PART - Zebegény

PART - Zebegény PART - Zebegény
Polgári Aktivizmus, Részvétel, Támogatás

Az oldal a PART - Zebegény civil közösség információs felülete.

Civil közösségünk egyik fontos céljaként határoztuk meg, hogy tenni fogunk Zebegény művészeti, kulturális örökségéért és...
06/05/2026

Civil közösségünk egyik fontos céljaként határoztuk meg, hogy tenni fogunk Zebegény művészeti, kulturális örökségéért és jelenéért. A beszélgetéseink során újra felmerült közöttünk egy név: az országosan kevésbé ismert, ámde nemzetközileg magasra értékelt magyar-idai festőművész, Amrita Sher-Gil.

Úgy gondoljuk, hogy mind az országnak, mind Zebegénynek szüksége van arra, hogy jobban megismerjük ezt a kivételes tehetségű, szenvedélyes személyiségű művészt és elképesztő életútját, alkotásait. Hálás szívvel gondolunk azokra, akik az elmúlt években Amrita örökségét ápolták, programokat szerveztek Zebegényben. Várjuk a továbra is tenni kívánók jelentkezését és köszönjük, ha megosztásaitokkal segítetek eljuttatni minél szélesebb körben ezt az információt.

2026 őszén a Szépművészeti Múzeumban kiállítást szervez Amrita képeiből. Mivel a művésznő életének egyik legfontosabb magyarországi állomása Zebegény, a kiállítás szervezőivel együttműködésben több zebegényi kísérőprogramot is tervezünk ezekről hamarosan jelentkezünk további részletekkel.

Emellett kezdeményeztük az önkormányzatnál, hogy - sok más, zebegényi kötődésű művészhez hasonlóan - egy méltó közterület is viselje Amrita Sher-Gil nevét.

Bízunk benne, hogy ez az ügy a sokszor turbulens, megosztó közélet mellett is egy közös cél és közös érték lehet minden zebegényi számára.

A képviselő-testületnek ma elküldött levelünk alább olvasható.
(Fotó forrása: Erika Fábián)

***

Tisztelt Képviselő-testület!

Zebegényi civilek képviseletében fordulunk Önökhöz egy általunk fontosnak tartott ügyben, amely megítélésünk szerint eddig nem kapott kellő hangsúlyt.

Ez év őszén a Szépművészeti Múzeum nagyszabású kiállítást rendez Amrita Sher-Gil örökségéből. Ennek kapcsán felvettük a kapcsolatot a Szépművészeti Múzeummal, a kiállítás szervezőivel és Dr. Baán László főigazgatóval annak érdekében, hogy Zebegény - mint Amrita Sher-Gil életének egyik legfontosabb magyarországi állomása, több képének ihletője - érdemben tudjon kapcsolódni a várhatóan nagy érdeklődésre számot tartó budapesti kiállításhoz.

Az elmúlt hónapokban több egyeztetést folytattunk az érintettekkel, akik kifejezték abbéli szándékukat, hogy civil közösségünkkel együttműködésben tervezzenek és valósítsanak meg a kiállításhoz kapcsolódó, zebegényi kísérő projekteket. Kezdeményezésünket India magyarországi nagykövete személyesen is támogatja.

Korábban a zebegényi Amrita Társaság végzett meghatározó munkát a művésznő örökségének ápolásában és szándékunk, hogy ezt az értékteremtő tevékenységet folytassuk. Hiszünk abban, hogy ez az ügy a sokszor turbulens, megosztó közélet mellett is egy közös cél és közös érték lehet minden zebegényi számára. Bízunk benne, hogy a tervezett programokat az önkormányzat és a képviselő-testület támogatásávál és együttműködésben tudjuk megvalósítani. A készülő projektekről, amint azok megfelelő előkészítettségi szakaszba kerülnek, természetesen részletes tájékoztatást fogunk nyújtani és további egyeztetéseket fogunk kezdeményezni a képviselő-testülettel.

Az egyik legfontosabb kezdeményezés mind a Szépművészeti Múzeum, mind civil közösségünk részéről, hogy Amrita Sher-Gilről méltó közterület kerüljön elnevezésre Zebegényben. Településünk a hozzá kapcsolódó művészek jelentős részének emlékét ápolja, eméktáblák, utcanevek formájában. Amrita kiemelkedő tehetségével és nemzetközi ismertségével nemcsak méltó erre, hanem véleményünk szerint Zebegény ezzel egy régi adósságát is törlesztheti.

Mint azt gyakran idézik, Amrita művészete hidat képez kultúrák között.

Ennek szellemében javasoljuk, hogy a falu központjában lévő, a Kossuth és Szőnyi utcák kereszteződésénél, a Malom patak felett átívelő (a tudomásunk szerint jelenleg névtelen) híd viselje a művésznőrő nevét.

Kérjük a testületet és a polgármestert, hogy civil közösségünk kezdeményezését a soron következő testületi ülésen vegyék napirendere és a kiállítás közelségére való tekintettel sürgősséggel tárgyalják.

