06/04/2025
📅 Przełom marca i kwietnia – czas przypomnieć o jednej z najbardziej dramatycznych operacji I wojny światowej: wiosennej ofensywie 1918 roku, znanej jako Kaiserschlacht (Ofensywa Kajzera).
📌Była to ostatnia wielka próba Cesarstwa Niemieckiego, by przechylić szalę wojny na swoją korzyść. Po zawarciu pokoju z Rosją Niemcy mogli przerzucić setki tysięcy żołnierzy na front zachodni. Ich plan? Błyskawiczny atak, rozbicie sił alianckich i zmuszenie ich do kapitulacji, zanim zdążą przybyć świeże amerykańskie oddziały.
📌Ofensywa ruszyła 21 marca 1918 roku – rozpoczęła się gigantycznym ostrzałem artyleryjskim, po którym tysiące żołnierzy ruszyło do ataku w gęstej mgle. Początkowy sukces był imponujący – Niemcy przebili się przez linie brytyjskie, zdobywając więcej terytorium w kilka dni niż przez całe poprzednie dwa lata wojny.
📌Po stronie ententy walczyły oddziały francuskie, brytyjskie, a także żołnierze z dominiów Imperium Brytyjskiego – m.in. z Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Szczególnie wyróżnili się żołnierze ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps), którzy mimo wyczerpania i brutalnych warunków wykazali się niesamowitą determinacją i odwagą.
📌Na wielu odcinkach frontu to właśnie Australijczycy powstrzymywali niemieckie natarcia. Często walczyli w okrążeniu, bez wsparcia artylerii, zmieniając porzucone wioski i pola w punkty oporu. Ich opór spowolnił ofensywę na tyle, że Niemcy nie zdołali osiągnąć decydującego przełomu – a niedługo później na front zaczęły napływać amerykańskie siły.
📸fot. Kacper Bułatowicz
📌W sesji brali również udział członkowie Stowarzyszenia Pogranicza z Golubia Dobrzynia
📸 W nadchodzących dniach pokażemy wam sylwetki australijskich żołnierzy, którzy brali udział w tych wydarzeniach.