19/07/2025
Drodzy! Udało się! Rezerwat Borki jest powiększony!!! 💚💚💚🫶
Puszcza_Borecka : "Po latach starań wielu zaangażowanych przyrodników, a ostatnio też urzędników, udało się doprowadzić do znacznego powiększenia rezerwatu Borki. Od wczoraj ma on powierzchnię prawie 1190 ha (dotychczasowa - 440 ha). Niewątpliwie lepiej zabezpieczone zostały w ten sposób populacje najcenniejszych leśnych gatunków, wymienionych w komunikacie RDOŚ.
Będziemy teraz zabiegać o to, by rezerwat był w części dostępny dla lokalnej społeczności, gdyż nie zależy chyba nikomu, by tak całkiem zamknąć go dla ludzi. Nie będzie natomiast tam wycinek, chyba, że jakieś pojedyncze okazy drzew zagrażające kierowcom, gdyż przecina go droga powiatowa.
Do kas urzędów gmin Kruklanki i Kowale Oleckie, na terenie których leżą grunty rezerwatowe, wpływać będą corocznie pokaźne kwoty z tytułu specjalnej subwencji, która będzie mogła być wykorzystana także dla lepszej ochrony naszej przyrody.
Z pewnością można mówić także o zwiększeniu atrakcyjności turystycznej naszego regionu, w szczególności dla coraz liczniejszych pasjonatów rzadkich gatunków ptaków, mszaków, porostów, czy po prostu dzikiej natury.
Czekamy teraz na plan ochrony nowego, powiększonego rezerwatu.
Dziękujemy niniejszym wszystkim (naprawdę, było Was wielu), którzy poświęcili swój czas i serce dla ochrony tego wyjątkowego obszaru.
Niech się Puszcza zapuszcza!"
Po latach starań wielu zaangażowanych przyrodników, a ostatnio też urzędników, udało się doprowadzić do znacznego powiększenia rezerwatu Borki. Od wczoraj ma on powierzchnię prawie 1190 ha (dotychczasowa - 440 ha). Niewątpliwie lepiej zabezpieczone zostały w ten sposób populacje najcenniejszych leśnych gatunków, wymienionych w komunikacie RDOŚ.
Będziemy teraz zabiegać o to, by rezerwat był w części dostępny dla lokalnej społeczności, gdyż nie zależy chyba nikomu, by tak całkiem zamknąć go dla ludzi. Nie będzie natomiast tam wycinek, chyba, że jakieś pojedyncze okazy drzew zagrażające kierowcom, gdyż przecina go droga powiatowa.
Do kas urzędów gmin Kruklanki i Kowale Oleckie, na terenie których leżą grunty rezerwatowe, wpływać będą corocznie pokaźne kwoty z tytułu specjalnej subwencji, która będzie mogła być wykorzystana także dla lepszej ochrony naszej przyrody.
Z pewnością można mówić także o zwiększeniu atrakcyjności turystycznej naszego regionu, w szczególności dla coraz liczniejszych pasjonatów rzadkich gatunków ptaków, mszaków, porostów, czy po prostu dzikiej natury.
Czekamy teraz na plan ochrony nowego, powiększonego rezerwatu.
Dziękujemy niniejszym wszystkim (naprawdę, było Was wielu), którzy poświęcili swój czas i serce dla ochrony tego wyjątkowego obszaru.
Niech się Puszcza zapuszcza!