Ligetvédők

Ligetvédők A Ligetvédők civilekből álló mozgalom, amely a Városliget közparkként megmaradásáért dolgozik. Ez a Ligetvédők aktív közösségének oldala.

Célja, hogy civil és szakmai diskurzus keretein belül újuljon meg a Liget, új, hatalmas épületek nélkül. Civilekből álló mozgalmunk a Városliget közparkként megmaradásáért dolgozik, és a park beépítése ellen aktívan tiltakozunk. Save Városliget!


2025. október 13-án a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. leesés elleni védelem kialakítását rendelte meg a Néprajzi Múzeu...
13/05/2026

2025. október 13-án a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. leesés elleni védelem kialakítását rendelte meg a Néprajzi Múzeum attikájára. A megrendelésre a Laterex – UNI FM javítási-szerelési, átalakítási munkákra kötött szerződés keretéből került sor, a kivitelezés összege nettó 58 967 648 forint. A feladat elvégzésének határideje 2026. március 31. volt. Mi még áprilisban nem láttuk nyomát az elvégzett munkálatoknak, de mivel a megrendelés mellékleteit, így a műszaki adatokat tartalmazó dokumentumot nem töltötték fel, nem tudjuk, hogy mit kellene keresni.

„A Néprajzi Múzeum rendkívül népszerű a látogatók körében. A közelmúltban a szándékosan elkövetett cselekmény (leugrás) ismétlődésének csökkentése érdekében az attikán való átmászás kivitelezésének megnehezítése mellet döntöttünk. Ez biztosítandó egy mechanikai és egy technikai védelem kialakításával, a csatolt műszaki tartalom alapján.”

2025 decemberében sajnos újabb haláleset történt.

Ez egy valós probléma, amivel foglalkozni kell. Hiába figyelmezt***ek erre sokan az épület elkészülte előtt, a tervezőket nem érdekelte. És le lehet söpörni azzal a problémát, hogy aki le akar ugrani valahonnan, az bárhonnan megteszi, de itt nem csak erről van szó. Az épület geg-je, hogy fel lehet menni a tetőre, ezzel sokan élnek is, ami önmagában nem gond, de számos esetben tapasztalható volt, hogy nem állnak meg a tetőkertnél, hanem kiülnek a szélére is, ami már veszélyes, főleg, ha ittas állapotban teszik. És ez tényleg nagyon nagy felelőtlenség a delikvens részéről, megint lehet azt mondani, hogy a saját hibája, ha megcsúszik és lezuhan valaki, de a beruházónak és a tervezőnek is van felelőssége!

A belső és külső lépcsőkiosztás szabálytalansága, a külső részen a korlátok hiánya is külön megérne egy misét, ezt még legalább ”csak” a bokák bánták.
Reméljük, hogy olyan időszakba érkeztünk, ahol végre lehet ezekről őszintén, nyíltan beszélni, és a múzeum vezetése lesz élenjáró ebben a diskurzusban.

A nettó 39 milliárd forintba kerülő épületet (+2,5 milliárd forint volt a munkagödör kialakítása) 2022. májusában adták át.

2023 októberében nettó 5 968 947 forintért megrendelték a -2 szinten Eco Safe korlátok átalakítását. Továbbá 2023 december 5-én, nettó 10 826 086 forintért a Néprajzi Múzeumhoz tartozó tető kiürítés biztonsági rendszer átalakítási munkáit is. Jobb későn, mint soha!

A Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013. évi CCXLII. törvény a magyar állam, a Fővárosi Önkormányzat és ...
11/05/2026

A Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013. évi CCXLII. törvény a magyar állam, a Fővárosi Önkormányzat és a Zuglói Önkormányzat osztatlan közös tulajdonában álló Városligetet ingyenesen, 99 évre az állam 100 százalékos tulajdonában álló Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vagyonkezelésébe adta. A törvény kimondta, hogy a vagyonkezelő által létrehozott épületek az állam százszázalékos tulajdonába kerülnek, e beruházások közérdekű célú fejlesztésnek, az épületek pedig nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülnek majd. A törvényt 2013 végén Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő (akkori zuglói polgármester) nyújtotta be, társadalmi egyeztetésre nem került sor, az Országgyűlésben a gyorsított eljárás miatt komoly vitára nem volt lehetőség. A törvénnyel kiemelt állami beruházássá tették a Múzeumi Negyed/Liget Budapest Projektet, így lehetővé téve, hogy a hatályos építési, örökségvédelmi, környezetvédelmi szabályokat ne kelljen figyelembe venni a beruházásoknál, zöld utat adva olyan épületeknek, amik egy közparki besorolású területre nem lennének lehetségesek. És bár papíron nőne a zöldfelület a teljes projekt megvalósulása esetén, ez csak számítási trükközésekkel alátámasztott, a valóságban csökkenne a teljes értékű zöldfelület, és nőne a beépítettség.

A Városliget törvény korlátozta Zugló tulajdonosi jogait, egyidejűleg elvonta a kerülettől és átadta a Fővárosi Önkormányzatnak az építési szabályok alkotásának jogát, ez lett a beszédes nevű VÉSZ. A fideszes többségű Fővárosi Közgyűlés Tarlós István főpolgármestersége megszavazta, amiket a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt., az Orbán-kormány és Baán László kértek. Majd, amikor a Karácsony Gergely vezette Közgyűlés 2020-ban új VÉSZ-t alkotott és más intézkedések mellett kivette a még meg nem épült 3 épületet (Új Nemzeti Galéria, Innováció Háza, Városligeti Színház) a szabályozásból, az Orbán-kormány éjjel rendeletet hozott, amelyben kimondta, hogy amennyiben a Városligeti Építési Szabályzat vagy az OTÉK a rendeletben meghatározott sajátos szabályokkal ellentétes vagy azzal nem összeegyeztethető előírást tartalmaz, akkor a Városligeti Építési Szabályzatot és az OTÉK-ot nem lehet alkalmazni. Vészhelyzeti kormányzás, gumiszabályokkal működtetett operettország.

Mindezt a jogállam lebontása t***e lehetővé: a Köztársasági elnök egy pártkatona volt a törvény elfogadáskor, Áder János; az Alkatmonybíróságot a Fideszhez hű alkotmánybírókkal töltötték fel; a népszavazás lehetőségét a Nemzeti Választási Iroda kaszálta el.

Az új kormány, ha valóban elkötelezett a jogállam visszaállítása mellett, akkor eltörli a Városliget törvényt, ezzel megszűnik a projekt kiemelt kormányberuházás státusza, és megszüntetik a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t. A rendezés első lépéseként pedig leülnek tárgyalni az érintett önkormányzatokkal és együtt határozzák meg a kereteit a Városliget újabb épületek nélküli, valódi közparki rehabilitációjának.

*****
Az elmúlt több mint tíz évben a Városliget átalakítására már több mint 250 milliárd forint közpénzt költöttek el. A beruházás ennek ellenére még mindig csak a teljes projekt mintegy felénél tart, miközben a park valódi zöld megújítása csupán körülbelül egyharmad részben valósult meg. A projekt számos eleme pazarló, hosszú távon nem fenntartható, és nem egy közpark alapvető funkcióit szolgálja.
Az új épületek létrehozásával a park terhelése nem csökkent, hanem tovább nőtt. A Városligetben a kulturális, turisztikai és vendéglátó funkciók halmozása helyett elsősorban a pihenést, a kikapcsolódást, a rekreációt és a természetközeli élményt biztosító funkciókat kellene erősíteni, hogy a park valóban Budapest lakosságának érdekeit szolgálja.

