Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeznej - Litaczu została założona w 1931 roku jako trzecia tego typu jednostka na terenie gminy Podegrodzie. W spotkaniu założycielskim, które odbyło się na leśnej polanie w „Chełmku” uczestniczyli m.in.: Tomasz Łatka z Podegrodzia, Jan Oleksy i Maciej Zgrzeblak (sekretarz) z Gostwicy, Franciszek Konstanty (pierwszy prezes), Adolf Kotas (pierwszy naczelnik) i Francisze
k Iwański (skarbnik) z Brzeznej oraz inni mieszkańcy wsi Brzezna-Litacz. Nowo powołana straż szybko zabrała się do tworzenia struktur, a szkolenia strażaków wstępujących w szeregi nowej jednostki podjął się Adolf Kotas, który jako jedyny posiadał do tego wymagane uprawnienia. Przez wszystkie lata istnienia, zgodnie z kronikarskimi wpisami, kolejnymi naczelnikami jednostki byli: Jan Kornaś (1 rok), Józef Pawlik (31 lat), Józef Plata (6 lat), Adam Bodziony (7 lat), Jan Samek (9 lat), Antoni Lizoń (8 lat). W zarządzie straży byli także: Kazimierz Mordarski, Jan Pasiut, Stanisław Górczyk, Kazimierz Wojtaczka, Stanisław Burdacki, Wojciech Plata, Piotr Samek, Paweł Plata i Stanisław Pasiut
Już od samego momentu założenia straż była finansowana głównie ze środków własnych. Pierwsze mundury zakupiono za własne pieniądze strażaków. W latach 1947–50, w miejscu gdzie znajdował się staw, czynem społecznym została wybudowana remiza. Władze państwowe przydzieliły jedynie dachówkę na pokrycie obiektu. Jak można przeczytać na zapisanych kartach kroniki strażackiej, najbardziej aktywnymi społecznikami w tym okresie byli: Józef Pawlik, Jan Wnęk, Kazimierz Mordarski, Józef Burdacki, Stanisław Burdacki, Władysław F**t, Ignacy Plata, Jan Plata i Władysław Iwański. OSP aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym wsi. Powstał amatorski zespół teatralny, który dał wiele przedstawień dla miejscowej ludności oraz okolic. Organizowano zabawy i inne uroczystości a dochód przekazano na rozwój OSP. Najbardziej aktywnymi animatorami kultury w tym okresie byli: ks. Stanisław Maślak – główny reżyser, Genowefa Pasiut, Rozalia Szołdrowska, Jan Samek, Michał Iwański i większość młodzieży wsi tamtego okresu. Pierwsze pożary gaszone były ręczną pompą, następnie jednostka zakupiła motopompę M-200 i wóz konny, później zmodernizowany i przystosowany do ciągnika. Kolejnymi pojazdami były: Star, Nysa i obecnie Mercedes. W roku 1999 zrodził się pomysł, aby rozpocząć budowę
nowej remizy. Po opracowaniu niezbędnej dokumentacji przystąpiono do prac. Obiekt prawie tak, jak pierwsza strażnica, został zbudowany przez samych strażaków, mieszkańców wsi Brzezna-Litacz, i co warto podkreślić, przy znacznym udziale młodzieży z MDP. Pracami kierowali z wielkim zaangażowaniem naczelnik Stanisław Oleksy i prezes Józef Plata. Budowa posuwała się do przodu także dzięki aktywnemu wsparciu i konkretnemu, finansowemu współuczestnictwu w prowadzonej inwestycji ze strony wielu sponsorów, o których zaangażowaniu przypomina dziś okolicznościowa tablica. Świętowana już w nowym obiekcie – 11 września 2006 roku – 75. rocznica powstania jednostki została przypieczętowana wręczeniem sztandaru
ufundowanego przez Radę Gminy Podegrodzie, uhonorowanego jednocześnie złotym medalem
„Za Zasługi dla Pożarnictwa”.