10/06/2026
"Bözsi néni" szűrőjén keresztül... 👇
Na, gyerekek, eltelt egy hónap a kormányváltás óta, és Magyar Péter most hosszabban is értékelte az első időszakot Rónai Egonnál az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Az interjúból az derült ki, hogy a kormány elsősorban két dologra a legbüszkébb.
Az egyik a 6000 milliárd forintnyi uniós forrás hazahozatala.
Magyar szerint évekig azt hallgatta az ország, hogy a pénzek azért nem érkeznek, mert Brüsszel bosszút áll, mert migráció, mert Ukrajna, mert ideológiai viták. Ehhez képest szerinte néhány hét alatt kiderült, hogy a probléma valójában a korrupció, az átláthatóság hiánya és a jogállamisági kifogások voltak.
A másik nagy eredménynek a kárpátaljai magyarok ügyében elért áttörést nevezte.
A miniszterelnök szerint az előző kormány tíz éven át inkább politikai kampányt épített a konfliktusra, mintsem megoldást keresett volna. Most viszont szakmai tárgyalások kezdődtek, amelyek nyomán megszületett egy megállapodás-tervezet. Magyar szerint már csak a politikai jóváhagyás hiányzik, amelynek helyszíne akár Beregszász is lehet.
Az interjú egyik legérdekesebb része az Integritás Hatóság jövőjéről szólt.
Magyar szerint az Orbán-kormány ugyan létrehozta a szervezetet az uniós nyomás miatt, de valójában nem adott neki olyan jogköröket, amelyekkel valódi eredményeket érhetett volna el.
Most ezen változtatnának.
Az új szabályok szerint a Hatóság akár lezárt ügyészségi ügyek újranyitását is kezdeményezheti, és komolyabb vizsgálati jogosítványokat kapna.
Ugyanez igaz a vagyonnyilatkozatokra is.
Magyar szerint a jelenlegi rendszer gyakorlatilag semmit sem ér.
Példaként Rogán Antal feltalálói díjait és Lázár János több tucat ingatlanát említette, amelyek kapcsán szerinte soha senki nem tett fel érdemi kérdéseket.
Az új rendszerben már nemcsak a politikusok, hanem a családtagok vagyoni helyzetét is vizsgálhatnák. Ha pedig valaki hamisan nyilatkozik, akár börtönbüntetést is kaphat.
A parlamenti munkáról beszélve Magyar kiemelte, hogy megszavazták a képviselői fizetések csökkentését, amit szerinte korábban azért nem lépett meg senki, mert a parlament inkább politikai alkuk helyszíne volt, mint valódi ellenőrző szerv.
Külön odaszúrt a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak is. Azt mondta, megkérte az ellenzéket, hogy nevezzenek meg egyetlen hasznos eredményt a hivatal működéséből. Állítása szerint nem kapott választ.
De az interjú legérdekesebb része mégis Sulyok Tamásról szólt.
Magyar ismét hangsúlyozta, hogy tiszteli a köztársasági elnöki intézményt, de szerinte az emberek világosan döntöttek arról, hogy az Orbán-rendszer vezetői nem maradhatnak automatikusan a helyükön.
Ezért még egyszer kezdeményezni fog egy négyszemközti találkozót Sulyok Tamással.
És itt hangzott el az interjú talán legerősebb mondata:
„Még egyszer leülnék négyszemközt Sulyok Tamással. Lehet, hogy újdonságot is tudok neki mondani.”
Bözsi néni szerint ez a mondat sokkal érdekesebb, mint amilyennek elsőre hangzik.
Mert vagy van valami, amit a köztársasági elnök még nem tud.
Vagy van valami, amit a nyilvánosság még nem tud.
Akárhogy is, úgy tűnik, hogy Sulyok Tamás ügye korántsem ért véget.
És az elkövetkező hetek egyik legizgalmasabb politikai kérdése éppen az lehet, hogy miről akar még beszélni vele a miniszterelnök.