🌳🌳🌳
4. Önkormányzatok bevonása
A Városligettel kapcsolatos döntéshozatalba vonják be a két másik tulajdonost: a Fővárosi Önkormányzatot és a Zuglói Önkormányzatot is, illetve a szintén érintett Erzsébetvárosi és Terézvárosi Önkormányzatot.
🌳🌳🌳

11 pontban szedtük össze, hogy mire kérjük a döntéshozókat a Városliget érdekében:
https://tinyurl.com/yshz9taj

Ma van a Madarak és Fák Napja. Vekenghetnénk a tegnapi tüc-tüc buliról, amitől a fél Liget zengett a madarak nagy örömér...
10/05/2026

Ma van a Madarak és Fák Napja. Vekenghetnénk a tegnapi tüc-tüc buliról, amitől a fél Liget zengett a madarak nagy örömére, de most inkább egy cikket és egy műsort ajánlunk.

Hiába a rendszeres locsolás és a gondoskodás, a klímaváltozás, a rossz talaj és a nem megfelelő ültetési körülmények együtt sokszor legyőzik a fiatal fákat. Thüringer Barbara a Telexen megjelent cikkében a Naphegyen elpusztult platánok történetén keresztül jól megmutatja, milyen kihívásokkal küzdenek ma a városi zöldterületek.

***
Az elmúlt évek nagy budapesti beruházásai – a Városligettől a Várnegyeden át a Pázmány Campusig – nemcsak építészeti, hanem társadalmi és politikai konfliktusokká is váltak. Bontások, átépítések, beépítések, eltűnő örökség, civilek tiltakozása és szakmai kritikák kísérték ezeket a projekteket, miközben a döntések gyakran valódi társadalmi konszenzus nélkül születtek meg.
A Tilos rádió Utcarádió című műsorában a műsorvezetők Ferkai András építésszel, Sudár Orsolya építészettörténésszel, Molnos Attila építésszel és Márkus Ferenccel, a Zöld Palotanegyedért csoport képviselőjével a NER műemlékvédelemben ránk hagyott örökségéről beszélgettek.

Linkek a cikkhez, illetve az adáshoz kommentben.

A Nemzeti Kulturális Alap kezelő szervénél, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél dolgozik projektmenedzserként Papp G...
07/05/2026

A Nemzeti Kulturális Alap kezelő szervénél, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél dolgozik projektmenedzserként Papp Gergely, aki információkat adott Molnár Áronnak a botrányos NKA-s kifizetésekről. A „Magyarország Kedvenc Reggeli Műsora” mai adásában további információkat árult el.

Mi most a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t érintő részekkel foglalkozunk. Az már korábban is kiderült, hogy a Városliget Zrt. 1,25 milliárd forint támogatást kapott a Klösz-villában – szerencsére nem a Városligeti közparkban- helyet kapó Fotómúzeum kiállításának létrehozására a 790-es keretből (790113/00001 azonosító számú pályázat), ezt viszont 2025-ben visszautalták. Nem derült ki, hogy miért, valószínűleg csúszásban vannak az épület felújításával.

Papp most elmondta, hogy az Ingatlanfejlesztő ügyleti kamat nélkül utalta vissza az összeget. Gyorgyevics Benedek, a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. igazgatója levélben kérte a Támogatáskezelő igazgatóját, Krucsainé Herter Anikót, hogy tekintsenek el az ügyleti kamat visszafizetésétől. Papp Gergely dokumentummal tudja bizonyítani, hogy a Támogatáskezelő Elszámolási osztályának vezetője jelezte, hogy ez szabálytalan, törvényélig nem lehetséges. Krucsainé ennek ellenére azt válaszolta Gyorgyevics Benedeknek, hogy utalják vissza a támogatást, a kamat visszautalását nem kérte. Így lezárták a pályázatot, a kamatot nem kellett visszafizetni. A botrány hatására és mert Molnár Áronék közérdekű adatigénylést adtak be az ügyben, állítólag hétfőn (2026.05.04.), egy évvel a pályázat lezárása után, megtörtént a kamat visszautalása is.
Krucsainé amellett, hogy a Támogatáskezelő igazgatója, a Városliget I. Zrt. felügyelőbizottságának is az igazgatója. Felügyelőbizottsági tag emellett dr. Zámbó Nóra is, aki a kérdéses támogatásokat odaítélő 790-es kollégiumnak (Kiemelt Kulturális Programok Kollégiuma) is a tagja.

