01/05/2026
Május 1. sokak számára mást jelentett – és jelent ma is: van, akinek felvonulásokat, van, akinek egy szabadnap örömét, másnak közös élményeket idéz fel. Ahány történet, annyiféle emlék kapcsolódik ehhez a naphoz.
Május elseje, a munka ünnepe alkalmából megosztjuk veletek a pilzeni Marta Jakobovicová visszaemlékezését.
“Ez a fénykép valószínűleg az 1950-es évek elején készült Pilsenben, május elseje, azaz a munka ünnepe alkalmából. Én vagyok bal oldalról a második, nyalókával a számban. Mögöttem Vera Schleisová osztálytársnőm látható. Az iskolatársaim transzparenst tartanak, melyen a felirat olvasható része a 'föld a békéért' jelszót hirdeti. Pilsenben, mint főiskolás, részt vettem a május elsejei felvonulásokon. Sokat kellett gyalogolni, mert Pilsen nagy város, de mi, diákok élveztük, hiszen szabad napunk volt. Május elsején a kommunisták felvonulást szerveztek az utcákon. Mivel kötelező volt, részt vettünk rajta. Különben május elseje, a munka ünnepe nem kizárólag kommunista ünnep, az egész világon ismert. A felvonulás előtt a különböző csoportok találkoztak egy előre egyeztetett helyen, ahonnan indultak. A munkatársaimmal, orvosokkal és nővérkékkel rendszerint végigvonultunk a városon. Bevallom, kedveltem is ezt az ünnepet. Nem kellett munkába menni, egész nap lóghattunk.”
A teljes interjút a weboldalunkon olvashatjátok: https://www.centropa.org/hu/photo/marta-jakobovicova-majus-elsejei-felvonulason