OsiedleZlotno.pl

OsiedleZlotno.pl Wiadomości lokalne Osiedla Złotno. Budowa relacji, współpracy i rozwoju lokalnej społeczności.

Kto pamięta te czasy? 😀
17/02/2026

Kto pamięta te czasy? 😀

[WSPOMNIENIA]

Fragment ulicy Piotrkowskiej z Grand Hotelem
fot. J. Mucha
1976, 20 000 egz.
63-141/I
II-3/2112/76
Zakł. Offset.
Z. 7264 J2
Cena zł 2.80 + 20 gr na NFOZ
Krajowa Agencja Wydawnicza

Grand Hotel Łódź

https://www.facebook.com/share/1AT1jn79g7/
07/02/2026

https://www.facebook.com/share/1AT1jn79g7/

Ostatnio głośno o wypowiedzeniu umowy na drążenie 🚂kolejowego tunelu średnicowego🚇 w Łodzi. Pojawiają się różne komentarze, często niestety oderwane od rzeczywistości. Dlatego tu tekst, w którym podsumowuję sprawę. Uważam, ze powinienem taki napisać, bo moja wiedza na temat kolei jest lepsza niż średnia, a poza tym jestem jednym z niewielu łódzkich radnych z tytułem inżynierskim (choć podobnie jak zdecydowana większość wypowiadających się uprawnień budowlanych nie posiadam) . Uprzedzam, że tekst będzie długi. 📢
Należy zacząć od podkreślenia, że tunel nie jest inwestycją miasta👇☝️, tego nigdy dosyć. Inwestorem jest PKP PLK. Miasto nie ma na jego realizację wpływu. Miasto ani radni nie mają wglądu żadne szczegóły umowy czy dokumentów. Od razu zastrzegam, że to, co piszę jest oparte o publicznie dostępne informacje.
Zgoda na taką inwestycje i prace budowlane też nie jest udzielana przez miasto. Stąd wizja tego projektu nie przystawała nigdy w pełni do oczekiwań miasta. Miasto zdołało co prawda wymóc zgodnie zresztą z licznymi apelami społecznymi budowę przystanku przy Kościuszki ( w zamian za inwestycję miasta w wiadukty na Dąbrowskiego i Przybyszewskiego) . Udało się też zapewnić utrzymanie ruchu tramwajów przez skrzyżowanie z Zieloną , bo wykonawca usilnie zabiegał o możliwość przerwania i ruchu tramwajów. Swoją drogą ciekawe jakby teraz to wyglądało, bo wstępnie obiecana przerwa w ruchu innych pojazdów i pieszych przez to skrzyżowanie z pół roku przedłuża się do minimum 3 lat. Inne wnioski Miasta zostały odrzucone.
Co kluczowe umowa na wykonanie tunelu została zawarta przez rządową spółkę PKP PLK 28 grudnia 2017r. z konsorcjum, którego liderem był Energopol Szczecin. Tunel miał zostać zrealizowany do końca 2021r. Co istotne wykonawca zaakceptował termin i publicznie deklarował jego dotrzymanie, a także sam zaproponował taką cenę prac, na jaką zawarto umowę.
W 2019r. lider konsorcjum złożył wniosek o upadłość. Realizacje przejął mniejszościowy członek konsorcjum PBDiM - firma o znacznie mniejszym potencjale i doświadczeniu. Już wtedy powinna się zapalić inwestorowi lampka ostrzegawcza. Niestety inwestor brnął w to dalej. Praktycznie wykonawca miał cały czas opóźnienia, które narastały . Na dzień wypowiedzenia umowy prace zostały zrealizowane w 71, 3%, a termin pierwotnej realizacji został przekroczony ponad dwukrotnie. Co najbardziej niepokojące od ponad roku nie były prowadzone prace. Co najważniejsze jednak od paru miesięcy prac nie tylko nie prowadzono nie tylko przy drążeniu tunelu, gdzie pojawił się problem z kamienicami, ale np. przy wykańczaniu odcinków na Kozinach, gdzie tunele były już wydrążone i nie było kolizji z zabudową. Wnioski nasuwają się same. Tolerancja inwestora wobec wykonawcy była naprawdę duża.
Tak się złożyło, że niedawno w programie "Studio Łódź" w TV Toya byłem jedynym , który wprost mówił, ze zmiana wykonawcy może być wcale nie najgorszym rozwiązaniem. A naprawdę nie konsultowałem się z PKP PLK.
Znanych jest sporo przypadków rozwiązania umowy z wykonawcą i zastąpienia go nowym. W Łodzi dość dobrze znany jest przypadek rozwiązania umowy z wykonawca obecnej Atlas Areny i dokończenia jej przez nowego. Nowszy ale w mniejszej skali przypadek to ulica łącząca ul. Wschodnią i ul. Sienkiewicza, gdzie wykonawca zaprzestał prac na budowie i musiano wypowiedzieć mu umowę. Natomiast projektem znacznie większej skali (i to większej tez od tunelu średnicowego) były dwa odcinki autostrady A2 z Łodzi do Warszawy, gdzie wypowiedziano umowę wykonawcy niewywiązującemu się z umowy i zostały one dokończone przez nowych wykonawców. Podobne przykłady można mnożyć. Gdyby nadal wiązano się w tych przypadkach z pierwszymi wykonawcami , to trudno powiedzieć kiedy te projekty zostałyby zrealizowane.
Dodam, że zadziwiająca jest sympatia polityków P*S dla obecnego wykonawcy. Czy to tylko przywiązanie do decyzji podjętej przez państwową spółkę pod rządami P*S? Nie wiem. Zdziwienie budzi konferencja posłów Morawieckiego i Tomaszewskiego w Łodzi w obronie inwestora. Co ciekawe, że gdy za rządów wiceprezydenta Tomaszewskiego w Łodzi podjęto decyzję o zmianie wykonawcy obecnej Atlas Areny to obecnemu panu posłowi Tomaszewskiemu nijak nie przeszkadzała zmiana konsorcjum firm polskich (w tym nawet jednej łódzkiej) na światowy koncern. Słowo o "niszczeniu polskiego przedsiębiorstwa" z ust obecnego pana posła Tomaszewskiego nie padło.
Oczywiście teraz najważniejsze jest możliwie szybkie i bezpieczne dokończenie tunelu średnicowego.
Oczywiście opowieści o pozostawieniu go, zasypaniu go czy stworzeniu muzeum czy schronów w sytuacji , gdy wykonano 71% prac, a jeśli chodzi o tunele wydrążono 84% długości, to tylko publicystyczne bajki nastawione na klikalność. Tunel dokończyć trzeba.
PKP PLK podjęło już działania by zabezpieczyć plac budowy (będzie to realizować ich spółka zależna), będzie też pokrywać koszty hoteli i innych lokali mieszkalnych.
Jeśli chodzi o terminy to PKP PLK deklaruje, że 2 do 3 miesięcy zajmie inwentaryzacja wykonanych prac. Przetarg na dokończenie drążenia tunelu ma zostać rozstrzygnięty w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Będzie to , na co pozwalają przepisy, przetarg ograniczony , do którego zostaną zaproszone firmy z odpowiednim doświadczeniem w drążeniu tuneli. Co ważne niedawna zmiana ustawy o inwestycjach kolejowych umożliwia też PKP PLK przejęcie własności maszyny drążącej, zatem nie będzie trzeba jej wydobywać.
Założenie jest takie, ze nowy wykonawca rozpocznie prace na początku przyszłego roku. Oznaczałoby to rok opóźnienia, ale dotychczasowy wykonawca wygenerował ich cztery.
Oczywiście są obawy o kolejne kamienice. Jest prawdą, że gdyby 8 lat temu inwestor zdecydował się , jak sugerowało Miasto na drążenie dwóch równoległych tuneli ryzyko byłoby mniejsze. Trzeba jednak zauważyć, że nawet ta maszyna drążąca przeszła pod kilkoma rzędami kamienic na ul. Legionów i ul. Próchnika i nie doszło tam do zawalenia, zatem to nie jest tak, ze wszystko zawalić się musi przy drążeniu.
Na świecie działa około 220 systemów metra (około, bo w niektórych przypadkach nie jest jasne jak dany system zakwalifikować). Powstawały nie tylko pod stolicami, ale i pod miastami, które podobnie , jak Łódź rozwinęły się w XIX wieku jako miasta przemysłowe np. Newcastle. Zatem odpowiednie technologie istnieją. Zatem warto poczekać na odpowiedniego fachowca.
[foto: UMŁ]

