Osada Słowiańska

Osada Słowiańska Osada Słowiańska Ziemowita W VIII i IXw. n.e. tereny Doliny Wisłoki znajdowały się w granicach Państwa Wiślan. I tak też się stało. to nie zapuściło korzeni.

Pod koniec IXw. Świętopełek Wielki z Moraw najechał Państwo Wiślan (prawdopodobnie w roku 882) i pokonał tutejszego księcia. Prawdopodobnie doszło wówczas do powierzchownej chrystianizacji terenów obecnej Małopolski i Podkarpacia w obrządku słowiańskim (który opracowany został przez św. Metodego, urządującego w owym czasie na Morawach) o czym świadczy fragment "Żywota świętego Metodego":

Był zaś

w nim także dar proroczy, tak że spełniało się wiele przepowiedni jego, z których jedną lub dwie opowiemy. Książę pogański, silny bardzo, siedzący na Wiśle, urągał wielce chrześcijanom i krzywdy im wyrządzał. Posławszy zaś do niego kazał mu powiedzieć Metody: Dobrze będzie dla ciebie synu ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony na ziemi cudzej. Jednakże nawet jeżeli chrześcijaństwo zagościło na tych ziemiach w drugiej połowie IXw. Na początku Xw Węgrzy najechali nizinę nad Dunajem, a sąsiednich Morawian pokonali i zniszczyli ich państwo. Wiślanie zrzucili wówczas zwierzchnictwo morawskie, a wraz z nim zapewne narzuconą religię. Wiślanie pawdopodobnie nękani byli również najazdami Węgrów (o czym świadczą znaleziska archeologiczne z terenów Małopolski i Podkarpacia), przynajmniej do czasu bitwy nad rzeką L**h w 955 roku. Następnie Kraków dostał sie pod wpływy czeskie (połowa Xw.), ale trudno dociec jak daleko na wschód sięgała ta władza. Pewne jest natomiast iż pod koniec Xw. ziemie te trafiły pod władanie Piastów, by w przyszłości stać się trzonem Królestwa Polskiego. Pozostałością po owej wczesnośredniowiecznej historii są liczne grody oraz miejsca kultu słowiańskiego usytułowane w szerokim pasie po obu stronach Wisłoki. Do najważniejszych z nich należy Stary Żmigród, Golesz koło Jasła, Trzcinica, Przeczyca koło Brzostku, Braciejowa (Głodomank) oraz stosunkowo świeże stanowisko w Żyrakowie pod Dębicą.

04/03/2026

Serce rośnie - porównanie tolerancji Europy Zachodniej i Polski Szlacheckiej

02/03/2026

Leszek Biały, sprytny polski książę

02/03/2026

Polska, kraj "bez stosów"

Uwaga 🧨🧨 Poszukuję dobrego oka! 👀👀Jako że mój niezastąpiony filmowiec grzeje tyłek gdzieś na Oceanie Indyjskim, potrzebu...
15/12/2025

Uwaga 🧨🧨 Poszukuję dobrego oka! 👀👀
Jako że mój niezastąpiony filmowiec grzeje tyłek gdzieś na Oceanie Indyjskim, potrzebuję pilnie kamerzystę - zastępcę na 20 grudnia rano.
Do nagrania bardzo ważny film. Pogoda zamówiona.
Napisz jeśli potrafisz!

11/12/2025

Ile z dawnych wierzeń przetrwało we współczesnej Polsce?

08/12/2025

Dlaczego Słowianie są mistrzami świata w piciu?

08/12/2025

Opowiadam o tym, dlaczego Żydzi nie mogą jeść wieprzowiny

Proszę o Wasze głosy emotkami.Która wersja okładki lepsza?Po lewej - rysunkowapo prawej - fotograficzna
05/12/2025

Proszę o Wasze głosy emotkami.
Która wersja okładki lepsza?
Po lewej - rysunkowa
po prawej - fotograficzna

21/10/2025

Uwaga ogłoszenie!
Jeśli spełniasz wszystkie poniższe kryteria:
1. Jesteś mężczyzną
2. Znasz jakiś język poza: PL, ANG, ESP.
3. Nie masz fatalnego głosu.
To zapraszam do współpracy!
Potrzebuję lektorów, do czytania moich skryptów w innych językach.
Zgłoś się na: [email protected]

Historia, niestety znana też z Podkarpacia...
01/09/2025

Historia, niestety znana też z Podkarpacia...