Így néz ki a Nagyrét a tömegrendezvények után és még nincs vége a szezonnak. Sokan – egyébként jogosan – ki vannak azon ...
07/05/2026

Így néz ki a Nagyrét a tömegrendezvények után és még nincs vége a szezonnak. Sokan – egyébként jogosan – ki vannak azon akadva, hogy kivágtak egy fát a Bikás parkban május 1-jén, de az valahogy nem zavar senkit, hogy a tömegrendezvényekkel tendenciózusan pusztítják a Városliget zöldfelületeinek egy részét.
A sorozatos bulikák (nem csak a Nagyréten, hanem a Városligeti Műjégpályánál, a Napozóréten és a büfék körül is) tüc-tüc-ét és basszusát is tűrjék a környéken lakók/csendre és pihenésre vágyó parkhasználók, mert ugye ”évente egyszer” ki lehet bírni, és miért költöztek egy közpark közelébe…

A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. lapít, de a Zuglói Önkormányzat, és a Fővárosi Önkormányzat se szól egy büdös szót sem. Igen, elvették tőlük a Városligetet 99 évre, de a hangjukat is elvették? Ki is látja el a kertészeti feladatokat a Városligetben? A Főkert. Ki adja ki a behajtási engedélyeket? A Budapest Közút. Kivel van a közterület-felügyeleti feladatokra megállapodása az Ingatlanfejlesztőnek? Zuglói Önkormányzat.

Balásy Gyula tegnap elsírta bánatát a Kontroll-on. Köszönjük, hogy miután a Lounge Group ellen eljárás folyik, a NAV pén...
05/05/2026

Balásy Gyula tegnap elsírta bánatát a Kontroll-on. Köszönjük, hogy miután a Lounge Group ellen eljárás folyik, a NAV pénzeket foglalt le tőlük és bankszámlákat zárolt, ilyen gáláns, és felajánlja a semmit nem érő cégeit az államnak. 2024-ben 21,6 milliárd forintos osztalékot vett fel 3 cégéből, 2025-ben pedig 18 milliárd forintot. Inkább arról regéljen, hogy hol van ez a pénz és mikor adja vissza az államnak, illetve a több száz milliárd forint összértékű közbeszerzésekből mennyi pénzt nyúltak le?

Mint ahogy minden állami cégnek, úgy a Liget Projekttel kapcsolatos kommunikációs és rendezvényes közbeszerzések is a Rogán Antal miniszteri felügyelete alá tartozó (előtte Lázár János) Nemzeti Kommunikációs Hivatalon keresztül mennek.

Kimazsoláztuk a Közbeszerzési Adatbázisból, milyen keretmegállapodások születtek a Liget Projekt (Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.) kommunikációs és rendezvényes feladatainak ellátására a New Land Media Reklám, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft-vel, illetve a Lounge Design Szolgáltató Kft-vel. A feltüntetett összegek keretösszegek, de nagy átláthatóság jegyében a teljesítési igazolások nincsenek felöltve, a szerződések is zömében az érdemi információt tartalmazó mellékletek nélkül szerepelnek.

