OSP KSRG Brzezna - Litacz

OSP KSRG Brzezna - Litacz Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeznej- Litacz Funkcję prezesa sprawowali kolejno: Franciszek Konstanty (34 lata), Józef Pawlik (6 lat), Józef Plata (33 lata).

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeznej - Litaczu została założona w 1931 roku jako trzecia tego typu jednostka na terenie gminy Podegrodzie. W spotkaniu założycielskim, które odbyło się na leśnej polanie w „Chełmku” uczestniczyli m.in.: Tomasz Łatka z Podegrodzia, Jan Oleksy i Maciej Zgrzeblak (sekretarz) z Gostwicy, Franciszek Konstanty (pierwszy prezes), Adolf Kotas (pierwszy naczelnik) i Francisze

k Iwański (skarbnik) z Brzeznej oraz inni mieszkańcy wsi Brzezna-Litacz. Nowo powołana straż szybko zabrała się do tworzenia struktur, a szkolenia strażaków wstępujących w szeregi nowej jednostki podjął się Adolf Kotas, który jako jedyny posiadał do tego wymagane uprawnienia. Przez wszystkie lata istnienia, zgodnie z kronikarskimi wpisami, kolejnymi naczelnikami jednostki byli: Jan Kornaś (1 rok), Józef Pawlik (31 lat), Józef Plata (6 lat), Adam Bodziony (7 lat), Jan Samek (9 lat), Antoni Lizoń (8 lat). W zarządzie straży byli także: Kazimierz Mordarski, Jan Pasiut, Stanisław Górczyk, Kazimierz Wojtaczka, Stanisław Burdacki, Wojciech Plata, Piotr Samek, Paweł Plata i Stanisław Pasiut
Już od samego momentu założenia straż była finansowana głównie ze środków własnych. Pierwsze mundury zakupiono za własne pieniądze strażaków. W latach 1947–50, w miejscu gdzie znajdował się staw, czynem społecznym została wybudowana remiza. Władze państwowe przydzieliły jedynie dachówkę na pokrycie obiektu. Jak można przeczytać na zapisanych kartach kroniki strażackiej, najbardziej aktywnymi społecznikami w tym okresie byli: Józef Pawlik, Jan Wnęk, Kazimierz Mordarski, Józef Burdacki, Stanisław Burdacki, Władysław F**t, Ignacy Plata, Jan Plata i Władysław Iwański. OSP aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym wsi. Powstał amatorski zespół teatralny, który dał wiele przedstawień dla miejscowej ludności oraz okolic. Organizowano zabawy i inne uroczystości a dochód przekazano na rozwój OSP. Najbardziej aktywnymi animatorami kultury w tym okresie byli: ks. Stanisław Maślak – główny reżyser, Genowefa Pasiut, Rozalia Szołdrowska, Jan Samek, Michał Iwański i większość młodzieży wsi tamtego okresu. Pierwsze pożary gaszone były ręczną pompą, następnie jednostka zakupiła motopompę M-200 i wóz konny, później zmodernizowany i przystosowany do ciągnika. Kolejnymi pojazdami były: Star, Nysa i obecnie Mercedes. W roku 1999 zrodził się pomysł, aby rozpocząć budowę
nowej remizy. Po opracowaniu niezbędnej dokumentacji przystąpiono do prac. Obiekt prawie tak, jak pierwsza strażnica, został zbudowany przez samych strażaków, mieszkańców wsi Brzezna-Litacz, i co warto podkreślić, przy znacznym udziale młodzieży z MDP. Pracami kierowali z wielkim zaangażowaniem naczelnik Stanisław Oleksy i prezes Józef Plata. Budowa posuwała się do przodu także dzięki aktywnemu wsparciu i konkretnemu, finansowemu współuczestnictwu w prowadzonej inwestycji ze strony wielu sponsorów, o których zaangażowaniu przypomina dziś okolicznościowa tablica. Świętowana już w nowym obiekcie – 11 września 2006 roku – 75. rocznica powstania jednostki została przypieczętowana wręczeniem sztandaru
ufundowanego przez Radę Gminy Podegrodzie, uhonorowanego jednocześnie złotym medalem
„Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

🇵🇱🤝🇸🇰W ubiegłą sobotę (27 września) gościliśmy druhów z zaprzyjaźnionej jednostki DHZ Šambron😎W ramach współpracy między...
05/10/2025

