02/06/2026
Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK).
Ustawa przewiduje 2-letnie vacatio legis. W tym czasie powstanie ogólnopolska baza, która umożliwi rejestrację oznakowanych psów i kotów.
Po wejściu przepisów w życie rozpocznie się 3-letni okres przejściowy, podczas którego nie będą nakładane kary za brak rejestracji zwierzęcia. Psy i koty oznakowane oraz zarejestrowane przed wejściem ustawy w życie będzie można bezpłatnie wpisać do nowego rejestru.
Obowiązek znakowania i rejestracji obejmie wszystkie psy oraz koty właścicielskie.
Przepisy nie obejmują kotów wolno żyjących ani kotów wolnobytujących na gospodarstwach rolnych. Gminy będą jednak mogły uwzględniać ich znakowanie w ramach programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt.
W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować zespołowi prawników ze stowarzyszenia dzięki któremu udało się wprowadzić do ustawy bardzo ważne poprawki jak np. Obowiązek znakowania kotów właścicielskich czego pierwotny projekt nie zakładał.
Dziękuję za przygotowanie projektu ustawy, posłom i posłankom głosującym za nią, członkom komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt która pracowała nad projektem oraz , który opowiedział się po stronie zwierząt!
Dziękuję też koleżankom i kolegom z innych organizacji ( 🤗) z którymi wspólnie pracowaliśmy podczas prac komisji oraz którzy w social mediach walczyli z fakenewsami dotyczącymi ustawy mierząc się przez to z bardzo dużym hejtem
Kropik- bilet do domu ❤️
!