1. 2020/04/24 - nettó 600 millió forint, majd 2021. október 18-án felemelve 655 millió forintra, de aztán 2021. december 21-én ismét 600 millió forint szerepel.
2. 2021/12/22 – nettó 95 millió forint
3. 2023/01/12 – nettó 305 millió forint
4. 2023 (2023.12.06-2024.11.30) – nettó 240 millió forint
5. 2024 (2024.06.26-2025.05.31) – nettó 450 millió forint
6. 2025 (2025.05.09-2026.05.31) – nettó 250 millió forint

Balásy Gyula előtt Csetényi Csaba (Network 360 Reklámügynökség Kft. és Affiliate Network Kft.) volt Rogán Antal strómanja, két liget projektes közbeszerzés fűződik hozzá:
1. 2016/03/25 nettó 545 millió forint
2. 2017/10/17 nettó 970 millió forint

Ez így összesen 3 milliárd 455 millió forint. Ezzel és egy jól kitömött állami, illetve KESMA médiával kellett volna felvennünk valahogy a versenyt. (A projekt turisztikai promózására költött összegeket lehet, hogy a Turisztikai Ügynökségnél kéne keresni.)

És Balásy cégeinek külön van megállapodásuk a Magyar Zene Háza kommunikációs és rendezvényes feladataira:
2023/03/31: nettó 90 400 000 forint
2024-2025: (2024.04.02-2025.03.31): nettó 77 500 000 forint
2024-2025: (2024.12.06-2025.12.31): nettó 92 800 000 forint
2025-2026: (2025.11.25.-2026.03.31): nettó 101 801 600 forint
2026-2027: (2026.03.27-2027.03.31): nettó 128 300 000 forint

És a Néprajzi Múzeummal:
2022-2023: nettó 70 000 000 forint
2024-2025: (2024.06.24 2025.04.30) nettó 106 086 354 forint
2025-2026: (2025.12.07 2026.06.30) nettó 27 877 959 forint

Azt mindenkinek az ízlésére bízzuk, hogy a "megújult" Ligetben áldás vagy átok a sok széles murvás út, de reméljük, hogy...
04/05/2026

Azt mindenkinek az ízlésére bízzuk, hogy a "megújult" Ligetben áldás vagy átok a sok széles murvás út, de reméljük, hogy az Ingatlanfejlesztő legutóbbi művelete a gödrök finom kőporral való feltöltésével csak valami egyszeri baklövés volt. Ezt kellett elhasználni a bányából, megszorítások vannak vagy mi történhetett? Rejtély... 🤔

Gratulálunk Hankó Balázsnak, akinek sikerült átvernie Baán Lászlót, aki a valósághajlítás -írhatnánk, hogy hazudozás- fe...
03/05/2026

Gratulálunk Hankó Balázsnak, akinek sikerült átvernie Baán Lászlót, aki a valósághajlítás -írhatnánk, hogy hazudozás- feketeöves bajnoka!

Szegény Baán László nem tudott semmit, őt átverték és félrevezették…

Ezzel fog védekezni, amikor számot kell adnia a liget projektes, NER oligarchákat gazdagító szerződésekről is? (Valton – őrzés, hostess feladatok, vendéglátás; B+N-takarítás, Museum Complex - műtárgyak szállítása, restaurálása; Lounge Group – Balásy Gyula aka Rogán Tóni: kommunikáció, rendezvények; Magyar Építő Zrt.: Paár Attila, Szeivolt család – Zene Háza építése, Román csarnok felújítása; Magyar Építő Zrt. és ZÁÉV Zrt: Mészáros Lőrinc – Néprajzi Múzeum építése; West Hungária Bau: Paár Attila– Promenád, Dózsa György úti mélygarázs kivitelezése)

"S.A: – Hankó Balázs tehát legfeljebb azt mondhatja, hogy ezek bizony jó kulturális döntések voltak, azt nem, hogy nem tudott róluk.
–B.L.: Természetesen tudott róluk, de ezt ő sem vitatja. A miniszter nevezte ki a kollégiumi tagokat, akiknek a nevét sem szeretném idecitálni, hiszen két beosztott minisztériumi hivatalnokról van szó, akik teljesen nyilvánvalóan nem autonóm döntéseket hoztak."