Tisztelettel

Zöldi Blanka, Dr. Krivácsy Péter

Tervezzünk közösen! Nagyon örülünk neki, hogy tavalyi indulásunk óta a PART körül egy folyamatosan bővülő közösség alaku...
17/04/2026

Tervezzünk közösen! Nagyon örülünk neki, hogy tavalyi indulásunk óta a PART körül egy folyamatosan bővülő közösség alakul - olyan emberekből, akik szeretnének tenni Zebegényért és környékéért.

Ebben az évben szervezettebb (egyesületi) formában folytatjuk! Minden érdeklődőt szeretettel várunk, aki csatlakozni szeretne a későbbiekben.

A szűkebb csapatunkkal már sokat beszélgettünk róla, hogy mi mit tartunk fontosnak, milyen ügyekkel szeretnénk foglalkozni, milyen eseményeket szerveznénk szívesen. De most azokhoz is szeretnénk fordulni, aki eddig a bejegyzéseinket olvasták, kommenteltek vagy távolról figyeltek: szerintetek mi hiányzik most Zebegény életéből, mit látnátok szívesen a közösségben, miben vennétek részt ti magatok?

Megosztunk pár ötletet, ami eddig felmerült:

🟢A környezetünket védő, szépítő akciók: szemétszedés a Duna-parton, a tavalyi pataktakarítás folytatása (keserűfű irtása)
🟢A Civil Piknik folytatása, rendszeressé tétele
🟢Zebegényi művészek örökségének ápolása
🟢Iskola, óvoda szépítése (pl. egy-egy helyiség kifestése)
🟢Rendszeres közös zenélés (zebegényi open jam)

Ezeket nyugodtan egészítsétek ki konkrétumokkal (pl. pontosan hol és milyen közösségi munkára lenne szükség), de szívesen veszünk teljesen új ötleteket, javaslatokat is. Írhatok kommentben vagy személyes üzenetben is. Előre is köszönjük a visszajelzéseket!

És már holnapra van is egy programajánlatunk: délelőtt 10-től Kovács Dóra és György Réka képviselők szerveznek tavaszi strandtakarítást. Mi ott leszünk, gyertek ti is!

Nem kellett sok idő, a zebegényi vasútállomáson kihelyezett tájékoztató plakátjaink egy részét valaki letépkedte, más ré...
29/03/2026

Nem kellett sok idő, a zebegényi vasútállomáson kihelyezett tájékoztató plakátjaink egy részét valaki letépkedte, más részét összefirkálta.

A firkálás mint véleménynyilvánítás persze nem különleges dolog, sok más esetben is láthattuk már, hogy többnyire viccesnek szánt megjegyzéseket, epés kritikákat használnak ismeretlen szerzők a köztéren elhelyezett plakátokon.

Itt azonban másról van szó.

A plakátjainkon kizárólag tények szerepelnek: csak azt írtuk le, amit a vagon tulajdonosa, Zebegény polgármestere saját maga mondott korábban, nem minősítettünk.

Első körben valaki hevenyészett, kissé dülöngélő betűkkel öt zebegényi önkormányzati képviselő nevét írta plakátra, pár nappal később (röviddel azután, hogy posztoltunk a plakátunkról a PART oldalán), a képviselők neve mellé odakerült és két civil neve, a PART oldalának szerkesztői. És a nevek között az íráson keresztben, felkiáltójellel és aláhúzva még egy szó: LÁZÍTÓK!

Ha valaki kirándulni jön Zebegénybe, akkor nyilván nem érti, mi ez. Ha viszont van valami köze a faluhoz, teljesen nyilvánvaló a történet.

Az öt önkormányzati képviselő a zebegényi polgármester helyi ellenzéke. Igyekeznek ellentartani a polgármester tevékenységének. Mi pedig a PART Zebegény civil kezdeményezés keretein belül épp ezen a felületen foglalkozunk a helyi problémákkal, amiket fontosnak tartunk. A képviselők azt a munkát végzik, amire széles felhatalmazásukat kapták több száz választótól, a falu többségétől: igyekeznek a településérdekeit képviselni mind a gazdálkodás, mind közszolgáltatások, mind az átláthatóság területén. A helyzetük nagyon konfliktusos, amiről rendszeresen be is számolnak: a polgármester elzárja előlük a kulcsfontosságú információkat, törvénytelenül, az azóta lemondott jegyzővel összejátszva akadályozza a javaslataikat napirendre venni, verbálisan, írásban abuzálja őket.

A mi közösségünk (sokkal többen, mint ketten, akiknek a neve is szerepel) pedig a polgármester által támogatott apartmanhajó elleni tiltakozásból indult, azóta pedig több, a falu általunk fontosnak látott problémáját, anomáliáját járjuk körbe, gyűjtünk és közlünk információkat, időnként véleményeket, anyagokat. Tesszük ezt annak ellenére, hogy Zebegény polgármestere rágalmaz minket, ferdít, időnként fenyeget, és személyeskedve, minősíthetetlenül kommunikál.

Mind a képviselők, mind a mi közösségünk teszi azt, amire minden állampolgárnak lehetősége van: a legjobb meggyőződése szerint képvisel legitim célokat és értékeket, mint pl. átláthatóság, felelős gazdálkodás, a környezet és az élővilág tisztelete és megőrzése, közösségformálás, egymás elfogadása.

Ezt illeti az ismeretlen plakátfirkáló “LÁZÍTÓK!” felirattal.

A “lázítás” a fennálló rend vagy hatalom elleni erőszakos fellépésre való buzdítást jelenti. Tehát az ismeretlen alkotó egyrészt feltételez Zebegényben egy olyan autoritást, akinek vagy aminek akkora hatalma van, hogy érdemes ellene törvénytelen eszközökkel harcolni. Másrészt a képviselői munkát, a civil aktivizmust törvénytelennek gondolja.

Úgy tűnik, egyeseknek nem evidens, úgyhogy érdemes újra leszögeznünk: Magyarország - és abban Zebegény - formája köztársaság, a feudalimus rég véget ért. Van egy polgármester, akit szűk többséggel a falu lakói szavaztak meg, van egy képviselőtestület, ami szintén demokratikusan kapott felhatalmazást, és vannak civil emberek, akik kifejezik a véleményüket és tenni akarnak a közösségért. Ebben a környezetben lázítókról beszélni annyit jelent, mint a hatalmat a felelősséggel összekeverni. Annyit jelent, hogy a felirat alkotója a polgármestert nem is polgármesternek, hanem a hely urának tekinti. A magyar nyelv erre a kiskirály kifejezést használja.

A másik kép Ferenczy Ernő Ervin, Zebegény polgármestere nyilvános vagyonnyilatkozatának egy részlete, amin a polgármester szükségesnek tartja eligazítani az olvasót. Idézem: “ÉS MÉG MINDIG IRIGYEK AKIK A FACEBOOKON BESZÉLIK A HÜLYESÉGEKET! DOLGOZZ INKÁBB A FALUÉRT! NE A NYILATKOZATOT ELEMEZD!”. Érdemes a plakátfirkáló képzírásával összehasonlítani ezt a szöveget.

Az első képen az én nevem mellett szereplő másik civil név: Zöldi Bianka. Az ezen az oldalon is publikáló Zöldi Blanka nevét kizárólag egy ember említi rendszeresen így ferdítve: Ferenczy Ernő.

Publikálta: dr. Krivácsy Péter

Be nem tartott ígéretek állomása"Abban a pillanatban, hogy kiszárad" az idő, elviszi a vagont a vasútállomásról - ezt íg...
25/03/2026

Be nem tartott ígéretek állomása

"Abban a pillanatban, hogy kiszárad" az idő, elviszi a vagont a vasútállomásról - ezt ígérte Ferenczy Ernő polgármester a március 2-án tartott testületi ülésen.

Az idei március az átlagosnál szárazabb volt, a MetNet adatai szerint az elmúlt 30 napban mindössze 13 mm csapadék esett Zebegény környékén. A vagon azóta is ugyanott áll.

Közel két hete ragasztottunk ki ismertetőket arról, hogy pontosan mikor és milyen ígéretek hangzottak el a vagonnal kapcsolatban. (Később más, általunk ismeretlen alkotók is csatlakoztak.)

Bár a parkoló környékének rendben tartása - a MÁV-val kötött bérleti szerződés szerint - az önkormányzat feladata lenne, ez láthatóan nem történt meg. Úgyhogy összeszedtük azt a több zsáknyi szemetet, ami hónapok óta hevert a vagon körül.

Köszönet helyett csak annyit várunk, hogy a polgármester végre tartsa be a sokszorosan megszegett ígéretét.

 Mint azt tudjátok, tavaly nyáron a PART-Zebegény közösségét egy konkrét eset hozta össze: civil tiltakozást indítottunk...
24/03/2026



Mint azt tudjátok, tavaly nyáron a PART-Zebegény közösségét egy konkrét eset hozta össze: civil tiltakozást indítottunk az ellen, hogy egy magáncég kétszintes apartmanhajót telepítsen az újvölgyi Duna-partra. Ez az eset is megmutatta, hogy van értelme összefogni és kiállni azokért az értékekért, amiket fontosnak tartunk. A partszakasz megmarad a jelenlegi, természetközeli állapotában - olyannak, amilyennek sokan szeretjük.

Itt azonban nem állunk meg. Zebegény és környékének társadalmi, közéleti, kulturális és környezetvédelmi kérdéseivel foglalkozunk a továbbiakban is. Hiszen azt látjuk a környezetünkben, hogy nagyon sokan vágynak pozitív változásra, amiért közösen tudunk tenni:

🟢Hogy a természet értékeit őrizzük, és ne romboljuk.
🟢Hogy egyesek magán- vagy üzleti céljai ne írhassák felül egy közösség érdekeit.
🟢Hogy a mesterségesen gerjesztett kirekesztés és gyűlölködés helyett a közös értékteremtésre koncentráljunk.

Ezek politikai pártokon túlmutató, rendszerszintű kérdések. Bármi is lesz az áprilisi választás eredménye, ezeknek a céloknak az eléréséhez rendszerintű változásra van szükség - országosan és helyi szinten is.

***

Ti milyen téren szeretnétek változást? Írjátok meg, csatlakozzatok a kiáltványhoz! (link kommentben)

***

“A civil hangok azok, amelyek jelzik, ha baj van. Kérdeznek, adatot gyűjtenek, segítséget szerveznek, és kimondják azt, amit sokan csak éreznek.

Mind civilek vagyunk.

A civilek sokszínűsége alkotja a társadalom immunrendszerét.

Egy egészséges ország nem elhallgattatja ezeket a jelzéseket, hanem figyel rájuk!”

Zebegényi vagyonnyilatkozatok 2026.Gyakran írtunk már ezen az oldalon arról, hogy a közügyekben nagyon fontosnak tartjuk...
14/03/2026

Zebegényi vagyonnyilatkozatok 2026.

Gyakran írtunk már ezen az oldalon arról, hogy a közügyekben nagyon fontosnak tartjuk az átláthatóságot. Most egy aprósággal ehhez szeretnénk hozzájárulni.

A helyi önkormányzati képviselőknek és a polgármesternek az ország minden településén, minden év elején vagyonnyilatkozatot kell leadniuk. Ez közérdekű adat, bárki számára megismerhető.

A vagyonnyilatkozatok átláthatósága azért fontos, mert ez is egy fék a közhatalommal való visszaéléssel szemben. (Azonban meg kell jegyeznünk, hogy a nyilatkozatok önbevalláson alapulnak, hivatalos szerv nem ellenőrzi a tartalmukat.)

Egyes településeken a vagyonnyilatkozatokat külön kérés nélkül is elérhetővé teszik az önkormányzat weboldalán, de ha ez nem történik meg, akkor közérdekű adatigénylés útján lehet ezeket kikérni - mi ez utóbbi módon kaptuk meg a dokumentumokat a zebegényi önkormányzattól.

Itt érhetők el a 2026-os nyilatkozatok: https://drive.google.com/drive/folders/168MKNYb-y4Wca629oeZgnEV0DmWvT_0X?usp=sharing

Szerettük volna kikérni a 2025-ben leadott nyilatkozatokat is, ám ezeket az önrkományzat nem tudta elküldeni, mert, mint írták "a 2025. évi vagyonnyilatkozatok már nem állnak rendelkezésünkre, mivel az csak a vagyonnyilatkozatra kötelezett következő vagyonnyilatkozatának átvételéig kezelhető, azt követően az előző évi vagyonnyilatkozatot vissza kell adni a képviselők részére."

A 2024-es vagyonnyilatkozatokat még korábban kikérte valaki, és jelenleg is megtalálhatók az Átlátszó adatigénylő oldalán: https://kimittud.hu/request/a_jelenlegi_onkormanyzati_kepvis -37294

A vagon-sztori - folytatásTanulságos megnézni a hétfői testületi ülés felvételét. A több órás megbeszélés legvégén Feren...
04/03/2026

A vagon-sztori - folytatás

Tanulságos megnézni a hétfői testületi ülés felvételét. A több órás megbeszélés legvégén Ferenczy Ernő polgármester és dr. Varga Imre jegyző közösen nevetgélnek azon, hogy a polgármester nem tartotta be az ígéretét, és még mindig nem szállíttatta el a zebegényi vasútállomáson tárolt vagonját.

Ferenczy tavaly november 13-án tett ígéretet, hogy “1-2 hónapon belül” elviteti az állomásról az ő magántulajdonában álló, egyre pusztuló állapotban lévő vagont. Bár az ígéret óta már lassan 4 hónap is eltelt, a vagont azóta sem szállíttatta el - Ferenczy szerint azért, mert túl nagy a sár. Egész pontosan ez hangzott el az ülésen:

Hajnal Péter: A vagonnak mi lesz a sorsa?

Ferenczy Ernő: Vagon… Amint a száraz idő… Hiába zihálnak engem a’ interneten… Annyira mély a föld, ahová visszük, hogy nem bírta el a kamion, mert megsüllyedtünk. Egyszer próbáltuk. Megpróbáltuk, nem. Ahogy kiszárad az út, el fogjuk… ennyi. Ahogy száraz az idő. Tehát lehet engem szapulni az interneten hónapokon keresztül, heteken keresztül… Ha felhívnak telefonon, elmondtam volna, hogy azért, mert süllyed, ahová visszük, besüllyed harminc centit és nem tud kijönni. Abban a pillanatban, hogy kiszárad… hopsz, már száraz. Én nagyon remélem, hogy…

Ipolyi István: Zebegénybe kerül véglegesen?

F.E.: Ez legyen az én dolgom.

I.I: Csak nehogy a Forfa iskolába.

F.E. (nevet): Különben jó ötlet, mert volt terv… a hajós múzeum felajánlotta, hogy egy tengeralattjárót hozna. Nem lenne hülyeség egy közlekedési múzeumot…

(...)

György Réka: Nekem a vagon kapcsán van még kérdés. A bérleti szerződésben az áll, hogy nem lehet semmit sem tárolni, ugye?

F.E.: Nem is tároljuk. Egy kiállítóhely lett volna. Most kötekszik? (F.E. és Varga Imre jegyző nevet) Most kötekszünk ezen?

Gy.R.: Nem, csak kérdezem, hogy…

F.E.: Egy fejlesztési helyszín volt. (F.E. és V.I. nevet) Én nem értem. De most kötekedünk, de most állandóan ezt akarjuk tényleg játszani?

Gy.R.: Jó, nem, csak kérdezem…

F.E.: Jó, köszönöm.

***
Ez a párbeszéd, úgy gondoljuk, magáért beszél, inkább nem is fűzünk hozzá semmit, egyetlen fontos gondolat kivételével:

Miért nem telefonon érdeklődünk a vagon sorsáról?

Egy közösségnek jó üzenet, ha egy polgármester megközelíthető. Ha részt vesz különféle közösségi eseményeken (már ha részt vesz), ha itt-ott össze lehet vele futni és beszélgetni. Azonban egy telefonbeszélgetés, egy eszmecsere a piacon (ha lenne zebegényi piac…) nem kötelez semmire és nyoma sincs - tehát a tartalma, az elhangzott ígéretek bármikor letagadhatók.

Természetesen vannak olyan emberek, akiknél az adott szó szent, és súlya van annak, amit mondanak. Ez viszont közügyek, hivatalos ügyek esetében, a legmegbízhatóbb köztisztviselők esetében sem elégséges, nem helyettesíti a hivatalos csatornákat, az átlátható és ellenőrizhető tájékoztatást.

Ferenczy rendszeresen ebbe a szürke zónába igyekszik terelni a hivatalos ügyeket. Láttuk ezt az Újvölgybe tervezett apartmanhajó kapcsán is. Hasonló súlyú ügyeket nem keserűfű-irtás vagy betonozás közben, egy-egy emberrel kellene megbeszélni, hanem a falu nyilvánossága előtt, felelősségteljesen, átláthatóan kommunikálva.

A tavalyi közmeghallgatáson Ferenczy büszkén számolt be arról, hogy 15 hónap alatt - elmondása szerint - 46 945 telefonhívást bonyolított, napi 110-170-et. Azonban a közmeghallgatás előtt írásban elküldött kérdésekre, a törvényt megsértve, azóta sem válaszolt írásban. Ez jól mutatja a polgármesteri kommunikáció prioritásait, működését.

3 hónap és 2 hét - ennyi idő telt el azóta, hogy Ferenczy Ernő ígéretet tett, hogy “1-2 hónapon belül” elviszi a vasútál...
01/03/2026

3 hónap és 2 hét - ennyi idő telt el azóta, hogy Ferenczy Ernő ígéretet tett, hogy “1-2 hónapon belül” elviszi a vasútállomáson tárolt magántulajdonát, a pusztuló állapotban lévő vagont. Ez azóta sem történt meg.

A vagon azóta is, immár majdnem másfél éve áll a vasútállomáson elkerítve, közvetlenül az autók számára kijelölt parkoló mellett.

Ez a helyszín a MÁV vagyonkezelésében álló, állami terület. Azonban 2024 augusztusa óta a Zebegényi Önkormányzat bérli. Mint bérelt terület, jó okkal feltételezzük, hogy a bérleti szerződés tartalmazza, hogy pontosan mire és milyen feltételekkel használhatja az önkormányzat a területet, esetlegesen tovább béreltetheti-e.

Például: szabályszerű-e az, ha az önkormányzat által bérelt területet Zebegény polgármestere arra használja, hogy a saját magántulajdonát tárolja rajta?

A MÁV kérésünkre elküldte a teljes bérleti szerződést, ami itt érhető el: https://drive.google.com/file/d/1HwT9J_IJ8yEfWDLulrraNgXachsfN2iw/view?usp=sharing

A bérleti szerződés egyértelműen kimondja, hogy:

- A bérlő a bérlemény területén kívül, a bérlemény környékén “semmilyen dolgot, ingóságot (pl. göngyöleget, hulladékot) nem helyezhet el, ideiglenes jelleggel sem tárolhat” (4.2.pont).
- Az önkormányzat a MÁV előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül “a terület használatát harmadik személy részére semmilyen jogcímen nem engedheti át” (6.1.pont).

Ezek a kikötések mind a Ferenczy Ernő által (polgármesterként) elfogadott, aláírt szerződésben szerepelnek. Mindennek fényében érdemes felidézni, hogy a tavaly november 13-i testületi ülésen miket mondott a vagonnal kapcsolatban Ferenczy, amikor a képviselők határozatban akarták őt az elszállításra kötelezni.

🔵Ferenczy szerint a képviselők nem hozhatnak határozatot az ügyben, mert “a testületnek semmi köze egy MÁV-területhez”
🔴Ehhez képest a MÁV a kérdésünkre azt írta, hogy az érintett terület bérlője “a helyi önkormányzat, ezért minden felelősség az övék”. Tehát a testületnek mégis van köze az ügyhöz.

🔵Ferenczy egy ponton azt is mondja, hogy a vagon “MÁV-területen van, nem a bérelt területen”
🔴Ehhez képest Ferenczy Ernő 2024. október 2-án még maga is azt írta egy FB-posztban, hogy a vagont a “MÁV parkoló területére” szállították. A bérleti szerződésből pedig tudjuk, hogy ezt a területet - a Z4-es testület határozata alapján - alig 2 hónappal korábban, 2024. augusztusától kezdte bérelni az önkormányzat a MÁV-tól.

🔵Amikor ülésen felmerül, hogy akkor pontosan milyen területen van a vagon, Ferenczy annyival intézte el a kérdést, hogy “Berágok, arrébb viszem 50 méterre”, vélelmezhetően arra utalva, hogy ez esetben már nem az önkormányzat által bérelt területen lesz a vagon.
🔴Csakhogy ez sem lenne megoldás, a bérleti szerződés szerint a bérelt terület környékén sem lehet tárolni semmilyen dolgot.

Végül külön szépsége a történetnek, hogy Ferenczy szerint a képviselők éppúgy nem határozhatnak a vagonnal kapcsolatban, mint ahogy az úszómű esetében sem. A két esetben valóban van közös: mindkét történetben megjelenik Ferenczy. Hol polgármesterként, hol magánemberként, mikor, melyik szolgálja jobban az aktuális céljait.

Az újvölgyi úszómű tervezett helyszíne állami terület, ami közigazgatásilag nem Zebegényhez, hanem Szobhoz tartozik. Az érintett területet Ferenczy bérelte.

A vagon esetében szintén egy állami területről van szó, ami azonban már Zebegény közigazgatási területén található. Az érintett területet ezúttal az önkormányzat bérli - de Ferenczy használja a magántulajdona tárolására.

Mint arról korábban hírt adtunk, az újvölgyi úszómű telepítéséhez nem járult hozzá az állami terület vagyonkezelője, a KDV VIZIG. Ferenczy vagonja viszont immár 1 éve és 5 hónapja áll az állomáson - kérdés, hogy még meddig.

****

Bár az ülésről szó szerinti jegyzőkönyvet kellett volna készíteni, az önkormányzat weboldalára feltöltött dokumentumból több fontos részlet kimaradt. Ezért a videófelvétel alapján készítettünk egy pontos, valóban szó szerinti leiratot arról a részről, amire ebben a posztban hivatkozunk. (A pontatlan megfogalmazások, néhol értelmetlen mondatok nem elírások, pontosan így hangzottak el.)

“György Réka: Csak annyit szeretnék mondani, hogy határozatot kell hoznunk.

Ferenczy Ernő: Nem kell. De hát engem nem tudsz kötelezni, ez egy magántulajdon. Testületi döntés, testületi pénzzel… Ha adományozod, hogy hozol rá testületi határozatot?

Gy.R: Feltételezem, hogy van olyan jogi.. (F.E. félbeszakítja)

F.E: Én csak ennyit kértem, hogy jöjjön ide, mekkora, izé butaság ez… meg kellett volna beszélni, ha nem tetszik, vidd el onnan, mert baj lesz, húha. De most ennyi, elviszem, kész, megértettem az üzenetet. Nem kell a lakosságnak, önök döntenek a lakosság helyett. Nagyon sok embernek viszont tetszik. Önök valószínűleg, döntenek, bocsánat, gondolnak, amit gondolnak, valamilyen, nem tudom, negatív érzés… ez hatással van. De nagyon sok embernek meg tetszik, jaj de jó. De ezt megértettem, elviszem. Én vittem oda, én viszem el. Ráadásul ez nem önkormányzati, hanem MÁV terület. Valójában nem önökkel van nekem itt a probléma, nem önök vitatkoznak velem. Velem a MÁV-val kellene vitatkozni. A MÁV-nak kéne velem vitatkozni. A testületnek semmi köze egy MÁV területhez. Ha már itt tartunk. És nem is a bérelt területen van. Maradjunk ennyiben. Ezért nem kell róla határozni. Úgy, mint az úszóműnél sem.

Ipolyi István: Kultúr-tájképi szempontból sokakat zavar ez a vagon.

F.E.: Jó, nekünk meg sokakat támogatnak, akkor ezzel ki is ütöttük egymást.

I.I: Bocsánat, nem fejeztem be. Tudnillik oké, hogy a MÁV-val van jogviszony, de a MÁV tud erről?

F.E.: Igen, tud.

I.I: De utólag tudta meg, vagy előtte tájékoztatta, hogy oda lesz szállítva?

F.E.: A MÁV-területen van, nem a bérelt területen, mehetünk tovább?

I.I: Azért nem olyan egyszerű kérdés ez.

F.E.: Berágok, arrébb viszem 50 méterre.

I.I: Hova?

F.E: Maradjunk annyiban, hogy elviszem. Menjünk tovább, jó? Köszönöm szépen. El fogom vinni, a testület úgy döntött. Megkért engem, el fogom vinni, rendben van. Időt nem tudok mondani, 1-2 hónap még kell.”

Gondolatok Borda Lajos ZEB ZAB – Tökfejek írása kapcsánJanuárban, a nagy hidegben lett elérhető Borda Lajos írása, amit ...
15/02/2026

Gondolatok Borda Lajos ZEB ZAB – Tökfejek írása kapcsán

Januárban, a nagy hidegben lett elérhető Borda Lajos írása, amit magánkiadásban jelentetett meg. Olyannyira komolyan vette, hogy ISBN számot is kapott és kötelespéldány került az Országos Széchenyi Könyvtárba, a példányok ingyenesen elvihetők voltak boltokban, itt-ott. Az írást először Ipolyi István képviselő osztotta meg a Zebegényi Fórum FB csoportban.

Majd több héttel később, Ferenczy Ernő Ervin, Zebegény polgármestere is szükségesnek tartotta, hogy megossza az írást (akit nem tiltott ki, láthatja az oldalán), azzal a - sokadszorra nagyon AI stílusú - kísérőgondolattal, hogy „Borda Lajos írása nem ítélet, hanem mérce”. Azt is hozzáteszi, hogy „mély intellektussal rendelkező gondolkodó, akinek a szövegei nem indulati reflexek, hanem mértéktartó, pontos és igazságos elemzések.” Valóban ilyen ez a szöveg? Nézzünk egy mondatot, ami Ferenczy szerint „nem ítélet, hanem mérce”: „Mindjárt elhányom magam” - írja Borda, amikor a Tiszta lappal képviselőiről beszél.

Ferenczynek láthatóan fontos a füzetkében megjelenő nyílt támogatás, szervilizmus, olyannyira, hogy a képviselő-testület tagjainak ő maga küldetett a megjelenéskor 1-1 példányt. Ennek az posztnak a célja, hogy reflektáljon Borda úr gondolataira.

Nem feladatom az író hosszas bemutatása. A megértéshez elég annyit tudni, hogy foglalkozását tekintve antikvárius és könyvkiadó, zebegényi lokálpatrióta, a regnáló polgármester hűséges támogatója. Önmagát amolyan közírónak helyi közírónak tekinti, és ebben, azt gondolom, nem is lenne vitánk.

Minden másban azonban igen.

Ez az írás egy olyan faluról szól, amelynek része vagyok, olyan társadalmi kérdésekről van szó, amelyeket közelről szemlélek és olyan embereket ostoroz, akiket személyesen ismerek. Ha hallgatok, akkor elfogadom azt a status quo-t, amit képvisel. Természetesen Borda Lajos azt ír, amit akar, szíve-joga - egyben felelőssége is. Minden írásnak lehet azonban kritikája, hiszen a kritika is szabad. Íme azok a jellegzetességek, írói attitűdök, amik ebből a füzetkéből rögtön, az első olvasásra előugranak (a teljesség igénye nélkül).

🟣Személyeskedés. Borda úr a dolgozatában többeket említ nevükön, nemcsak közszereplést vállaló képviselőket, hanem zebegényi civil lakosokat is. A nevek említésének egy célja van: az illetők megbélyegzése. Hol fejcsóválás mellett, hol erősebb kifejezésekkel körítve. Például konkrét embereket nevez meg és becsmérel, mint „szövegértésben nem jeleskedő, polgármestergyűlölő lakosok”, más lakosra cinikusan „helyi morális nagyság”-ként hivatkozik. Ez nem más, mint ezeknek az embereknek egy ködös moralizálásba bújtatott delegitimációja. Emberek, aki másképp gondolkodnak, mint Borda úr, véleményük, gondolkodásuk, értékeik eltérnek attól, amit ő képvisel. Ezeket a különbségeket felnőtt emberek általában képesek elfogadni, képesek békében együtt élni velük.

🟣Minősítések. Borda úr különös szeretettel használ minősítéseket, pl. amikor az egyik képviselőt „sipistának” minősíti vagy a lábjegyzetben „Zebegény történetének legócskább” testületéről ír. Ezek közül is kiemelhető, hogy két képviselőnőre visszatérően a „fehérnép” kifejezéssel hivatkozik. Ez már 100 évvel ezelőtt is avíttnak hatott volna, nemhogy a 21. században. De nem is ez vele az igazi baj, hanem ennek a kifejezésnek a nőket határozottan másodrendű szerepbe soroló jelentéstartalma. Ez színtiszta szexizmus.

🟣Felsőbbrendűség. Borda a képviselő-testület 3 tagjáról azt írja: „Azzal semmi probléma, hogy ideköltöztek, szívesen vannak látva” (sic!). Vajon mit akar ezzel mondani a szerző? Hogy ideköltözhetnek, de aztán csendben húzzák meg magukat? Hogy ne képviseljék az értékeiket? Ne legyenek céljaik? Milyen jogon és milyen erkölcsi törvény alapján tesz valaki ilyen kijelentést? Hogy áll ez összhangban a Borda által hivatkozott katolikus gyökerekkel? Nagyon hasonlít ez Ferenczy Ernő kirekesztő, tudatosan ellentétet szítani szándékozó zebegényi/nem zebegényi, zebegényi/nyaralós felosztásaira, amik éket akarnak verni ember és ember közé. Senkinek nincs joga születés, lakcím, alapján másokat lekicsinyelni, komolytalannak feltűntetni. Ebben a mondatban legszebb mégis az, hogy Borda Lajos is ugyanolyan beköltöző, mint azok, akikről ír. Vajon ő is megkapta ezt korábban?

🟣Ellentmondások, tárgyi tévedések. A tökfaragás-Halloween tengelyen mozgó gondolatok (is) számos tényszerűen cáfolható kijelentést tartalmaznak. Halloweent kizárólag a polgármester emlegetett, a szervezők soha. Az ebből a gondolatvilágból kiinduló érveléssor így az első lépésnél hasal el. Miközben az egész történetnek ez a legkevésbé fontos része. Hiszen akkor az abszurd polgármesteri tiltáson, a hatalomnak ezen a kifacsart, erőltetett, arrogáns megnyilvánulásán nevetett a fél ország. És ez akkor is így volt, ha Borda Lajos szerencsent akar mosdatni vagy a polgármester le akarja tolni magáról a botrány felelősségét.