https://www.facebook.com/100063863461064/posts/1358741356264634/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v
30/12/2025

https://www.facebook.com/100063863461064/posts/1358741356264634/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

ŁÓDŹ SKUTA LODEM – ŻĄDAMY DYMISJI I ROZLICZENIA KARNEGO!

To, co wydarzyło się w Łodzi w ciągu ostatnich czterech dni, to nie jest "zły los" ani "zaskoczenie zimą". To bezwzględny dowód na to, że władze Łodzi okłamały swoich mieszkańców, a za te kłamstwa łodzianie zapłacili zdrowiem na oddziałach ratunkowych. Mamy w rękach oficjalne dokumenty, które w zderzeniu z rzeczywistością 29 grudnia 2025 roku są porażającym aktem oskarżenia przeciwko ekipie Hanny Zdanowskiej.

W listopadzie 2025 roku, wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka podpisała się pod dokumentem, który dziś brzmi jak ponury żart. Zapewniała w nim, że miasto jest w pełnej gotowości, dysponuje 85 pługoposypywarkami i ma "gwarantowany potencjał" do walki z gołoledzią. Pytamy: Gdzie był ten potencjał, gdy blisko 200 osób trafiało na SOR ze złamaniami i urazami głowy? Gdzie były te maszyny, gdy łódzkie osiedla stały się pułapkami, a starsi ludzie bali się wyjść po chleb?