Mi citáljuk a neveket, akiket Baán nem szeretett volna:
A Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának elnöke:
- Ughy Attila, a Lechner Kft. tanácsadója

a Kollégium másik két tagja:
- dr. Zámbó Nóra, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Közigazgatási Államtitkári Titkárságának főosztályvezetője, titkárságvezetője, aki egyben a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. felügyelőbizottságának is tagja.
- Burom Gábor - a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszteri kabinetfőnök-helyettese.

Az NKA elnöke:
- Krucsainé Herter Anikó, aki az Ingatlanfejlesztő felügyelőbizottságának elnöke is.

Aki szeretné, elolvashatja a Válasz Online-on az egész Baán-mosdató interjút, link a hozzászólások között.

Dienes János korábbi zuglói főépítész, az önkormányzat városfejlesztési tanácsadójának a Válasz Online-on megjelent írás...
02/05/2026

Dienes János korábbi zuglói főépítész, az önkormányzat városfejlesztési tanácsadójának a Válasz Online-on megjelent írását ajánljuk.

Talán egyetlen más fővárosi kerület sem szenvedett annyit a nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánított nagyberuházásoktól, mint Zugló: Múzeumi Negyed/Liget Projekt - Városliget, Dürer Park beruházás, Pannon Park/Biodóm, Bosnyák téri új kormányzati negyed, hogy csak párat említsünk az 52 ingatlant érintő beruházásokból.

„A zuglói képviselőtestület április 30-án a polgármester előterjesztése alapján határozatot hozott, amelyben az önkormányzati autonómia visszaáállítására kéri az új kormányt. Az ebben megfogalmazott kérések közül talán a legfontosabb az, amely a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokra vonatkozó döntések visszavonását, és a jövőbeni alkalmazásuk tilalmát tartalmazza, amennyiben a kiemelő határozat célja lakáscélú ingatlanberuházás. Az önkormányzati autonómia helyreállítása ezen túl az építésügyi és környezetvédelmi hatáskörök helyi önkormányzatokhoz telepítését is jelenti.
Zugló tehát azt kéri: ne legyen a területén több kiemelt projekt, és kapja vissza az önkormányzat az építési szabályalkotás jogát.”

„Reméljük a megszületésének 200 éves évfordulóján, 2013-ban elvett Városligetben Zugló 2027-ben már azzal ünnepelheti a Millenniumi Emlékmű és a Hősök tere 1927-es felavatásának 100 éves évfordulóját, hogy visszakapja az elvont jogköreit.”

Legyen így!

A teljes cikk linkjét a hozzászólások közé tettük.

A pénzosztási botrány hatására Bús Balázs után Baán László is távozik a Nemzeti Kulturális Alaptól, lemondott az NKA biz...
30/04/2026

A pénzosztási botrány hatására Bús Balázs után Baán László is távozik a Nemzeti Kulturális Alaptól, lemondott az NKA bizottsági tagságáról.

Hatalmas mennyiségű közpénzt osztott ki a Fidesz holdudvarának a Nemzeti Kulturális Alap, ráadásul mindezt titokban. Molnár Áron mutatta be – akinek nagyon köszönjük a munkáját!, hogy van egy olyan állami kifizetőhely, ahol milliárdokat fizettek ki a Fidesz gazdasági, közéleti és művészeti holdudvarának. Állítólag még az NKA-n belül is csak most értesültek többen arról, hogy a bizottsági tagok tudta nélkül osztottak ki 12 milliárd forintot. A támogatottak listáján olyan nevek szerepelnek, mint a 150 milliót kapó Pataky Attila, a 100 milliós tételhez jutó Deák Bill Gyula, de jutott 5-5 millió forint Tóth Gabinak, Kis Grófónak és Dopemannek is.

Baán a Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterek írott levelében azt írja: számos, nem egyszer kiemelt összegű támogatás nem feleltethető meg az NKA alapvető céljainak és szellemiségének, őt félretájékoztatták a kollégiumi beszámolóban. Baán László egy igazi ma született bárány, nyilván nem is tudott az egészről semmit…

Egyébként itt lenne az ideje, hogy másik tisztségéről is lemondjon, elég kárt tett már a Városligetben, mint a Liget Projekt miniszteri biztosa, és a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. igazgatósági tagja.

Akik régóta követik a Liget Projektet, emlékezhetnek rá, hogy az 56-osok terén nem a Néprajzi Múzeum kapott volna helyet, hanem az Építészeti Múzeum, illetve a Fotómúzeum, de állítólag Orbán Viktornak nem tetszettek a kockaépületek. Így szerencsére a Városligeti fasoron álló Klösz-villában kaphat végleges otthont a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteménye.

A 790113/00001 azonosító számú, 2024-es NKA döntés értelmében 1.250.000.000 Ft támogatást kapott a Fotómúzeum kiállításának megszervezésére a Városliget Ingatlanfejlesztő 2025-2026-os évekre.

Molnár Áron vette észre, hogy a tegnapi napon az NKA honlapján megjelent egy 2025. évi NKA bizottsági határozat, ami arról szól, hogy a Városliget Ingatlanfejlesztő ezt a támogatást nem használta fel, a támogatási célt nem valósította meg és egy az egyben visszautalta a teljes összeget az NKA-nak. Az NKA bizottság ugyanebben a határozatban eldöntötte, hogy a pénzt újra kiosztja, és pont a Hankó féle 447-es miniszteri keretet valamint a Hankó féle 790-es kollégium (Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiuma) keretét emelték meg ezzel az összeggel.

A Városliget Ingatlanfejlesztő felügyelő bizottságának elnöke Krucsainé Herter Anikó, aki a Nemzeti Kulturális Alap főigazgatója is egyben. Emellett szintén a Városliget Zrt. felügyelő bizottságának tagja Zámbó Nóra, aki a 790-es kollégiumnak is a tagja.

Jó kérdés, hogy miért utalták vissza, valószínűleg nincs kész az épület. A Közbeszerzési Adatbázis szerint a Laterex Kft. és alvállalkozói nettó 250 millió forint keretösszeg értékben kaptak megbízást a villa felújítására 2026 januárjában. A munkát 2026. augusztusáig kell elvégezniük. Ha lesz végre egy pártpolitikai irányítástól mentes Közbeszerzési Hivatal, vizsgálhatná, hogy erre a munkára miért nem írtak ki új közbeszerzést, szabályos volt-e a Laterex-szel, javítási munkákra kötött nettó 1,6 milliárd forintos keretszerződéshez kapcsolni.

A Liget Projekt életében régi hagyománya van az összeférhetetlenségnek: Szalay-Bobrovniczky Kristóf még minisztersége előtt a Városliget Ingatlanfejlesztő igazgatósági tagja volt, miközben felesége, Szentkirályi Alexandra Tarlós mellett volt főpolgármester-helyettes, így a családi asztalnál, elég könnyen meg tudták beszélni, hogy mi kerüljön bele a közpark kárára a Városligeti Építési Szabályzatba.

Szóval jó lenne, ha ez egész ingatlanfejlesztős banda, élükön Gyorgyevics Benedekkel lemondana, felszámolnák a -Sághi Attila szerint már két éve érdemi munkát nem végző -Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t, és a zöld szempontokat, azaz a további épületek nélküli parkrehabilitációt szem előtt tartó szervezet venné kézbe a Városliget sorsát!