🇵🇱🤝🇸🇰
W ubiegłą sobotę (27 września) gościliśmy druhów z zaprzyjaźnionej jednostki DHZ Šambron😎
W ramach współpracy międzynarodowej przeprowadziliśmy różnego rodzaju ćwiczenia zgrywające na terenie Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Brzeznej - Litaczu 🚒
Każda z jednostek miała szybko i precyzyjnie wykonać zadania takie jak m.in: cięcie drewna, rozwinięcie linii gaśniczej, strażackie kręgle, przeciąganie liny czy piłka wodna🔥💦🧑‍🚒
Dziękujemy gościom za przybycie, współdziałanie i możliwość wymiany doświadczeń💪
Serdeczne podziękowania składamy również dla Pana Dyrektora Andrzeja Potońca za udostępnienie terenu szkoły🤝

KOMUNIKATW związku z informacją o śmierci strażaka ochotnika Sławomira Nocunia z Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowi...
22/09/2025

KOMUNIKAT
W związku z informacją o śmierci strażaka ochotnika Sławomira Nocunia z Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie, dzisiaj (22 września), o godz. 18:00, włączymy sygnały świetlno-dźwiękowe aby oddać hołd druhowi, który odszedł na wieczną służbę.

KOMUNIKAT

W związku ze śmiercią druha Sławomira Nocunia, strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie (pow. pińczowski), który zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas działań ratowniczych – zwracamy się z prośbą do wszystkich jednostek OSP i PSP o oddanie Mu hołdu.

22 września 2025 r. (poniedziałek) o godz. 18:00
– uruchomienie syreny alarmowej sygnałem ciągłym przez 1 minutę,
– włączenie sygnałów świetlno–dźwiękowych w pojazdach pożarniczych.

Niech ten wspólny gest będzie wyrazem naszej pamięci, wdzięczności i solidarności strażackiej rodziny. Druh Sławomir odszedł na wieczną służbę – Cześć Jego Pamięci.

Prosimy o udostępnienie informacji.

Państwowa Straż Pożarna Polski Serwis Pożarniczy - Remiza.pl Miejski Reporter Polskie Służby Warszawska Grupa Luka&Maro Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. małopolskiego Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. pomorskiego Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. kujawsko-pomorskiego Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych woj. śląskiego Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. łódzkiego Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Lublinie Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Poznaniu Strazacki.pl - Portal Strażaków PortalStrazaka.pl - Twój Serwis Informacyjny

Wczoraj (07.09.2025) na stadionie w Podegrodziu odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze dla Młodzieżowych Drużyn Po...
08/09/2025

Wczoraj (07.09.2025) na stadionie w Podegrodziu odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTiF dla gmin Podegrodzie, Chełmiec i Łącko👩‍🚒
Zawodnicy rywalizowali w sztafecie oraz ćwiczeniu bojowym🔥
Naszą jednostkę reprezentowała drużyna chłopięca, która w swojej kategorii zajęła miejsce tuż za podium👏
Dziękujemy naszym młodzieżowcom za walkę a zwycięzcom składamy gratulacje🤝

🚨Przyłączamy się do apelu ZOSP👍Zadbajmy o bezpieczeństwo w rejonach szkół🫶
01/09/2025

🚨Przyłączamy się do apelu ZOSP👍
Zadbajmy o bezpieczeństwo w rejonach szkół🫶

🎒📚 Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026! 🚸🔥

Druhny, Druhowie, Rodzice i Opiekunowie!

Dziś tysiące uczniów w całej Polsce wraca do szkół po wakacyjnej przerwie. To czas pełen emocji, nowych znajomości i wyzwań! ❤️

Jednocześnie apelujemy o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego! 🚦🚗
Od dziś w pobliżu szkół, przedszkoli i przejść dla pieszych będzie więcej dzieci — dlatego pamiętajmy:

🔹 Dzieci i młodzież – zakładajcie odblaski! 🌟
Dni stają się coraz krótsze, a widoczność na drogach pogarsza się szybciej, niż myślicie. Nawet mały element odblaskowy może uratować życie.

🔹 Rodzice i opiekunowie – przypilnujcie, aby Wasze dzieci były widoczne po zmroku. Odblaski na plecakach, kurtkach czy butach to niewielki koszt, a ogromne bezpieczeństwo.

🔹 Piesi i kierowcy – bądźmy szczególnie uważni w rejonach szkół i przejść dla pieszych. 🚸

Wzajemny szacunek na drodze to klucz do bezpieczeństwa – zwalniajmy i patrzmy dwa razy, zanim ruszymy.

📢 Pamiętajmy: Bezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność!
Zadbajmy o to, by każdy uczeń mógł bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu.