Urzędnicza pycha osiągnęła szczyt, gdy w tych samych dokumentach stwierdzono, że miasto nie potrzebuje wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Zamiast wezwać każdą dostępną pomoc, gdy sytuacja wymknęła się spod kontroli, urzędnicy trzymali się swoich fikcyjnych planów, skazując łodzian na walkę o przetrwanie na każdym centymetrze lodu. To nie jest tylko niekompetencja – to świadome narażanie życia i zdrowia mieszkańców.

Nie damy się po raz kolejny zbyć obietnicami. Składamy oficjalny wniosek o dymisję wiceprezydent odpowiedzialnej za ten paraliż. Co więcej – wzywamy prezydent Hannę Zdanowską do wypełnienia obowiązku i zawiadomienia prokuratury. Jeśli urzędnik podpisuje pismo o gotowości, której nie ma, a skutkiem są masowe wypadki, to mamy do czynienia z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

✍️ Poniżej publikujemy PEŁNĄ TREŚĆ WNIOSKU, który dziś trafia do Urzędu Miasta Łodzi:

"WNIOSEK O NATYCHMIASTOWE ODWOŁANIE ZE STANOWISKA WICEPREZYDENT MIASTA ŁODZI MAŁGORZATY MOSKWY-WODNICKIEJ ORAZ ZAWIADOMIENIE ORGANÓW ŚCIGANIA

Szanowna Pani Prezydent Hanna Zdanowska,

Działając w imieniu mieszkańców Łodzi, poszkodowanych pieszych oraz kierowców, składamy kategoryczny wniosek o natychmiastowe odwołanie Pani Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej z funkcji Wiceprezydenta Miasta Łodzi. Nasze żądanie opieramy na rażącym niedopełnieniu obowiązków służbowych, całkowitym braku nadzoru nad podległymi jednostkami oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach urzędowych, co doprowadziło do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia setek mieszkańców w dniach 25–29 grudnia 2025 roku.

W oficjalnej odpowiedzi na interpelację radnych z dnia 12 listopada 2025 r. (sygn. DEP-GK-II.0003.31.2025), Pani Wiceprezydent złożyła pisemne zapewnienie, iż Miasto Łódź jest w pełni przygotowane do sezonu zimowego. W dokumencie tym stwierdzono wprost, że w dyspozycji Miasta jest 85 pługoposypywarek oraz gwarantowany przez wykonawców potencjał sprzętowy do usuwania śliskości z chodników. Rzeczywistość ostatnich dni brutalnie zweryfikowała te deklaracje. Mimo jednoznacznych ostrzeżeń IMGW, miasto zostało sparaliżowane, a zadeklarowany sprzęt był nieobecny na osiedlach i kluczowych ciągach pieszych. Do dnia dzisiejszego większość chodników pozostaje w stanie zagrażającym bezpieczeństwu.

Skutki tych zaniedbań są mierzalne ludzkim cierpieniem. Blisko 200 osób hospitalizowanych na łódzkich oddziałach ratunkowych to bezpośredni koszt zaniechania obowiązków przez Panią Wiceprezydent. Szczególnie bulwersuje fakt, że w odpowiedzi na interpelację Pani Moskwa-Wodnicka odrzuciła możliwość wsparcia przez jednostki OSP, twierdząc, że sprzęt miejski jest wystarczający. Ta urzędnicza pycha uniemożliwiła uruchomienie rezerwowych sił w momencie, gdy system miejski całkowicie poległ.

W związku z powyższym, wzywamy Panią Prezydent do niezwłocznego złożenia zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Panią Małgorzatę Moskwę-Wodnicką oraz podległych jej urzędników. Widzimy tu ewidentne wyczerpanie znamion czynów zabronionych z Kodeksu Karnego:
- Art. 231 § 1 K.K. (Niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego).
- Art. 271 § 1 K.K. (Poświadczenie nieprawdy w dokumencie urzędowym co do okoliczności mających znaczenie prawne – faktycznej gotowości miasta).
- Art. 160 § 1 K.K. (Narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez zaniechanie działań prewencyjnych).

Jako zwierzchnik służbowy ma Pani prawny obowiązek (art. 304 kpk) powiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dalsze utrzymywanie Pani Moskwy-Wodnickiej na stanowisku będzie uznane za akceptację dla oszukiwania mieszkańców i narażania ich zdrowia. Żądamy dymisji, rzetelnego audytu logów GPS pługoposypywarek oraz upublicznienia pełnej listy nałożonych kar umownych. Czas bezkarności w łódzkim magistracie musi się skończyć."

Udostępniajcie ten post wszędzie! Niech cała Polska zobaczy, jak wygląda "gotowość" Łodzi w grudniu 2025 roku. To nasze zdrowie i nasze podatki!

( Zdjęcie sztuczna inteligencja)

Adres

Nowe Złotno
Łódź
94-410

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:30 - 18:00
Wtorek 08:30 - 18:00
Środa 08:30 - 18:00
Czwartek 08:30 - 18:00
Piątek 08:30 - 18:00
Sobota 08:30 - 18:00
Niedziela 14:00 - 16:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy OsiedleZlotno.pl umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij