Klub Przyrodników

Klub Przyrodników Klub Przyrodników jest ogólnopolską organizacją pozarządową działająca na rzecz ochrony przyrody Biuro w Świebodzinie, ul. 1 Maja 22, 66-200 Świebodzin, woj.

Klub Przyrodników jest organizacją pozarządową działającą na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Powstał w 1983r., a oficjalnie zarejestrowany został w roku 1989. Pierwotnie Klub działał jako Lubuski Klub Przyrodników, a od 2001r. działa pod nazwą Klub Przyrodników, która oddaje ogólnopolski charakter działalności. Misją Klubu Przyrodników jest zachowanie przyrody - bogactwa i naturaln

ości flory, fauny, ekosystemów i krajobrazów. Cel ten realizujemy przez ochronę konkretnych miejsc i obszarów, za pomocą różnych środków - od obejmowania obiektów przyrodniczych formami ochrony, przez planowanie ich ochrony, realizację projektów ochrony przyrody, interwencje przeciwdziałające zagrożeniom. Bierzemy udział w przygotowywaniu analiz i raportów, aktów prawnych, opiniowaniu lub współkształtowaniu ogólnopolskich rozwiązań wpływających na przyrodę. Działamy także na forum europejskim, a nasze aktywność staramy się opierać na wiedzy i profesjonalizmie. Przykładowe dotychczas przeprowadzone przez nas projekty:
-Ochrona muraw kserotermicznych w Polsce – teoria i praktyka;
-Ochrona torfowisk alkalicznych (7230) w młodoglacjalnym krajobrazie Polski północnej;
-Ochrona torfowisk alkalicznych południowej Polski;
-Ochrona wysokich torfowisk bałtyckich na Pomorzu;
-Ochrona żółwia błotnego i płazów na nizinach północnej Europy;
-Czynna ochrona ślimaków z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej: poczwarówki zwężonej i jajowatej;
-Stworzenie lubuskiej kolekcji zachowawczej chwastów polnych oraz tradycyjnych odmian drzew i krzewów. Klub funkcjonuje w oparciu o swoje trzy placówki, w których zatrudnionych jest kilkunastu stałych pracowników:
1. lubuskie, tel. 68 382 82 36, [email protected]
2. Stacja Terenowa w Owczarach (Muzeum Łąki), Owczary 17, 69-113 Górzyca, woj. lubuskie, tel. 95 759 12 20, [email protected]
3. Stacja Terenowa w Uniemyślu (Karczma Sądowa), Uniemyśl 60, 58-420 Uniemyśl, woj. dolnośląskie, tel. 504 033 370, [email protected]

W ramach klubu działa pięć Kół Terenowych, zrzeszających lokalnych przyrodników: poznańskie, pilskie, wolsztyńskie, dolnośląskie i wschodniopomorskie. W staraniach o ochronę przyrody Klub nabywa, kupując bądź dzierżawiąc, cenne przyrodniczo obiekty. Środki na zakup pozyskujemy z działalności gospodarczej Klubu, z funduszy publicznych w ramach prowadzonych projektów, oraz w mniejszym stopniu ze zbiórek publicznych. Do dzisiaj Klub objął w ten sposób ochroną kilkanaście ostoi przyrodniczych o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Są wśród nich zarówno niewielkie kilkuarowe jak i kilkudziesięciohektarowe obiekty. Jedne z ciekawszych miejsc, to: ostoja w Owczarach z murawami kserotermicznymi, łąkami świeżymi i ciepłolubnymi lasami zboczowymi; ostoja w Koźminku z łąką trzęślicową, ostoja w Zatoni Dolnej z murawami kserotermicznymi, łąkami świeżymi, łęgami zboczowymi, źródliskami wapiennymi i ostoja Kosobudki w Dolinie Pliszki - z różnymi typami torfowisk. W ramach szerokiej działalności edukacyjnej Klub Przyrodników organizuje konferencje naukowe, warsztaty i szkolenia. Stacje Terenowe prowadzą zajęcia edukacyjne, obozy przyrodnicze i cykliczne imprezy, np. Wiosenne i Letnie Spotkania z Łąką (Owczary), Dni Śnieżycy, Na tropie Wiosny (Uniemyśl). Wydawnictwo Klubu Przyrodników publikuje rocznie kilkanaście pozycji książkowych, m.in. serię wydawniczą "Monografie Przyrodnicze” (najnowsze tytuły, to „Wodniczka”, „Borsuk”, „Bąk”, „Łabędź”), kwartalnik naukowy "Przegląd Przyrodniczy" oraz kwartalny biuletyn informacyjny "Bociek". Wszystkie nasze publikacje dostępne są w sklepie internetowym i w naszych placówkach.

