Gereben Tanya

Gereben Tanya Élelmiszer-önellátás, paraszti kultúra, néphagyományok, kenderfeldolgozás, szelíd mezőgazdaság

11/05/2026

Véééégre!💧 Jól meg is áztatta a dolgokat. (A talaj még közel sem töltődik fel ennyitől, de legalább fellélegzik kicsit a táj)

🌸 Az idei évünkben ugyan a palántáink többsége oda lett, de nem vesztettünk mindent. A kertünk az évek alatt ugyanis szá...
11/05/2026

🌸 Az idei évünkben ugyan a palántáink többsége oda lett, de nem vesztettünk mindent. A kertünk az évek alatt ugyanis számtalan anyanövénnyel lett gazdagabb.

🚜 Egy intenzíven művelt szántót alakítottunk át az akácok ölelésében.

♻️ A rehabilitálás évről évre haladt, az akácot folyamatában igyekszünk visszaszorítani, míg a talajt szerves anyaggal töltjük meg minden áldott évben. Az eddigi eredmény, hogy számtalan fa és évelő kultúra került elültetésre, így nőtték ki magukat magról a kertünk anya növényei is.

🌿 A kiskertünk talajéletének visszaállításának folyamata és az invazív fajok visszaszorítása meghálálta magát. Rengeteg gyógy és fűszernövény gyűjtését és szárítását kezdhettük el a napokban. A kert mellett a tanya területéről is készülünk nektek különlegességgel. Öt éve vegyszerektől mentes rehabilitált területekről származó növényekkel.

🧑‍🍳 Szeretnénk megmutatni nektek, hogy a gyógy és fűszernövények nem csak teaként álják meg a helyüket, hanem az ételek ízét és esztétikai élményét is emelik.

🪷🪻Szárított virágok, szirmok, zöld fűszerek és megannyi szín és íz. Mi már készülünk.🌻

(Az első adag fűszereink igen hamar gazdára találtak, igyekszünk növelni és bővíteni a készleteinket!)

Helyzetjelentés ℹ️🌪️ Az elmúlt időszak nem igazán kedvez nekünk. Nem csak az őszi és téli, hanem a tavaszi aszály is ige...
09/05/2026

Helyzetjelentés ℹ️

🌪️ Az elmúlt időszak nem igazán kedvez nekünk. Nem csak az őszi és téli, hanem a tavaszi aszály is igencsak térdre tud kényszeríteni gazdaságokat. Mi most épp letérdeltünk, de leporoljuk magunkat és igyekszünk felállni. A fólia szakadása óta egy igen erős betegség söpör végig a családon, így meglehetősen lassan tudunk haladni a dolgainkkal. A támogatásoknak köszönhetően időközben sikerült beszerezni mindent (új fólia, hajókötél, festék, vasanyag), sok tanácsot meghallgattunk, megnéztünk többféle fóliát és rögzítési megoldást, és a mostani újrakezdést már mindenre kiterjedően igyekszünk szél, vihar és világvége biztosra csinálni (a fóliát vasaljuk, hajókötéllel rögzítjük, a vázat fehérre festjük, a földelést duplán súlyozzuk, stb.) 💪

😥 Azonban nem ez volt a legnagyobb veszteségünk, hanem az a néhány ezer palánta, amiből idénre összesen kevesebb, mint 200db élte túl, bármennyire is igyekeztünk megmenteni őket (éjszaka egy részük megfagyott, amik pedig az estét túlélték, azok nappal megégtek) így fájóan, de idén nem fogunk tudni palántát eladni (a megmentett növényeket magunk ültetjük ki, így nem hagyjuk veszni, csak nem palántaként, hanem termésként kerülhet majd hozzátok) 🌽🍉🍅

💧A nagy veteményesben lassan végzünk a szabadföldi magvetésekkel is, illetve néhány sor csepegtető telepítése maradt csak hátra. Ha kikelnek a növények, mehet majd rá a mulcs.

🐓 A baromfiudvar élvezi a jó időt a hűsítő bodzák árnyékában, két kotlósunk is elült, alattuk néhány tojással, a nemrég született kis jerke bárány (Szotyi nevet kapta) is az anyja védelmében fedezi fel a tanya körüli világot.

🔥Apropó tanya körüli világ. Az aszály nem kíméli a legelőinket sem. Egyedül ott maradt zöld, ahol a fák még árnyékolnak, minden más kiégett, vagy felverte a meddő rozsnok és egércsenkesz. Rozi traktorunk még várja a segítséget, így a kaszálásokkal is el vagyunk maradva, bár ha nem lesz hamarosan lényegi csapadék, akkor nem lesz nagyon mit idén kaszálni. A két nappal ezelőtt esett 3mm csapadék nem igazán mentett meg minket.

