Kalocsai Gerillakertészek

Kalocsai Gerillakertészek Erőszakmentes civil kezdeményezés, amely Kalocsa rendben tartásán munkálkodik. Mi egy politikamentes, Kalocsát és a természetet szerető társaság vagyunk.

Segítünk időseknek, rászorulóknak, megismertetjük az ifjúsággal a Vajas folyó adta szabadidős és sport lehetőségeket. Kezdeményezésünkről

Gerillakertészet: erőszakmentes civil kezdeményezés, amelynek során a lakosság hivatalos engedély nélkül virágokat, fákat helyez ki vagy ültet el különböző nyilvános helyeken, ahol arra megítélésük szerint hosszú távon szükség van. Tevékenységünket társadalmi m

unkában, saját eszközeinkkel, a saját költségünkön folytatjuk. Bárki csatlakozhat hozzánk, ha részt kíván venni Kalocsáért folytatott munkánkban.
Összejöveteleinkre gyermekeinket is visszük: próbálunk számukra példát mutatni, a lehetőségekhez képest bevonjuk Őket a munkába. A munka befejeztével kajakozunk, kenuzunk, beszélgetünk, szalonnát sütünk, és együtt énekelünk a tábortűz körül (a tüzet a lenyesett, összegyűjtött száraz növényzetből rakjuk).
2011. 05. 25.-én alakultunk meg Bolvári Ferdinánd ötlete alapján. Első megmozdulásunk 2011. 05. 28-án a kalocsai Vajas part rendbetétele volt. Első napi résztvevőink voltak: Skultéti Csaba; Sáfrán János és családja; Horváth Csaba és Gabi; Bolvári Ferdinánd és családja; Baranyi Tibor és családja; Farkas Károly; Vida Zsolt és családja; Barakonyi Zsolt és családja; Mezei Péter és családja; Szirovica Vili és Margit. Időközben „örökbe fogadtuk” a Vajas csatorna Csilás palé, Mátyás király, és Ecetgyár utcai hidak közötti szakaszát. Mindkét parton rendszeresen levágjuk a füvet, összegereblyézünk és összeszedjük a szemetet.
2017-ben egyesületté alakultunk, melynek neve Kalocsai Gerillakertész, Szabadidő, Vízisport és Környezetvédő Egyesület (KAGESZ). A Damjanich utca 7. alatti vízparti ház a tanyánk, melynek környékét szintén rendben tartjuk. Azóta gyarapodott tagságunk, az ifjúság is csatlakozott hozzánk.

Köszönjük Illés Ferenc képeit!
05/06/2026

Köszönjük Illés Ferenc képeit!

Köszönjük Péteri Dénes fotóit!
04/06/2026

Köszönjük Péteri Dénes fotóit!

A héten sok-száz fotó lesz megosztva, kísérd figyelemmel, hátha Te is rajtuk leszel!
01/06/2026

A héten sok-száz fotó lesz megosztva, kísérd figyelemmel, hátha Te is rajtuk leszel!

28/05/2026
Olvasásra, és továbbgondolásra!☝️
09/01/2026

Olvasásra, és továbbgondolásra!☝️

Az Egyesült Államokban is olvashatnak a kiskunmajsai kezdeményezésről, miután az Associated Press bemutatta a dél-magyarországi projektet. A vízvisszatartás fontosságát jelzik az elmúlt időszak aszályos időszakai, amely jelentős hatással voltak a térségre, különösen a mezőgazdaságra és a környezeti erőforrásokra. A felszíni vizek helyben tartása kulcsfontosságúvá vált, ezért indítottak egy vízmentő programot a kiskunmajsai vízőrzők.

A Homokhátság térségében egyre súlyosabbá váló aszályhelyzetet járja körbe az Associated Press és az US.NEWS beszámolója, mely szerint a talajvízszint évről évre mélyebbre süllyed, a korábban termékeny területek pedig félszáraz jellegűvé válnak. A folyamat okai között az éghajlatváltozás, a helytelen földhasználat és a vízmegtartás hiánya egyaránt szerepel. A riport bemutatja a kiskunmajsai „vízőrzők” tevékenységét, megszólal Nagyapáti Oszkár kiskunmajsai gazdálkodó, aki önkéntes társaival együtt lép fel a kiszáradás ellen a vízvisszatartás érdekében. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egy 2024-es tanulmánya kimutatta, hogy a régióban a felszíni levegő szokatlanul száraz rétegei megakadályozták, hogy az érkező viharfrontok csapadékot hozzanak. Így a frontok többnyire eső nélkül haladtak át a területen, és erős szél keletkezett, amely még jobban kiszárította a talaj felső rétegét.

