17/06/2025
🚨 Po dwóch latach śledztwa lekarze z Nowego Targu usłyszeli zarzuty.
➡️ Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zarzuty trzem lekarzom, specjalistom w dziedzinie ginekologii i położnictwa - dwóm narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (art. 160 par. 2 kk), zarzut jednej osoby objął dodatkowo nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki (art. 160 par. 2 i art. 155 kk). Podejrzani, którzy zostali już przesłuchani, nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, odmówili złożenia wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania.
"Podkreślenia wymaga, że krąg osób, które mogą mieć w tej sprawie postawione zarzuty, nie jest jeszcze zamknięty. Odpowiedzialność członków personelu medycznego to jednak tylko jeden wymiar tej tragedii. U źródła błędów medycznych często stoi niejasne prawo, które wymaga zmiany. Dowolność interpretacji obowiązujących przepisów stwarza ryzyko zarówno dla lekarzy, jak i pacjentek. Po śmierci Pani Izabeli wydano zalecenia Ministra Zdrowia, co jednak nie zapobiegło śmierci Pani Doroty, a kolejne stanowiska i standardy wydawane przez towarzystwa lekarskie nie rozwiązują problemu braku bezpieczeństwa kobiet" — podkreśliła pełnomocniczka rodziny - mec. Budzowska.
Czekamy na rozwój wydarzeń. Tymczasem - jeżeli masz poczucie, lub bliska Tobie osoba doświadcza niewłaściwej opieki na oddziale ginekologiczno-położniczym daj nam znać. Zespół Prawny FEDERY robi interwencje w szpitalach, wspiera prawnie (za darmo) i razem z Tobą wyciąga konsekwencje.
☎️ 22 635 93 95
💌 [email protected]
Źródło: onet.pl (link w komentarzu).