29/04/2026
Nem is vagyunk igazi borászok.
Mondta nekem Balázs pár hete. Azóta forog a fejemben ez a gondolat. Borászatból diplomáztunk az ország legelismertebb agrár egyetemén, 13 éve borkészítésből élünk, Európa több országában, Ázsiában és Amerikában is magasra kvalifikált éttermekben vannak jelen hosszú évek óta a boraink egy szinte elfeledett – és valljuk be, nem túl sokra tartott vidékről. (Pedig mennyire értékes! – de ez egy újabb posztot érdemel. :) ) Rengeteg széles látókörű, intelligens ember tölti a poharába rendszeresen a munkánk gyümölcsét. És ahogy Balázs kimondta ezt a mondatot, az volt az első érzésem, hogy igaza van.
Aztán a második érzés, ami átjárt, az a végtelen nyugalom volt, majd a büszkeség. Valóban kilógunk a sorból. Eszünk ágában sincs díjakat és érmeket hajkurászni, bevallom hogy egy derítést összerakni is már problémát jelentene, ahogy a menő segédanyagokkal és technológiai eszközökkel sem vagyok semennyire sem tisztában.
Viszont rettenetesen büszke vagyok rá, hogy egyre több növény burjánzik a területeinken, egyre gazdagabb a talajunk, a flóránk és a faunánk, egyre önfenntartóbb a rendszer, amit 13 éve építünk és tudunk olyan értékes és tiszta borokat készíteni, amikhez nem kell borászkodni.
Tudtátok, hogy egy bio élelmiszer átlagosan 25%-al több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz? És ha az a bio élelmiszer ráadásul még egy tápanyagban és életben igazán gazdag talajról is származik, akkor ennél sokkal-sokkal több hasznos és értékes összetevője van?
Múlt héten jártak nálunk a Szegedi Tudományegyetemről egy kutatással kapcsolatban és elmesélték, hogy rengeteg bort bevizsgáltak az elmúlt évben az ország minden borvidékéről és nagyon meglepte őket, hogy a mi Kövidinkánknak volt a legmagasabb az ásványianyag tartalma. Egy kövidinkának, Hajósról. Mi értjük.
És ezért érdemes sokszoros energiát beletenni, és kint lenni, együtt rezdülni mindennel mínusz 5 foktól plusz 45-ig télen-nyáron, majd karba tett kézzel sétálgatni a pincében, élvezni a semmittevést és a gazdag, mindent elmondó borokat. És a legnagyobb boldogság, hogy egyre többen vagytok, akik megértitek a szemléletünk jelentőségét és élvezitek az értékrendünk gyümölcsét. Hála!🤍