01/06/2026
Glavanits Szilvi:
Kedves Kónyi Kertbarátok!
Júniusi kerti teendők - aranykor a kertben 🌞
Jó hírem van, kedves kertbarátok, júniusban kicsit megpihenhetünk a kertben, a teendők száma csökken. Mostantól elég csak naponta háromszor körbejárni a kertet szigorúan ellenőrzés céljából. 🌱😄 Aki nem szeret unatkozni, annak jöjjön pár tennivaló, amik a nagy henyélésbe még simán beleférnek:
💧 Öntözés, öntözés, öntözés ❗❗❗
Nem akarom magam folyton ismételni, az öntözés fontosságáról már többször írtam. Most abban segítenék, hogyan is tudjuk az öntözést optimalizálni.🤔 Egyrészt, az öntözés olyan, mint a reggel kávé: jobb ha időben jön, különben mindenki morcos lesz. A reggeli/hajnali öntözés a legjobb a növényeknek, hiszen már van napfény, tehát a növény fel tudja szívni a nedvességet amire az egész napja rendelkezésre áll. Amit mindenképp kerüljünk az a déli égető napon történő locsolás, mert az gyorsan kiégeti a növények leveleit, ha pedig este locsolunk a fény csökkenésével a növény is kevésbé tud aktív lenni, így csak tocsog a vízben anélkül, hogy tudná hasznosítani. Mindig a földre jusson a víz és ne a levelekre, hiszen a növény a gyökerein keresztül veszi fel a vizet. 🌿
Sokan kérdezik, hogy szükséges-e automata öntözőrendszer.❓ A válaszom: természetesen nem. Azoknak ajánlom főleg, akik sok időt töltenek a kertjüktől távol, pl: nyaralóknál, hiszen az öntözés nyáron napi feladat, ha az ember nem tud elég időt ezzel tölteni a kertje jobban meghálálja az időzített locsolást. Én kifejezetten élvezem a locsolás frissítő és nyugtató hatását továbbá a gyerkőcöknek is kiváló feladat (bár tapasztalatom szerint ilyenkor csak a gyerekek lesznek vizesek, de ők nagyon).
Ha nem vágyunk rá, hogy hajnali 4-kor keljünk, hogy megfelelő gondossággal locsoljunk, akkor ajánlom a sima billenős vagy egyéb szórófejes öntözőket egy egyszerű időzítőre csatlakoztatni, mellyel nem csupán az ágyásokat, de a gyepet is tudjuk itatni.
🌼 Virágágyások 🌻
Az elmélyült gyönyörködés után nyugodtan szánhatunk kis időt az elnyílt virágok levágására, amivel nemcsak dekoratívabb lesz a növény, de újabb virágzásra is késztetjük. A fűnyíráskor megmaradt fűnyesedék nyugodtan kerülhet mulcs gyanánt az ágyások földjére. 🌱 A nagyobb metszésekkel, ültetésekkel, átalakításokkal ne foglalkozzunk most, ez az ősz feladata lesz.
Veteményes
Karózással mindenképp gondoskodjunk a növények megfelelő megtámasztásáról.
🍅 Júniusban a paradicsom kacsozása, azaz a levélhónaljakban megjelenő fölösleges oldalhajtások eltávolítása, fontos feladat, mert így a növény nem a „zöld dzsungel” építésére, hanem a termések nevelésére fordítja az energiáját. A rendszeres kacsozás után a paradicsom szellősebb, egészségesebb lesz, nagyobb termésbőség várható, a kertész pedig elégedetten állapíthatja meg, hogy ma is sikerült elkerülni, hogy a paradicsom külön irányítószámot kapjon. 😆
Plusz egy kötelező feladat a hónapra: minden nap gyengéden simogassuk meg a növényeink levelét, virágát. Ha közben még beszélünk is hozzájuk, az nem csupán ingyen terápia nekünk, de az ubroka talán gyorsabban is érik –vagy csak legalább lesz kinek elpanaszolni a csigákat. 😂
Lényegében ezek voltak a legfontosabb kert teendők a hónapra. Ugye, mondtam, hogy nem sok! 😉
Mindenkinek szép nyarat kívánok!