„A pesti Városliget, eredeti német nevén a Stadtwäldchen, a világ első közparkja, amelyet egy város a saját területén, s...
30/04/2026

„A pesti Városliget, eredeti német nevén a Stadtwäldchen, a világ első közparkja, amelyet egy város a saját területén, saját forrásaiból létesített a polgárai számára szabad használatra oly módon, hogy a tervezőt nyilvános pályázat útján választotta ki. A pályázat nyertese, Heinrich Nebbien alkotása pedig nem csak azért jelentős, mert a maga nemében az első a világon, hanem mert a tervei szerinti Városliget a kor népkertjeinek egyik legszebbike, de lehet, hogy a legszebb.” – írja Jámbor Imre tájépítész a ”Nebbien Városligete” című művében.

A Városliget 200 évét méltóképpen meg lehetett volna ünnepelni a közpark történeti kertté nyilvánításával, ehelyett 2016 márciusában fakivágásokkal megkezdték a Múzeumi Negyed/Liget Projekt megvalósítását.

"Annak ellenére, hogy a Városliget megfelel a történeti kertekkel szemben támasztott kritériumoknak, önállóan mint történeti kert ezidáig nem került műemléki oltalom alá." – olvasható az egyébként a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. által megrendelt Kerttörténeti Tudományos Dokumentációban.

"Alapvető cél, hogy ne az épületek, építmények domináljanak a Városligetben." – fogalmazzák meg e műben a szerzők. A több mint 400 oldalas, lenyűgözően izgalmas kerttörténeti munka egyértelműen arról győzi meg olvasóit, hogy a Városliget olyan különleges nemzeti értékünk, melyben nincs helye új betonmonstrumoknak.

Sajnos az Ingatlanfejlesztő, a Fidesz-kormány és Baán László magasról t***ek a szakemberek véleményére.

A Néprajzi Múzeum és Látogatóközpont miatt már nem kerülhet vissza a parkhoz a Rákosi alatt lebetonozott rész, így a Rondó sem helyreállítható, a Zene Házának is lehetett volna más helyet találni, de további épületek építése nélkül érdemben bővíthető lenne a zöldfelület.

🌳🌳🌳
3. A Városliget történeti kertként való védelme
Nyilvánítsák a Városligetet történeti kertté, hogy a park történeti térszerkezete, tájképi értékei, növényállománya és közparki jellege hosszú távon megőrizhető legyen.
🌳🌳🌳

Reméljük, hogy az új kormány bölcs döntést hoz és nem épülnek további épületek a Ligetben, befejezik a parkrehabilitációt és az örökségvédelmi intézményrendszer újjáépítése mellett történeti kertnek nyilvánítják a Városligetet.

***
Az elmúlt több mint tíz évben a Városliget átalakítására már több mint 250 milliárd forint közpénzt költöttek el. A beruházás ennek ellenére még mindig csak a teljes projekt mintegy felénél tart, miközben a park valódi zöld megújítása csupán körülbelül egyharmad részben valósult meg. A projekt számos eleme pazarló, hosszú távon nem fenntartható, és nem egy közpark alapvető funkcióit szolgálja.

Az új épületek létrehozásával a park terhelése nem csökkent, hanem tovább nőtt. A Városligetben a kulturális, turisztikai és vendéglátó funkciók halmozása helyett elsősorban a pihenést, a kikapcsolódást, a rekreációt és a természetközeli élményt biztosító funkciókat kellene erősíteni, hogy a park valóban Budapest lakosságának érdekeit szolgálja.

11 pontban szedtük össze, hogy mire kérjük a döntéshozókat a Városliget érdekében:
https://tinyurl.com/yshz9taj

-------
A képen a Városliget rendezésére készített terv alaprajza látható a térszerkezet, a növényegyüttesek, a vízfelületek, az úthálózat és az építmények ábrázolásával. Heinrich Nebbien, 1816 (Kiscelli Múzeum, Építészeti Tervtár 66.165.)

Cím

Olof Palme Sétány (Anna Lindh Emlékmű)
Budapest
1146

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Ligetvédők új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Szervezet Elérése

Üzenet küldése Ligetvédők számára:

Megosztás