W sobotę (23 sierpnia) na boisku w Łącku odbył się XII Powiatowy Turniej Piłki Nożnej dla Młodzieżowych Drużyn Pożarnicz...
26/08/2025

W sobotę (23 sierpnia) na boisku w Łącku odbył się XII Powiatowy Turniej Piłki Nożnej dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Nowosądeckiego „Orlik 2025”🔥
W turnieju wzięło udział 18 drużyn, które poprzez losowanie zostały podzielone na 4 grupy⚽️
Solidny występ na turnieju zaliczyła nasza drużyna💪
Po wyrównanych rozgrywkach pierwsze miejsce zajęła MDP z OSP Długołęka Świerkla - gratulujemy!👏
Pozostałym ekipom dziękujemy za możliwość sportowej rywalizacji🙂

W hołdzie Powstańcom Warszawskim, dzisiaj o godzinie 17.00 usłyszymy syreny📢Pamiętamy i oddajemy hołd Bohaterom 🇵🇱
01/08/2025

W hołdzie Powstańcom Warszawskim, dzisiaj o godzinie 17.00 usłyszymy syreny📢
Pamiętamy i oddajemy hołd Bohaterom 🇵🇱

🇵🇱 W hołdzie Powstańcom. 1 sierpnia o godzinie 17.00 usłyszymy syreny.

📢 Przypominamy, że 1 sierpnia dokładnie o godz. 17.00 uruchomione zostaną syreny. Są to działania w pełni zaplanowane.

🔊 Akustyczny sygnał alarmowy (ciągły dźwięk trwający minutę) wyemitowany zostanie w ramach ogólnokrajowego treningu systemu powiadamiania, ostrzegani i alarmowania, w celu jednoczesnego upamiętnienia 81. rocznicy Powstania Warszawskiego.

ℹ️ Więcej: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=17486

OSP Brzezna-Litacz informuje, że zrealizowała zadanie pn. "Zakup sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej dla OSP w Brze...
28/07/2025

OSP Brzezna-Litacz informuje, że zrealizowała zadanie pn. "Zakup sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej dla OSP w Brzeznej-Litaczu".
Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu "Zapobieganie poważnym awariom i likwidacja ich skutków dla środowiska-Bezpieczny Strażak"
Całkowity koszt zadania to 13 250,00 zł,
w tym dotacja w kwocie 6 625,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz 6 625,00 zł od Gminy Podegrodzie

Zakupiony sprzęt:
- Bosak dielektryczny
- Detektor prądu przemiennego
- Nożyce dielektryczne
- 5 Tłumic
- 10 węży tłocznych
- zbiornik przenośny na wodę o pojemności 2500 dm3

Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie i przekazane środki dla:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
Gmina Podegrodzie
Małgorzata Gromala

W niedzielę (13 lipca) na Stadionie Gród miała miejsce kolejna edycja wydarzenia "Lachowskie Lato”🥳Był to dzień pełen em...
21/07/2025

W niedzielę (13 lipca) na Stadionie Gród miała miejsce kolejna edycja wydarzenia "Lachowskie Lato”🥳
Był to dzień pełen emocji, śmiechu, tańca i niesamowitej energii wśród Lachowskich serc❤️
Organizatorem imprezy była Gmina Podegrodzie i Gminny Ośrodek Kultury.
Podczas imprezy wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Podegrodziu zorganizowaliśmy konkursy z nagrodami dla rodzin😎
Dziękujemy za zaproszenie i uczestnictwo w konkursach w miłej atmosferze👍

W sobotę (5 lipca) w Naszacowicach odbył się III Gminny Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminny Podegrodz...
07/07/2025

W sobotę (5 lipca) w Naszacowicach odbył się III Gminny Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminny Podegrodzie💥
Nie mogło tam zabraknąć naszych młodzieżowców😎
Na każdą 16 drużyn biorących udział w wydarzeniu czekała 4-kilometrowa trasa i 5 edukujących i integrujących zadań do zaliczenia:
✅pierwsza pomoc🩹
✅ćwiczenia wysokościowe🪜
✅działania ratownicze🧑‍🚒
✅zadania poszukiwawcze🔍
✅prelekcja o łączności radiowej 📻
Zlot zakończył się wręczeniem nagród i wspólnym posiłkiem😊
Dziękujemy organizatorom za trud włożony w przygotowania a pozostałym uczestnikom za możliwość rywalizacji pośród członków strażackiej braci! 🤝

Adres

Brzezna 262
Brzezna
33-386PODEGRODZIE

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy OSP KSRG Brzezna - Litacz umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do OSP KSRG Brzezna - Litacz:

Udostępnij