🇪🇺 29 kwietnia Komisja Europejska (European Commission) poinformowała o 𝘄𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝗰𝗶𝘂 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗲̨𝗽𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝘄𝗸𝗼 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗰𝗲 w zwią...
05/05/2026

🇪🇺 29 kwietnia Komisja Europejska (European Commission) poinformowała o 𝘄𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝗰𝗶𝘂 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗲̨𝗽𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝘄𝗸𝗼 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗰𝗲 w związku z naruszeniem prawa UE – ramowej dyrektywy wodnej, dyrektyw w sprawie emisji przemysłowych, dyrektywy siedliskowej i ptasiej – przez długotrwałe tolerowanie złego stanu ekologicznego Odry oraz wywołujących ten stan zrzutów słonych wód i zanieczyszczeń do Odry i jej dopływów.

➡️ Konsekwencją była m.in. 𝗸𝗮𝘁𝗮𝘀𝘁𝗿𝗼𝗳𝗮 𝗲𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗮 latem 2022 r., niszcząca także dla obszarów Natura 2000 wzdłuż Odry.

⚖️ Zdaniem Komisji – po tej katastrofie Polska nie podjęła również niezbędnych środków w celu zapewnienia odbudowy chronionych siedlisk i gatunków występujących wzdłuż rzeki, takich jak różanka czy koza pospolita 🐟

Ponadto Polska przyjęła 16 listopada 2022 r. plan gospodarowania wodami w dorzeczu bez uwzględnienia katastrofy z lata 2022 r. i jej skutków – naruszając tym samym wymóg przeprowadzenia odpowiedniej oceny wpływu planu na obszary Natura 2000, opartej na aktualnych danych.

𝗞𝗼𝗺𝗶𝘀𝗷𝗮 𝘄𝘆𝘀ł𝗮ł𝗮 𝗱𝗼 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 𝘄𝗲𝘇𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗼 𝘂𝘀𝘂𝗻𝗶𝗲̨𝗰𝗶𝗮 𝘂𝗰𝗵𝘆𝗯𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮 – Letter of Formal Notice – i oczekuje na odpowiedź w ciągu 2 miesięcy.

⚠️ Kolejne etapy procedury mogą doprowadzić do wniesienia sprawy do 𝘛𝘳𝘺𝘣𝘶𝘯𝘢ł𝘶 𝘚𝘱𝘳𝘢𝘸𝘪𝘦𝘥𝘭𝘪𝘸𝘰𝘴́𝘤𝘪 𝘜𝘌.

🔗 Komunikat Komisji:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/inf_26_720

✍️ Paweł Pawlaczyk

📸 Ewa Drewniak, Odra w okolicach Bielinka

🌿 Ważne dla nas linki w jednym miejscu:
https://linktr.ee/klub.przyrodnikow

📬 Zapisz się na listę Wiadomości KP, aby otrzymywać najważniejsze informacje o ochronie przyrody w Polsce: wyślij pusty e-mail na adres: [email protected]


Drugi dzień Zjazdu w Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach - Muzeum Łąki to tradycyjnie wycieczka przyrodnicza....
29/04/2026

Drugi dzień Zjazdu w Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach - Muzeum Łąki to tradycyjnie wycieczka przyrodnicza. A skoro Zjazd odbywał się Owczarach to naszą destynacją musiały być oczywiście nasze owczarskie murawy kserotermiczne :)

Podczas wycieczki odbyły się mini-warsztaty z rozpoznawania porostów, które prowadziła Agnieszka Kowalewska i Rafał Szymczyk. To był jeden hit.

