skierowane poprzez dyrektorów szkół do młodzieży ze wszystkich szkół z terenu gminy Gdów oraz podczas dwóch spotkań z młodzieżą oraz zainteresowaną społecznością lokalną. Wyniki analizy ankiet posłużą jako baza zainteresowań społeczeństwa , w tym baza zainteresowań młodzieży. Miejsce spotkań- Czyżów, Gdów; terminy : marzec 2015. Wyzwaniem na najbliższe lata jest podjęcie wszelkich możliwych starań zmierzających do zachęcenia młodego pokolenia do działań inspirowanych kulturą własnego regionu , tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie kulturą i sztuką. I etap projekt trwać będzie od lutego do czerwca br. O wszelkich szczegółach , terminach spotkań będziemy informować na naszym profilu Facebook, stronie www Centrum Kultury w Gdowie oraz Urzędu Gminy w Gdowie .