23/04/2026
Márki-Zay Péter, mint köztársaságielnök? 🤔
ÉN MINT KÖZTÁRSASÁGI ELNÖK?
Végtelenül megtisztelő önmagában már az is, hogy sokan lehetséges köztársasági elnökként gondolnak rám.
Rengeteg ilyen irányú támogató levelet, üzenetet és telefonhívást kapok naponta; a kollégáim pedig arról tájékoztattak, hogy több petíció is indult az ügyben. Nagyon megtisztelő, ezúton is köszönöm!
Tegnap este Szegeden, a Móra Szakkollégiumban jártam egyetemisták meghívására. Nagyon sokan voltak, és ott is felmerült a kérdés az esetleges jelöltségemről, még a hivatalos program utáni szűkebb beszélgetés során is.
A fiatalok ez irányú bizalmát és támogatását különösen is érzem. A nemzeti meneten és a Puzsér-féle gigakoncerten is rengetegen léptek oda hozzám azzal, hogy „polgármester úr, mi magát/ téged szeretnénk köztársasági elnöknek!” Mondtam nekik viccesen, hogy ebben az ügyben majd a győztest, Magyar Pétert keressék. 😉
A viccet félretéve, én abban hiszek, hogy a köztársasági elnök szerepe nem lehet pusztán protokolláris. Egy közvetlenül választott államfőnek egyrészt hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a kormányzás minél sikeresebb legyen, másrészt fékként és ellensúlyként a mindenkori hatalom őreként kell biztosítania, hogy az soha ne térjen le a demokrácia, a jogállamiság, az európai elkötelezettség és a szabadság útjáról.
Ha lenne közvetlen elnökválasztás, minden bizonnyal én is vállalnám a megmérettetést. A jelenlegi rendszerben azonban - ha ezen a parlamenti többség nem változtat - az Országgyűlés választja a köztársasági elnököt, és ebben az esetben nem tartom valószínűnek, hogy Magyar Péter éppen engem jelölne.
Nem azért, mert ne lenne kölcsönös tisztelet közöttünk. Szerintem éppen ellenkezőleg. A választást követően, éjfél után volt alkalmam neki telefonon gratulálni, amikor is elmondtam, hogy milyen nagyra értékelem a kitartását és az elszántságát, amelynek köszönhetően Magyarország új fejezetet nyithat a történelmében. Magyar Péter pedig megköszönte mindazt a segítséget, amit én, társaimmal és barátaimmal a Tisza győzelméért tettünk.
Számomra a köztársasági elnöki megbízatás lényege, hogy mindenkivel szemben elfogulatlanul, mindenek felett a nemzet és a haza érdekeit képviselve járjon el. Az elnöknek a nemzeti egységet kell szolgálnia, hidakat kell építenie a megosztottság helyett, és őrködnie kell az alkotmányosság, a pártatlanság, a tisztesség és a közélet tisztasága felett.
Iránytűnek kell lennie, ami nem a hatalomhoz, hanem az egyetemes emberi és erkölcsi értékekhez, a jogállamisághoz mint megvédendő vívmányhoz igazítja az ország hajóját.
Nyolc éve egy gyönyörű város polgármestereként ekként igyekszem szolgálni a mi kis közösségünket. Mindaz a bizalom pedig, amelyet most tapasztalok, megerősít abban, hogy érdemes kiállni azokért, akikért nem áll(t) ki senki, és azokért az értékekért, amelyek összekötnek bennünket, valamennyiünket.
Ez pedig a közös otthonunk, és mindannyiunk Magyarországa!🇭🇺