Drugim hitem, ku zaskoczeniu wszystkich, okazał się wężymord stepowy (Scorzonera purpurea) odnaleziony po kilkunastu latach nieobecności na murawach w Owczarach!
Pojawił się prawdopodobnie dzięki konsekwentnemu wypasaniu muraw naszymi żywymi kosiareczkami :) o czym również opowiadano podczas wycieczki.

W miniony weekend odbył się 43. Zjazd Klubu Przyrodników, tym razem w naszej stacji terenowej w Owczarach. Zapraszamy do...
28/04/2026

W miniony weekend odbył się 43. Zjazd Klubu Przyrodników, tym razem w naszej stacji terenowej w Owczarach. Zapraszamy do relacji (foto i tekst Rafał Ruta).

👣🌿 Wiosenne Spotkanie z Łąką rozpoczęliśmy spacerem po murawach kserotermicznych w dolinie Odry – miejscu, gdzie 𝗸𝗿𝗮𝗷𝗼𝗯𝗿...
24/04/2026

👣🌿 Wiosenne Spotkanie z Łąką rozpoczęliśmy spacerem po murawach kserotermicznych w dolinie Odry – miejscu, gdzie 𝗸𝗿𝗮𝗷𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘄𝗰𝗶𝗮̨𝘇̇ 𝗻𝗼𝘀𝗶 𝘀́𝗹𝗮𝗱𝘆 𝗱𝗮𝘄𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗿𝗮𝗿𝘇𝗲𝗸: Odry i Warty, które tysiące lat kształtowały tę szeroką dolinę 🌊🌊

🏞️ Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, jak w bardzo krótkim czasie (zaledwie ok. 200 lat) człowiek mocno przekształcił ten krajobraz – zajmując przestrzeń rzek, osuszając łąki i zmieniając ich funkcje 🌾

Wśród wiosennej przyrody obserwowaliśmy pierwsze aktywne owady 🪲, słuchaliśmy opowieści o ptasich strategiach miłosnych i budowaniu gniazd 🐦, tworzyliśmy z naturalnych materiałów 🎨 oraz zanurzyliśmy się w dźwiękach doliny rzek 🎶

🌞 Dziękujemy wszystkim za wspólny czas pełen rozmów, wiedzy i wiosennej energii 💚🌱

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania – dołączcie do nas, by dalej odkrywać łąki, krajobrazy i przyrodnicze historie 🌿

📅 𝗞𝗼𝗹𝗲𝗷𝗻𝗲 𝗷𝘂𝘇̇ 𝟰 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮!

📝 "Ochrona najcenniejszych obszarów przyrodniczych nie może być przedmiotem politycznych targów".🌳 ʀᴇᴢᴇʀᴡᴀᴛʏ ᴘʀᴢʏʀᴏᴅʏ – ...
21/04/2026

📝 "Ochrona najcenniejszych obszarów przyrodniczych nie może być przedmiotem politycznych targów".

🌳 ʀᴇᴢᴇʀᴡᴀᴛʏ ᴘʀᴢʏʀᴏᴅʏ – ᴄᴢᴀꜱ ɴᴀ ᴄᴏᴍᴇʙᴀᴄᴋ!

Podpisujemy przygotowaną przez Pracownia na rzecz Wszystkich Istot petycję do Marszałka Sejmu RP, prosimy o to samo, a także o jej szerokie udostępnianie. Link podajemy w komentarzu.

Na zdjęciu fragment rezerwatu przyrody "Zabór", położonego nieopodal Miękinii, którego rozszerzenie postuluje Klub Przyrodników. Na przygotowanej przez organizację liście dla Dolnego Śląska znajduje się podobnych propozycji ponad 200 i są one sukcesywnie weryfikowane. W ubiegłym roku udało się w ten sposób powołać w naszym województwie aż 7 nowych rezerwatów.

Poniżej uzasadnienie petycji przygotowane przez Pracownia na rzecz Wszystkich Istot:

"14 kwietnia posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 przedstawili projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którego istotą jest zmiana zasad tworzenia rezerwatów przyrody poprzez ograniczenie roli Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodę na powołanie rezerwatu miałaby wyrażać rada gminy. Taka zgoda mogłaby być uchylona przez wojewodę.

Proponowane przepisy wprowadzą mechanizm podobny do tzw. „weta samorządowego”, które od 2001 roku uniemożliwia tworzenie nowych parków narodowych w Polsce.

Obecnie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody rezerwaty są formą ochrony dotyczącą wyłącznie obszarów o wyjątkowych wartościach przyrodniczych. Decyzje o ich ustanowieniu są efektem pracy specjalistów i analiz przyrodniczych. Ostateczną decyzję podejmuje wyspecjalizowany organ, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po zasięgnięciu opinii Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. I tak powinno zostać.

Wbrew pozorom ta nowelizacja jest też szkodliwa dla samych samorządów, które obecnie otrzymują subwencje ekologiczne za obszary chronione. Dla wielu gmin to milionowe zyski, które można przeznaczyć na wszelkie bieżące potrzeby. Tymczasem te dofinansowanie będą zagrożone przez politycznych spory, a kwestie przyrodnicze zostaną zmarginalizowane."

🔔NA POCZĄTEK (KOŃCA?) Jaka piękna katastrofa!, czyli Andrzej Jermaczek polemizuje o gospodarce leśnej w Polsce.  📣Wieści...
17/04/2026

🔔NA POCZĄTEK (KOŃCA?) Jaka piękna katastrofa!, czyli Andrzej Jermaczek polemizuje o gospodarce leśnej w Polsce.
📣Wieści z Klubu:
🪓AKCJA WYCINKI NA MURAWACH W OWCZARACH
🦋NIEPYLAK WRACA DO KRUCZEGO – o historii, pracy i pierwszych oznakach sukcesu
🐑🐑🐑OWIES DLA OWIEC, czyli jak wesprzeć wypas na murawie
🧹🛁🖼️🛏️WIOSNA W OWCZARACH – odświeżamy naszą STACJĘ
A do tego stałe rubryki jak np. przyrodnicze triki ;)

📖Zapraszamy do lektury najnowszego BOĆKA
👇Link do pobrania biuletynu w komentarzu.

„Po latach zastoju ruszyliśmy. Czy nowe przepisy znów to zatrzymają?”Od kilku lat Klub Przyrodników przy współpracy z sz...
16/04/2026

„Po latach zastoju ruszyliśmy. Czy nowe przepisy znów to zatrzymają?”

Od kilku lat Klub Przyrodników przy współpracy z szerokim gronem przyrodników i skupiających ich organizacji prowadzi akcję „Rezerwaty przyrody – czas na comeback!” Nie możemy nie odnieść się do przedstawionego 14 kwietnia przez posłanki i posłów Polski 2050 i PSL projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która znacząco może wpłynąć na proces powoływania nowych rezerwatów przyrody. Wszyscy wiemy jaki to będzie wpływ...

Od kilkunastu lat trwał permanentny kryzys w ustanawianiu nowych rezerwatów przyrody w Polsce, który 2 lata temu został przełamany i na koniec ubiegłego roku odnotowano uznanie 139 nowych rezerwatów (2024/2025). Nowo powołane rezerwaty w większości (jeśli nie w całości) powoływane zostały wyłącznie na gruntach Skarbu Państwa.

Tymczasem pomysł nowelizacji ustawy o ochronie przyrody może ponownie zahamować ten proces, gdyż jedną z głównych zmian byłoby uzyskanie zgody rady gminy na powołanie rezerwatu. Dotychczas decyzję w tej sprawie podejmował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Dlaczego w sprawach wymagających wiedzy wciąż nie chcemy iść w kierunku słuchania ekspertów? Dlaczego o przyrodzie ma decydować ktoś, kto nie ma o niej pojęcia? Bo do tego ta ustawa niestety zmierza.

