08/06/2026
Situacija je ovakva .....
Svjesni smo kakvo je mišljenje o udrugama i neprofitnim organizacijama rašireno u našem društvu. Vrlo česti su komentari kako mi isisavamo državni proračun i živimo na grbači poreznih obveznika. Ne možemo govoriti u ime svih udruga ali kod nas to stvarno nije slučaj.
Država ni grad nas ne financiraju. Upravo suprotno, vrlo često uskačemo umjesto njih i pomažemo tamo gdje država ili grad ne mogu.
Financiramo se javljanjem na natječaje i donacijama tvrtki i privatnih osoba. Ljudi se često iznenade kad saznaju da mi prostor i režije ne dobijamo besplatno jer pretpostave da to tako ide. Radimo trenutno na dvije lokacije, za jednu najam plaćamo gradu a za drugu nam najam financira tvrtka donator. Režije plaćamo kao i svi drugi, bez ikakvih popusta. Benzin za prijevoz djece, volontera i donacija plaćamo. Cestarinu plaćamo. Troškove poštarine za svu tu humanitarnu pomoć koju šaljemo isto plaćamo kao i svi drugi. Nemamo povlašteni tretman ali imamo jako puno troškova. U stvari, što je više donacija to su veći troškovi distribucije svih tih donacija.
Razlika između nas i nekog profitnog sustava je u tome što mi, koliko god radili, ne možemo zaraditi za te troškove jer sve što radimo radimo besplatno. Predavanja ne naplaćujemo, radionice ne naplaćujemo, pomoć pri učenju ne naplaćujemo, usluge logopeda/pedagoga/socijalnog radnika ne naplaćujemo. Korisnici koji primaju humanitarnu pomoć i naše usluge ne plaćuju, ne plaćaju nikakve troškove niti članarine.
Što više pomažemo ljudima imamo veće troškove a nemamo načina da to pokrijemo svojim radom i trudom.
Zbog svega toga ovisimo o vama donatorima. Kako bi nam pomogli da se malo manje preznojavamo svaki mjesec kad plaćamo račune, uplatite donaciju ili još bolje, otvorite trajni nalog za Mali zmaj.
Ako se velik broj ljudi uključi i uplati po 5 eura mjesečno mi ćemo lakše spavati