17/05/2026
17.maja 1814.godine norveski sabor je donio deklaraciju o nezavisnosti, pa je 17.maj proglasen kao nacionalni dan Norveske.
Ovo je najveseliji dan u Norveskoj, kako za djecu, tako i za odrasle. Obicno se jede dorucak negdje u restoranu ili doma s obitelji i prijateljima.
Na ovaj dan nose se narodne nosnje-bunad ili svecane haljine i odjela. Na svakoj kuci, stanu i po cijelom gradu su istaknute zastave.
Djeca tada idu kroz grad u povorku sa svojim razredima, klubovima...( nesto kao kod nas za maturu ) s limenom glazbom/skolskim bendom. Nakon povorke organizirane su igre/feste po gradu, skolama i sl. "Svecani rucak" - hrenovke i sladoled su neizostavni ovog dana.
Meni osobno omiljeni dan u Norveskoj. Svi su nasmijani i veseli, a za djecu je ovaj dan bas poseban.
Moje cure su spremne za povorku♥️, a mama je spremna za posao😭. I obavezno se ovaj dan se cestita svima.
Gratulerer med dagen svima u Norge 🇳🇴. Uzivajte danas.
Hipp hipp hurra🥳