🧐 Szóval lassan, de biztosan haladunk. Sok dolgot újraterveztünk, újravetettünk, újragondoltunk. Fejlesztünk és felkészülünk.

❗Újra 10-10db, Araucana és Marans keltetni való tojás keresi gazdáját.🥚
04/05/2026

❗Újra 10-10db, Araucana és Marans keltetni való tojás keresi gazdáját.🥚

04/05/2026

Reggeli meglepetés 🐑
Tündérke anyajuhunk azt hittük üresen maradt idénre, de ma reggelre megellett egy gyönyörű szép jerke bárányt a legelőn. 🌿🐑

🥩 Miközben készül a fólia, a csepegtető és a traktor (hála nektek 🙏), addig is befejeztük a hidegfüstölőnk építését. A h...
01/05/2026

🥩 Miközben készül a fólia, a csepegtető és a traktor (hála nektek 🙏), addig is befejeztük a hidegfüstölőnk építését. A házat egy réges-régi komposzt wc adja, természetesen hulladék faanyagból felújítva, belül kiégetve. A tűzrakó rész vályogtéglából, sárral tapasztva, földbe süllyesztve került a füstház mellé, amibe a régi cserépkályhánk ajtaját építettük be.
🔥Megvolt a próba füstölés, jöhetnek a szalonnák, combok, oldalasok. 🍖🍗

🥚 KELTETNI VALÓ TOJÁS 🐣[ÚJRA ELÉRHETŐ!]🥚Új udvarba gurulna a képeken látható, stressztűrésre szelektált, fajtatiszta ten...
29/04/2026

🥚 KELTETNI VALÓ TOJÁS 🐣
[ÚJRA ELÉRHETŐ!]

🥚Új udvarba gurulna a képeken látható, stressztűrésre szelektált, fajtatiszta tenyészállománytól:
🔵 10db Araucana (nem színkódolt) tojás
🔴 10db Marans (fekete rezes) tojás

További információk privát üzenetben!
📍Helyileg Nagykáta, Pest megye.

27/04/2026
🐑 Mivel még mindig tombol nálunk a szél, így ma ellátogattunk a Koshalmi Őshonos Állatpark és Múlt Utcája Falumúzeum Föl...
25/04/2026

🐑 Mivel még mindig tombol nálunk a szél, így ma ellátogattunk a Koshalmi Őshonos Állatpark és Múlt Utcája Falumúzeum Föld napja eseményre, ahol a sok érdekes program mellett Almával megnéztük Szikszai Balázs hagyományos, kézi ollóval való nyírását is, sőt, ki is próbáltuk, milyen nehéz ez a hivatás. ✂️🐑

25/04/2026

💚 Kedves Mindenki! A csütörtöki fóliaszakadás felhívásunkra rengeteg ember mozdult meg, szinte még most is hihetetlen az a közösségi erő, ami körbe vesz minket. Ígértük nektek, hogy érkezünk egy részletes beszámolóval, amit végre sikerült mostanra megvágni és feltölteni. A videó nyersanyaga már tegnap elkészült, de a rengeteg tennivaló mellett mostanra sikerült befejezni.
Az első számlát kommentbe be fogjuk csatolni, köszönjük ezúton is még egyszer mindenkinek, aki anyagilag, lelkileg, tudással vagy bátorítással segített nekünk újra talpra állni! 💚

24/04/2026

🙏Kedves követőink, barátaink, ismerősök és ismeretlenek, segítők és támogatók!
💚 A tegnapi nap folyamán hála nektek, visszatért bennünk a remény és végtelenül hálásak vagyunk mindenkinek, aki anyagilag, lelkileg és minden egyéb módon támogatott minket. Szinte el sem hisszük, de pár óra alatt összegyűlt a kitűzött összeg, így abban a pillanatban leállítottuk a gyűjtést. A ma reggeli disznóvágás után most épp rohanunk megvenni a fóliát, hogy jövő hét elején egy szélcsendes napon minél hamarabb felrakhassuk az újat!
Esetére készülünk nektek egy részletes bejelentkezéssel, amiben igyekszünk majd mindenről beszámolni!

Köszönjük, hogy ennyien mellettünk vagytok! 🌿💚

Cím

Felsőegreskáta 7
Nagykáta
2760

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Gereben Tanya új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Szervezet Elérése

Üzenet küldése Gereben Tanya számára:

Megosztás