W dniu 9 grudnia 1967 roku Walne Zebranie członków OSP Łęg przyjęło statut stowarzyszenia oraz spośród 22 członków założycieli wybrało 10-osobowy zarząd.
Na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 16 grudnia 1967 roku została wpisana do Rejestru Stowarzyszeń i uzyskała umocowanie prawne do rozpoczęcia działalności.
Siedzibą straży stała się drewniana „ryglówka” zbudowana na potrzeby budowy budynku szkoły podstawowej.
Działalność w małej i biednej miejscowości, od początku funkcjonowania jednostki nie była łatwa. Pierwsze szkolenia z zakresu wykorzystania sprzętu pożarniczego odbywały się na sprzęcie pożyczonym od innych jednostek.
Po roku działalności pozyskano pierwszą motopompę pożarniczą, która przewożona była na prywatnych wozach zaprzęganych końmi.
Przez kolejne lata jednostka sukcesywnie zwiększała swoje wyposażenie. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia we władzach stowarzyszenia nastąpiła zmiana pokoleniowa. Dopełnieniem zmian na lepsze było oddanie do użytku we wrześniu 1990 roku nowego murowanego budynku straży oraz pozyskanie w maju 1992 roku pierwszego samochodu bojowego – Stara A 26. Pozwoliło to na przekształcenie jednostki z typu M1 na S1 co formalnie nastąpiło w kwietniu 1995 roku.
Niesprawnego Stara w 2001 roku zastąpił Żuk, który w naszej jednostce służył 10 lat. W 2011 roku zakupiony i skarosowany został samochód lekki Peugeot Boxer, który w podziale bojowym znajduje się do dziś.
Siedziba jednostki jest stale modernizowana. W 2006 roku wymieniono dach, a w kolejnych latach wyremontowano wszystkie pomieszczenia w remizie. Zwieńczeniem tych prac było ocieplenie całego budynku, które ukończono wiosną bieżącego roku. W 2012 roku na należącej do OSP działce wybudowany został plac zabaw dla dzieci.
Od lat młodzież z powodzeniem występuje w zawodach sportowo-pożarniczych. Męska drużyna wielokrotnie zwyciężała w zawodach gminnych, a w zawodach powiatowych zajmowała 2, 3 i 5 miejsce.
Utworzona w 2010 roku drużyna kobieca czterokrotnie zwyciężyła w zawodach szczebla gminnego, dwukrotnie zwyciężyła oraz zajmowała 2 i 3 miejsce w zawodach powiatowych. Kobieca drużyna jest historycznym, bo pierwszym i jak na razie jedynym Mistrzem Powiatu Częstochowskiego z terenu Gminy Kruszyna.
Nasza jednostka konsekwentnie realizuje swoje statutowe cele i dąży do coraz wyższej sprawności bojowej stając się przyczyną i gwarantem bezpieczeństwa zarówno stałych mieszkańców jak i osób, które do Łęgu i Kijowa przyjeżdżają jedynie na wypoczynek.