🟣Következetlenség. Ferenczy Ernő polgármesterségéről szóló részben azt írja, hogy számára érdektelen, hogy Ferenczy „morális nagyság-e vagy sem”, miközben a kiadványában 27 oldalon keresztül moralizál. Leminősíti a szavazók jelentős részét, érthetetlennek tartja, hogy György Réka kapta képviselőként a legtöbb szavazatot. De azzal kapcsolatban nem merül fel benne sem aggály, sem értetlenkedés, hogy Ferenczyt kik és hányan választották polgármesternek.

🟣Lábjegyzetek. Az írás számos lábjegyzetet tartalmaz, melyek közül jelentős számban olvashatók az általános műveltség szerves darabjai. Mi szükség elmagyarázni azt, hogy mi az a kisgömböc, a mindenszentek, a világnézet jelentése, hogy mi az a hübrisz? Miért kell azt írni, hogy „vannak saját idiótáink, nem szorulunk behozatalra”? Mit üzen ez az olvasónak? Leginkább azt, hogy mibe is nézi itt az író az olvasóját - jelen esetben nagyjából alsó tagozatos általános iskolásnak. Ez az írói arrogancia, az olvasó lenézése.

🟣Egyoldalúság. Az valahogy kimarad az írásból, hogy a tökfaragás tiltása miatt Ferenczy önmagát küzdötte a címoldalakra („haláltököt” emlegető posztokkal, tévés szereplésekkel), és gyűjtött be több tízezer nevető fejet a posztjai alá. Az is kimarad, hogy a polgármester azt is mondhatta volna, hogy elnézést, ezt benéztem, sajnálom, hogy a fél ország rajtam, így Zebegényen röhög, sajnálom, tanultam belőle”. Magyarán mondva vállalhatta volna a felelősséget. Borda Lajos, - ahogy Ferenczy is – kizárólag ellenségképzéssel volt képes reagálni egy az ország közvéleménye számára teljesen nyilvánvaló történetre. Mindeközben a zebegényiek jelentős részét pedig a szekunder szégyenérzet kínozta.

⛔️A leginkább problémás kijelentés a 10. oldalon olvasható: Borda Lajos kijelenti, hogy „a liberális-globalista világnézet nem identitás, hanem betegség, covidhoz hasonló világjárvány. Míg a covid a testet károsítja, a liberális-globalizmus a normális gondolkodás képességét gyengíti vagy teszi tönkre”. Világnézeteket, vallásokat betegségekhez hasonlítani csak a legveszélyesebb eszmerendszerek szoktak. Ilyen kijelentések nagyon súlyos áthallásokat rejtenek magukban. Hasonlókat, mint egy vasúti vagon kiállítása egy korábban kitelepítéseket megszenvedő településen. És vajon mit gondolna Borda Lajos kijelentéséről Eötvös József, Tisza Kálmán, Baross Gábor vagy épp Wekerle Sándor, mint a magyar liberalizmus ismert személyiségei? Vagy mit mondott volna erről a mondatról Orbán Viktor 1989-ben, aki az akkori liberális párt – a Fidesz - elnöke volt? Vagy mit szólna hozzá a Borda által is nagyra tartott liberális költő, Parti-Nagy Lajos?

De vegyük észre a füzetke pozitívumait is: ezt a szöveget nem mesterséges intelligenciával alkotta a szerző, hanem vette a fáradtságot és rászánta az időt. Ezzel kétségtelenül köröket ver a polgármester kommentjeire.

Végül megemlítem, hogy az elmúlt hónapokban fotók jelentek meg arról, hogy a Forfa iskolában többek között rengeteg könyv hever és enyészik. Erről is írhatna egy antikvárius.

A világot lehet leegyszerűsítve jókra és gonoszokra felosztani. És valahogy Borda úr világában minden, amivel ő szimpatizál – a kereszténység, a sváb eredet, a konzervativizmus – az nagyszerű, minden, amivel pedig nem – liberalizmus, a kelták, a töklámpások – pedig rosszak. Ez a kirekesztés ideológiája, és nagyon messze áll a klasszikus humán értelmiségi értékfelfogástól. Ez a kétpólusú világszemlélet óriási csapda, a jó-rossz, a fekete-fehér leosztás végtelenül leegyszerűsítő. A világ, és benne az emberek ennél sokkal összetettebbek, sokszínűbbek. Különösen így van ez egy kis közösségben, ahol az emberek ismerik egymást, árnyaltabb, személyesebb képet alakítanak ki egymásról.

De legyünk optimisták: a füzet végén az író Zebegény szellemi erejét idézi fel az író, a művészeket, alkotókat, „szellemi kiválóságokat”. A magam részéről sok más (nem csak szellemi, művészeti) értéket is látok a településen, de ennek kapcsán jegyezzük meg, hogy a művészek túlnyomó többsége nem itt született - Zebegény mégis több velük, általuk. Lehet egymást kölcsönösen tisztelve és elfogadva is egymás mellett élni.

A posztot írta: Krivácsy Péter

Cím

Újvölgy
Zebegény
2627

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni PART - Zebegény új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás