01/09/2025
Historia, niestety znana też z Podkarpacia...
Dzień dobry. Śpieszymy do Was z ważnymi informacjami.
Po dziewięciu latach wspaniałej kooperacji z Grodziskiem Owidz, nadszedł czas rozstania. Muzeum Mitologii Słowiańskiej poszukuje nowej siedziby oraz nowej przestrzeni do nieskrępowanego rozwoju i jeszcze intensywniejszego realizowania misji, jaką jest popularyzowanie wiedzy o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Szukamy miejsca, w którym będziemy mogli poczuć się gospodarzami i gdzie będziemy mogli zapuścić korzenie już na stałe. Liczymy, że pomożecie nam takie miejsce znaleźć.
Choć bardzo nie chcemy brnąć na tym profilu w publiczne epatowanie żalami i dąsami, mamy świadomość, że odbiorcy naszych działań mogą oczekiwać wyjaśnień i że konieczne jest choć krótkie uzasadnienie decyzji o rozstaniu z Grodziskiem Owidz. Zatem kilka zdań o naszych rozkminach, dylematach i motywacjach:
Po ostatnich wyborach samorządowych zmieniły się władze Gminy Starogard Gdański, która jest organem prowadzącym Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko Owidz (w strukturach którego od 2017 roku działa Muzeum Mitologii Słowiańskiej). Polityka kadrowa i zarządzanie kulturą w wykonaniu nowego wójta, Artura Osnowskiego, doprowadziły do rezygnacji z funkcji wieloletniej dyrektorki Grodziska Owidz, Magdaleny Zatorskiej. Odeszła też główna księgowa. W czerwcu wypowiedzenie złożył kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
Na dłuższą metę nie potrafimy kreatywnie i skutecznie działać kiedy otoczenie, od którego jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni, jest toksyczne i nieprzyjazne. W naszej ocenie nowi włodarze nie dostrzegają specyfiki i wyjątkowości Grodziska Owidz. Nie zauważają i nie rozumieją potencjału tego miejsca, nie szanują ogólnopolskiej społeczności z tym miejscem związanej, zaś podległych sobie pracowników kultury traktują przedmiotowo. A my zdecydowanie lepiej czujemy się w relacjach partnerskich, bo tylko takie relacje pozwalają na pełne angażowanie się w podejmowane działania i na pracę z pasją.
No i w końcu, kiedy władze gminne domagają się kontroli nad facebookowym profilem instytucji kultury, znak to ostateczny, że trzeba się ewakuować i szukać nowego miejsca.
Pomysł na Muzeum Mitologii Słowiańskiej zrodził się w 2015 roku wśród działaczy Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" z Chojnic. Przez cały 2016 rok trwały poszukiwania miejsca, gdzie idea mogłaby się ziścić. Na przełomie 2016 i 2017 roku doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Grodziskiem Owidz i "Wspólną Ziemią", w myśl którego projekt Muzeum Mitologii Słowiańskiej miał być realizowany wspólnie, właśnie w Owidzu. Tak też się stało. Oficjalne otwarcie pierwszego i jedynego w Europie muzeum dedykowanego kulturze duchowej przedchrześcijańskich Słowian nastąpiło w czerwcu 2017 roku. Właśnie jesteśmy u schyłku dziewiątego sezonu, który - niestety - będzie ostatnim w Owidzu. Jeszcze we wrześniu istnieje możliwość odwiedzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej w dotychczasowym miejscu, czyli w Grodzisku Owidz.
W gronie osób związanych ze Stowarzyszeniem "Wspólna Ziemia" jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować nasze dzieło. Odważnie spoglądamy w przyszłość i jesteśmy przekonani, że wieloletnie owidzkie doświadczenia zaskutkują nowym, lepszym Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Mamy konkretną wizję i konkretny plan. By je wdrożyć, potrzebujemy jednak miejsca o odpowiednim potencjale i - przede wszystkim - odpowiedzialnego partnera, który zechce nam zaufać i pozwoli rozwijać nasz mitologiczno-słowiański projekt, a przy tym uszanuje naszą autonomię.
Snując muzealne plany preferujemy region Pomorza, skąd jesteśmy, ale nawet nad zaproszeniem do Czech lub Moraw się pochylimy ;-)
Kontakt: [email protected]
Będziemy wdzięczni za udostępnienie tego posta.