PTSM Łódź

PTSM Łódź Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Oddział im. Lecha Kosiewicza w Łodzi.

Cele towarzystwa to: upowszechnianie turystyki jako formy wypoczynku i rekreacji młodzieży, budzenie i pogłębianie umiłowania ojczystego kraju oraz jego regionów, upowszechnianie wiedzy o przeszłości, współczesności i perspektywach rozwoju Polski, uczestniczenie w procesie edukacyjnym polskiej szkoły, wykorzystując środki materialne i finansowe turystyki, szerzenie kultury turystycznej, wykorzystu

jąc poznawcze, wychowawcze, wypoczynkowe i zdrowotne walory wędrownicze, rozwijanie i wzbogacanie bazy schronisk młodzieżowych, ich organizacja, budowa i prowadzenie, pomaganie w wędrowaniu indywidualnym turystom, organizowanie rajdów, zlotów i innych imprez, poszerzanie wiedzy ekologicznej oraz prowadzenie prac na rzecz ochrony środowiska, popularyzowanie walorów krajoznawczych, turystycznych Polski wśród turystów zagranicznych oraz ułatwianie turystom polskim wyjeżdżającym za granicę poznanie walorów krajoznawczych i osiągnięć innych krajów.

06/04/2026
30/03/2026
12/03/2026

Urodził się 25 listopada 1963 r. w Łodzi, wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1988 r. W tym samym roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra z teologii. W latach 1988–1990 pracował jako wikariusz w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ruścu, a następnie w...

02/01/2026
OSTATNIE POŻEGNANIE„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. „Jeśli śmierć nas czegoś uczy, to przede wszystkim ...
19/12/2025

OSTATNIE POŻEGNANIE
„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. „Jeśli śmierć nas czegoś uczy, to przede wszystkim tego, że na świecie nie liczy się nic poza miłością”.
W grudniu pożegnaliśmy naszego kolegę śp. Jerzego Zawieje
W ostatnim pożegnaniu zgromadziło się wiele osób , by towarzyszyć śp. Jerzemu w ostatniej drodze, to świadczy jakim był człowiekiem. Jedną z pasji śp. Jurka która nas połączyła była turystyka.
Liczne medale, podziękowania za dokonania turystyczne, jakie zgromadził przez całe życie potwierdzają, że był człowiekiem zorganizowanym, ambitnym i pełnym energii do działania.
Śp. Jurek pełnił różne funkcje w turystyce- był Prezesem Zarządu Oddziały Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Województwa Łódzkiego, przewodnikiem turystycznym w Polskim Towarzystwie Turystycznym. Organizator kilkudziesięciu wyjazdów turystycznych dla nauczycieli , zlotów , rajdów dla dzieci.
Spędziliśmy wiele wspólnych chwil poznając urokliwe zakątki Polski.
Nie da się przelać na kartkę ile doświadczyliśmy dobra, wsparcia , radości podczas wspólnych wyjazdów. Był człowiekiem niezwykłym. Zawsze starał się dzielić swoim doświadczeniem
i wiedzą, zostawiając po sobie trwały ślad w sercach wielu osób. Jurku choć nie ma Ciebie już z nami, w naszych sercach nadal brzmią Twoje słowa, pełne mądrości, czułości i zrozumienia.
Choć odszedłeś, w naszych myślach i sercach wciąż jesteś obecny Twoje życie, uśmiech i dobre słowo pozostaną z nami jako najpiękniejsze wspomnienie, którego nic nie zatrze.
Spoczywaj w pokoju
Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Łodzi
Marianna Strugińska-Felczyńska- prezes

Migawki z ostatniego pożegnania śp. Jana KrawczykaCzłonkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych uczestniczyli...
19/12/2025

Migawki z ostatniego pożegnania śp. Jana Krawczyka
Członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych uczestniczyli w pożegnaniu śp. Jana Krawczyka- 24 września 2025 roku. Straciliśmy naszego przyjaciela i członka rodziny PTSM
Śp. Jan Krawczyk był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Łodzi a także w Kole Turystycznym w Związku Nauczycielstwa w Zgierzu. W placówce, którą prowadził działało Koło Turystyczne Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Dzieci, nauczyciele wspólnie poznawali zakątki swojego miasta, regionu, Polski.
Wraz z żoną i innymi nauczycielami przez wiele lat prowadził obozy wędrowne
z dziećmi specjalnej troski organizował wyjazdy dla pracowników. Organizator spotkań wigilijnych dla opiekunów i członków PTSM z województwa łódzkiego, rajdów.
Janusz dał się poznać jako człowiek, o wielkim sercu dla ludzi, dobroci. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby, serdecznych uśmiechów. Był też wielkim lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy naszej społeczności.
Z pewnością dobrze wspominają śp. Jana współpracownicy pracy, która była jego pasją jego drugim domem, oddał 40 lat swojego życia w pracy zawodowej.
Śp. Jan do ostatnich chwil starał się zachować pogodę ducha, w pamięci zostanie Jego uśmiech, pogoda duch i umiejętność rozwiazywania spraw trudnych uśmiechem.
Drogi Januszu dla nas pozostaniesz symbolem cierpliwości, dobroci i prawdziwej troski
o drugiego człowieka, której nie sposób zapomnieć. Choć odszedłeś, w naszych myślach
i sercach wciąż jesteś obecny Twoje życie, uśmiech i dobre słowo pozostaną z nami jako najpiękniejsze wspomnienie, którego nic nie zatrze.
W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa
Schronisk Młodzieżowych
Marianna Struginska

Na SZLAKU KOSCIOŁÓW JUBILEUSZOWYCH.27 września 2025r.  Ks. Krzysztof Nowak wspólnie z Akcją Katolicką i członkami Polski...
01/10/2025

Na SZLAKU KOSCIOŁÓW JUBILEUSZOWYCH.
27 września 2025r. Ks. Krzysztof Nowak wspólnie z Akcją Katolicką i członkami Polskiego
Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych pielgrzymowaliśmy w ramach Roku Jubileuszowego do kościołów w Piotrkowie Trybunalskim które są na szlaku Kościołów Jubileuszowych.
W całym Kościele trwa Rok Jubileuszowy pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Parafia Matki Boskiej Dobrej Rady wspólnie z ks. Proboszczem innymi kapłanami organizują pielgrzymki przez cały rok do wybranych kościołów, gdzie można uzyskać odpust jubileuszowy i dary łaski związane z jubileuszem. Daje to ogromną szansę na zbliżenie się do Boga wszystkim wiernym, a naszym zmarłym szansę na szczęśliwą wieczność.
W Piotrkowie Trybunalskim zaczęliśmy od Mszy Świętej którą celebrował ks. Krzysztof Nowak w Bazylice pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, następnie przeszliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej przy kościele Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskimi, Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów przy kościele Ojców Jezuitów
w Piotrkowie Trybunalskim. W kościołach każdy mógł się pomodlić a ojcowie zapoznali nas z historią
i cudami Matki Boskiej Trybunalskiej ,Matki Bożej Pocieszenia. Wszystkie trzy kościoły są na szlaku Kościołów Jubileuszowych.
Przewodnik wspomniał nam o historii kościołów- w bazylice znajduje się ołtarz główny z pierwszej poł. XIX w. z obrazem „Zaśnięcie NMP” z ok. 1510 r., który jest darem Królowej Bony, przemalowany w początku XVII w. W ołtarzu również obrazy: Męczeństwa św. Jakuba i Ecce Homo.
U Bernardynów-Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – Sanktuarium Matki Boskiej Piotrowskiej. Piękny, barokowy kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego . Czczony jest tu cudowny, słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się w bocznym ołtarzu. Obraz namalowany na miedzianej blasze powstał w 1625 roku.
Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej- Piękny kościół pod wezwaniem świętego Franciszka Ksawerego uważany jest za perłę architektury barokowej i jest najcenniejszym pod względem artystycznym zabytkiem Piotrkowa. Czczony jest tu cudowny obraz Matki Bożej Trybunalskiej (patronki polskich parlamentarzystów), który w 2006 roku został ukoronowany przez papieża Benedykta XVI.
Następnie udaliśmy się do Smardzewic do Sanktuarium i Parafii pw. Św. Anny
To w tej miejscowości Smardzewicach w 1620 roku, według podań, ubogiemu wieśniakowi Wojciechowi Głowie ukazała się święta Anna, Matka Najświętszej Maryi Panny. Prosiła, aby czczono ją na tym miejscu razem z córką – Maryjąi wnukiem – Jezusem. Na miejscu objawienia najpierw wzniesiono drewniany krzyż
a następnie małą drewniana kapliczkę. Miejsce objawienia zaczęło szybko słynąć cudami i doznawanymi łaskami za wstawiennictwem św. Anny.
Następnym punktem był Zalew Sulejowski i tama w Smardzewicach oraz ognisko.
Zalew sulejowski to sztuczne zbiornik wodny, który powstał
w latach 1969 - 1974 na wskutek wybudowania tamy na rzece Pilicy Tama betonowo-ziemna ma długości 1200 m i wysokości 16 m. Powierzchnia jeziora wynosi 1980 ha, a maksymalna głębokość wynosi ok. 10 m. Obecnie Zalew Sulejowski jest doskonały miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym jak i również krajoznawczym.
Po zwiedzeniu tamy udaliśmy się na ognisko w plenerze. Wszyscy wróciliśmy ubogaceni duchowo
i zadowoleni. Każdy miał możliwość rozmowy z kapłanem uczestnicy zadawali wiele pytań.
Marianna Struginska-Felczynska

Adres

Ulica Zamenhofa 13
Łódź
90-510

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 15:00
Wtorek 08:00 - 15:00
Środa 08:00 - 15:00
Czwartek 08:00 - 15:00
Piątek 08:00 - 15:00

Telefon

+48426366599

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy PTSM Łódź umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do PTSM Łódź:

Udostępnij