15/06/2026
[Program plus – Moravice, Vojnić, Žegar, Udbina, Bjelovar, Glina, Virovitica, Korenica, Zagreb - završne priredbe]
Ovog vikenda u sklopu [Programa plus u Moravicama], na završnoj priredbi dogodila se prava rapsodija umjetnosti. Brojna publika imala je priliku uživati u bogatom programu koji su tijekom cijele nastavne godine pripremala djeca uz podršku svojih voditelja. Od glazbenih nastupa do glumačkih izvedbi i izložbe likovnih radova, svaki je nastup svjedočio o trudu, talentu i predanosti polaznika.
U plodovima njihova rada uživali su roditelji, bake i djedovi, prijatelji, kao i voditelji radionica te koordinatorica programa, koji su tijekom godine pratili njihov napredak. Posebno su oduševljenje izazvali mladi glazbenici i likovni umjetnici, potvrdivši da je Program plus u Moravicama, kao i na mnogim drugim lokacijama, iznjedrio brojne talente i potaknuo dječju kreativnost, samopouzdanje i ljubav prema umjetnosti.
Završna priredba bila je prilika da se proslave postignuća ostvarena tijekom godine, ali i da se zahvali svima koji su svojim angažmanom pridonijeli uspješnoj provedbi programa. Nakon mjeseci marljivog rada, učenja i stvaranja, za sudionike sada slijedi zasluženi ljetni odmor, ispunjen novim iskustvima, igrom i bezbrižnim trenucima, prije nego što se ponovno okupe u novoj sezoni radionica.
Velika podrška i ovoga p**a, kao i tokom godine, bio nam je naš Milan Mamula, zamjenika gradonačelnika Vrbovskog.
I to nije sve!
Završne priredbe i proslave održane su na mnogim lokacijama Programa plus – od Vojnića do Žegara, na Udbini, u Bjelovaru, Glini, Virovitici i drugim mjestima. Polaznici su tom prilikom pokazali sva znanja, vještine i umijeća koja su stjecali tijekom godine. Posljednji dan protekao je u slavljeničkom raspoloženju, uz pjesmu, smijeh i ponos na sve ostvarene uspjehe.
Polaznici Programa plus u Puli vratili su se nakratko u prošlost te su, uz mnogo kreativnosti i mašte, sami šivali svoje kostime i tako oživjeli neka davna vremena. Njihov trud i originalnost bili su pravi ukras završnog druženja.
Učenici modela C – srpski jezik i kultura iz Donjeg Lapca i Žegara posjetili su Skradin, divili se njegovim ljepotama i upoznavali njegovu bogatu povijest. Kako nam javljaju, brojne zanimljive priče i tajne grada otkrila im je 84-godišnja stanovnica Skradina, koja ih je svojim znanjem i sjećanjima provela kroz prošlost ovog dalmatinskog bisera.
Učenici srpskog jezika i kulture iz Zagreba i Gline posjetili su Park prirode Papuk, gdje su obišli Geo-info centar Voćin i Kuća Panonskog mora te kroz zanimljive sadržaje učili o prirodnoj i geološkoj baštini ovoga kraja. Ipak, kako sami kažu, najbolji dio izleta bio je adrenalinski park, koji je donio mnogo uzbuđenja, smijeha i nezaboravnih trenutaka. Učenici iz Korenice obišli su Smiljan, posjetili rodnu kuću Nikole Tesle te crkvu.
No, Program plus nije samo mjesto učenja. Tijekom cijele godine bio je prostor susreta, prijateljstva, druženja i povezivanja djece iz različitih sredina. Kroz radionice, izlete, zajedničke projekte i svakodnevna druženja, djeca su upoznavala bogatstvo srpske kulture, jezika, tradicije i običaja, ali i vrijednosti međusobnog poštovanja, razumijevanja i zajedništva.
Posebna vrijednost Programa plus upravo je njegova otvorenost. Program je namijenjen svoj djeci, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili kulturnu pripadnost. Kroz zajedničke aktivnosti djeca imaju priliku učiti jedni o drugima, upoznavati različitosti kao bogatstvo te graditi prijateljstva koja nadilaze sve granice. U vremenu kada je povezivanje među ljudima važnije nego ikad, Program plus pokazuje koliko zajedničko učenje, druženje i upoznavanje različitih kultura mogu obogatiti svako dijete.
Osim lijepih uspomena, kraj školske godine donio je i odlične rezultate. Čujemo da su ocjene u e Dnevnicima znatno popravljene, na veliko zadovoljstvo djece, ali i njihovih roditelja. To je još jedna potvrda da se trud, rad i upornost uvijek isplate.
Hvala svim učenicima, roditeljima, učiteljima, voditeljima i koordinatorima koji su bili dio ove priče. Želimo vam ugodno, bezbrižno i sunčano ljeto te se veselimo novim susretima na jesen!
Hvala našoj vrijednoj Danki Jarić i cijelom timu Odjela za obrazovanje Srpsko narodno vijeće.