Inwestycje można zastąpić innymi, dziedzictwa przyrodniczego Polski nie, to jest wymiar ogólnokrajowy, nie do decyzji na szczeblu gminnym.

Przypominamy, że:

- rezerwaty przyrody są ciągle najskuteczniejsza forma ochrony i trwałego zabezpieczenia przyrody. Istnienie ich racjonalnej sieci, chroniącej reprezentatywną część naturalnych ekosystemów i siedlisk ginących gatunków, jest warunkiem koniecznym skutecznej ochrony przyrody w Polsce,

- to powierzchnie referencyjne, poletka badawcze, z których możemy jako ludzie czerpać nieocenioną wiedzę na temat procesów przyrodniczych, tak istotną w kontekście obecnych zmian klimatycznych,

- obecnie rezerwaty przyrody w Polsce zajmują łącznie nieco ponad 0,5% powierzchni kraju! Już ponad 50 lat temu szacowano, że ekosystemy naturalne wymagające zabezpieczenia tą formą ochrony to min. 3 % pow. Polski

- rezerwaty przyrody, w rozumieniu Unijnej Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 traktowane są jako „obszary ściśle chronione” i wpisują się w oczekiwany wkład Polski w realizację celów Strategii,

- rezerwaty przyrody muszą spełniać definicję ustawową, tj. być obszarami zachowanymi w stanie naturalnym lub mało zmienionym, obejmującymi ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Przypominamy o zbliżającym się Zjeździe i z@praszamy do zapoznania się z jego programem. Link w komentarzu 👇
07/04/2026

Przypominamy o zbliżającym się Zjeździe i z@praszamy do zapoznania się z jego programem. Link w komentarzu 👇

🐑 Klub Przyrodników, w tym Owce z Owczar, życzą,aby czas, w którym wielu ludzi obchodzi Wielkanoc, był dla wszystkich 𝗷𝗮...
05/04/2026

🐑 Klub Przyrodników, w tym Owce z Owczar, życzą,
aby czas, w którym wielu ludzi obchodzi Wielkanoc, był dla wszystkich 𝗷𝗮𝗸 𝗱𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲 𝗳𝘂𝗻𝗸𝗰𝗷𝗼𝗻𝘂𝗷𝗮̨𝗰𝘆 𝗲𝗸𝗼𝘀𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺 – pełen równowagi, różnorodności i energii do wzrastania 🌱

Życzymy Ci 𝗿𝗲𝗴𝗲𝗻𝗲𝗿𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗴𝗼𝗱𝗻𝗲𝗷:

💧 torfowca po porządnym nawodnieniu,
🦫 bobra – po nocy pracy nad żeremiem,
🔥 lasu po pożarze – od pierwszych pędów aż po ponowne zazielenienie całego krajobrazu,
☀️ jaszczurki wygrzewającej się na słońcu po chłodnym poranku,
🌊 rzeki po usunięciu barier – znów swobodnie płynącej,
🌲 albo po prostu człowieka, który poszedł do lasu i przypomniał sobie, jak się oddycha bez pośpiechu...

𝗦𝗽𝗼𝗸𝗼𝗷𝘂 𝘀𝘁𝗮𝗯𝗶𝗹𝗻𝗶𝗲𝗷𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 niż:

🌳 system korzeniowy wielowiekowego dębu – rozległy i niewzruszony,
🦔 jeż zimą – w bezpiecznym schronieniu, całkowicie odcięty od zewnętrznych bodźców,
🪨 porost na skale – odporny na zmienne warunki,
𝗶 𝗽𝗼𝘇𝗶𝗼𝗺𝘂 𝗲𝗻𝗱𝗼𝗿𝗳𝗶𝗻 porównywalnego z pierwszą obserwacją rzadkiego gatunku w jego naturalnym środowisku ✨

𝗗𝘂𝘇̇𝗼 𝘀ł𝗼𝗻́𝗰𝗮, 𝗼𝗱𝗽𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻𝗸𝘂 𝗶 𝘄𝗶𝗼𝘀𝗲𝗻𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗿𝗼𝘇𝗸𝘄𝗶𝘁𝘂 – 𝘇𝗮𝗿𝗼́𝘄𝗻𝗼 𝘄 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲, 𝗷𝗮𝗸 𝗶 𝘄 𝗴ł𝗼𝘄𝗶𝗲 🌸

📷 Ewa Drewniak (obraz zmodyfikowany przez AI)

W kwietniu zapraszamy na 𝙖𝙯̇ 𝟮 𝙬𝙮𝙙𝙖𝙧𝙯𝙚𝙣𝙞𝙖!

🌼 Wiosenne Spotkanie z Łąką w Owczarach – 18 kwietnia 2026 r.
🌿 XLIII Zjazd Klubu Przyrodników – Owczary 24–26.04.2026 r.

Linki ze szczegółami w komentarzu 🔗

  W roku 2026 Klub Przyrodników 𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗼́𝗴ł 𝗷𝗮𝗸 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗰𝗵𝗰𝘇𝗮𝘀 sfinansować wydawania Przeglądu Przyrodniczego. Nie jes...
31/03/2026



W roku 2026 Klub Przyrodników 𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗼́𝗴ł 𝗷𝗮𝗸 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗰𝗵𝗰𝘇𝗮𝘀 sfinansować wydawania Przeglądu Przyrodniczego. Nie jest on także w żadnej formie wspierany przez Państwo. Dlatego jedyną możliwością dalszego wydawania pisma jest pozyskanie funduszy od jego czytelników i sympatyków w formie publicznej zbiórki, którą niniejszym ogłaszamy 📣 i do której link znajduje się w komentarzu.

Jeśli 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗸𝘂𝗷𝗲𝘀𝘇 𝘄 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗴𝗹𝗮̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗹𝘂𝗯 𝗸𝗼𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮𝘀𝘇 z udostępnionych artykułów albo po prostu jesteś sympatykiem pisma i nauki obywatelskiej, wesprzyj nas choćby niewielką, 𝘀𝘆𝗺𝗯𝗼𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗮̨ 𝗸𝘄𝗼𝘁𝗮̨.

💸 Podstawowy roczny koszt druku, składu i tłumaczeń czterech zeszytów rocznika 2026, po niewielkim zmniejszeniu nakładu, wyniesie około 24 000 zł. Wydanie jednego zeszytu, a także dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem pisma, np. wysyłki egzemplarzy obowiązkowych, Klub pokryje ze środków uzyskanych z prenumerat oraz sprzedaży poprzednich tomów, natomiast koszty wydania 3 pozostałych zeszytów, w kwocie 18 000 zł, są przedmiotem tej zbiórki.

🖨️ Zebrane środki zostaną wykorzystanie wyłącznie na pokrycie kosztów druku, składu i tłumaczeń. Wszystkie 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗲 𝗿𝗲𝗱𝗮𝗸𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲 𝗯𝘆ł𝘆, 𝘀𝗮̨ 𝗶 𝗯𝗲̨𝗱𝗮̨ realizowane w ramach obowiązków służbowych lub społecznie przez pracowników Klubu, redaktorów i recenzentów artykułów. Zarówno redakcja Przeglądu jak i Zarząd Klubu Przyrodników uważają wydawanie pisma za ważny element realizacji celów Klubu, poznania i ochrony polskiej przyrody. Dlatego chcemy utrzymać jego obie formy – drukowaną i cyfrową.

📅 Pierwszy tegoroczny zeszyt Przeglądu (1/2026) ukaże się już wkrótce, na przełomie kwietnia i maja, a kolejny w czerwcu. Serdecznie zapraszamy do wspierania, publikowania, korzystania i propagowania pisma.

Będzie nam miło jak udostępnicie informacje o zrzutce 🤝

Adres

Owczary 17
Górzyca
69113

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Klub Przyrodników umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Klub Przyrodników:

Udostępnij