A kiskunmajsai „vízőrzők” célja
A hírügynökség riportjának egyik főszereplője Nagyapáti Oszkár kiskunmajsai gazda, aki önkéntes társakkal együtt „vízőrzőként” próbál fellépni a kiszáradás ellen a Homokhátságon. Az önkéntesek a természetes árterek működése alapján a majsai termálfürdőkből származó, korábban elfolyt vizet irányították át alacsonyabban fekvő területre, mesterségesen javítva a talaj vízháztartását és mikroklímáját.

– Gondolkodtam, mit lehetne tenni, hogyan hozhatnánk vissza a vizet, vagy hogyan teremthetnénk valamilyen módon vizet a tájban. Eljött egy pont, amikor már úgy éreztem, elég volt. Ekkor kezdtük el a projektünket, melynek keretében elárasztunk néhány területet, hogy a víz a síkságon maradjon – nyilatkozta az AP-nek Nagyapáti Oszkár.

A Marispusztai Önkéntes Vízőrzők csoporttal közösen Nagyapáti tavaly tárgyalásokat kezdett a hatóságokkal és egy helyi termálfürdővel abban a reményben, hogy a fürdő túlfolyó vizét – amely általában felhasználatlanul egy csatornába ömlik – a földjeikre terelhetik. A termálvizet nagyon mélyen a föld alól nyerik. A tervek szerint a lehűtött és tisztított vizet egy 2,5 hektáros, alacsonyan fekvő terület elárasztására használnák fel, ezzel utánozva a folyók csatornázásával megszűnt természetes árvízciklust.

A vízvisszatartás után újraéledt a természet, a madarak is visszatértek a vizes élőhelyre
A „Marispusztai Önkéntes Vízőrzőkként” elhíresült helyi gazdák széles körű összefogással láttak neki a vízvisszatartásos terveik megvalósításhoz. A vízügyi szakemberek bevonásával sikerült egy csatornát szakaszosan lezárni, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság felügyeletével vizet juttattak egy kijelölt területre, így jelentős mennyiségű víz maradt az elárasztott területen, ahol kis idő múlva korábban itt élt 19 fajta madár jelent meg. A projekt eredményeként a mintegy 2,5 hektáros területen a gazdák reményei szerint nemcsak a talajvízszint emelkedhet, hanem a környező területeken is kedvezőbb környezeti hatásokat indít el. A Marispusztai Önkéntes Vízőrzők abban bíznak, hogy bizonyos területek mesterséges elárasztásával nem csupán a talajvízszintet emelik, hanem a felszíni párolgás révén olyan mikroklímát hoznak létre, amely növeli a páratartalmat, csökkenti a hőmérsékletet és a por mennyiségét, és pozitív hatással lesz a közeli növényzetre.

– Az év elején még nem gondoltam volna, hogy ennek a történetnek ekkora híre lesz, de aztán végképp nem, hogy tegnap óta Amerikában olvasnak rólunk. Hittem az ötletemben, hittem egy leendő jó csapatban, hittem a megvalósításban. És sikerült! – írta közösségi oldalán Nagyapáti Oszkár, a kezdeményezés ötletgazdája és főszervezője, aki köszöntet mondott mindenkinek, aki közreműködött a projekt megvalósításában.

BAON Bács-Kiskun vármegyei Online

08/01/2026

Hosszú, havas napok elé nézünk, a tájat már most is összefüggő hótakaró borítja és éppen ezért, kiemelten fontos, hogy gondoskodjunk a madarak etetéséről.
Kérjük, ne felejtsétek el rendszeresen feltölteni a madáretetőket – most különösen nagy szükségük van rá!
Téli madáretetési kisokosunkat itt találjátok: https://erdomentok.hu/madaretetesi-utmutato-a-kovetkezo-honapokra-2/
Köszönjük, hogy ti is gondoltok tollas Barátainkra!
Erdőmentők Alapítvány

Cím

Kalocsa
6300

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kalocsai Gerillakertészek új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Szervezet Elérése

Üzenet küldése Kalocsai Gerillakertészek számára:

Megosztás