Dzień dobry. Śpieszymy do Was z ważnymi informacjami.

Po dziewięciu latach wspaniałej kooperacji z Grodziskiem Owidz, nadszedł czas rozstania. Muzeum Mitologii Słowiańskiej poszukuje nowej siedziby oraz nowej przestrzeni do nieskrępowanego rozwoju i jeszcze intensywniejszego realizowania misji, jaką jest popularyzowanie wiedzy o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Szukamy miejsca, w którym będziemy mogli poczuć się gospodarzami i gdzie będziemy mogli zapuścić korzenie już na stałe. Liczymy, że pomożecie nam takie miejsce znaleźć.

Choć bardzo nie chcemy brnąć na tym profilu w publiczne epatowanie żalami i dąsami, mamy świadomość, że odbiorcy naszych działań mogą oczekiwać wyjaśnień i że konieczne jest choć krótkie uzasadnienie decyzji o rozstaniu z Grodziskiem Owidz. Zatem kilka zdań o naszych rozkminach, dylematach i motywacjach:

Po ostatnich wyborach samorządowych zmieniły się władze Gminy Starogard Gdański, która jest organem prowadzącym Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko Owidz (w strukturach którego od 2017 roku działa Muzeum Mitologii Słowiańskiej). Polityka kadrowa i zarządzanie kulturą w wykonaniu nowego wójta, Artura Osnowskiego, doprowadziły do rezygnacji z funkcji wieloletniej dyrektorki Grodziska Owidz, Magdaleny Zatorskiej. Odeszła też główna księgowa. W czerwcu wypowiedzenie złożył kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Na dłuższą metę nie potrafimy kreatywnie i skutecznie działać kiedy otoczenie, od którego jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni, jest toksyczne i nieprzyjazne. W naszej ocenie nowi włodarze nie dostrzegają specyfiki i wyjątkowości Grodziska Owidz. Nie zauważają i nie rozumieją potencjału tego miejsca, nie szanują ogólnopolskiej społeczności z tym miejscem związanej, zaś podległych sobie pracowników kultury traktują przedmiotowo. A my zdecydowanie lepiej czujemy się w relacjach partnerskich, bo tylko takie relacje pozwalają na pełne angażowanie się w podejmowane działania i na pracę z pasją.

No i w końcu, kiedy władze gminne domagają się kontroli nad facebookowym profilem instytucji kultury, znak to ostateczny, że trzeba się ewakuować i szukać nowego miejsca.

Pomysł na Muzeum Mitologii Słowiańskiej zrodził się w 2015 roku wśród działaczy Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" z Chojnic. Przez cały 2016 rok trwały poszukiwania miejsca, gdzie idea mogłaby się ziścić. Na przełomie 2016 i 2017 roku doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Grodziskiem Owidz i "Wspólną Ziemią", w myśl którego projekt Muzeum Mitologii Słowiańskiej miał być realizowany wspólnie, właśnie w Owidzu. Tak też się stało. Oficjalne otwarcie pierwszego i jedynego w Europie muzeum dedykowanego kulturze duchowej przedchrześcijańskich Słowian nastąpiło w czerwcu 2017 roku. Właśnie jesteśmy u schyłku dziewiątego sezonu, który - niestety - będzie ostatnim w Owidzu. Jeszcze we wrześniu istnieje możliwość odwiedzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej w dotychczasowym miejscu, czyli w Grodzisku Owidz.

W gronie osób związanych ze Stowarzyszeniem "Wspólna Ziemia" jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować nasze dzieło. Odważnie spoglądamy w przyszłość i jesteśmy przekonani, że wieloletnie owidzkie doświadczenia zaskutkują nowym, lepszym Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Mamy konkretną wizję i konkretny plan. By je wdrożyć, potrzebujemy jednak miejsca o odpowiednim potencjale i - przede wszystkim - odpowiedzialnego partnera, który zechce nam zaufać i pozwoli rozwijać nasz mitologiczno-słowiański projekt, a przy tym uszanuje naszą autonomię.

Snując muzealne plany preferujemy region Pomorza, skąd jesteśmy, ale nawet nad zaproszeniem do Czech lub Moraw się pochylimy ;-)

Kontakt: [email protected]

Będziemy wdzięczni za udostępnienie tego posta.

Adres

Leśna 14
Dukla Gmina
39-200

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Osada Słowiańska umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Osada Słowiańska:

Udostępnij