27/01/2026
Na današnji dan, 27. siječnja 1950., prije 76 godina, u Velikoj dvorani Tehničkog fakulteta u Kačićevoj ulici u Zagrebu osnovan je PDS Velebit. Iz potrebe za slobodom, prirodom i zajedništvom, nastalo je društvo koje je desetljećima bilo i ostalo avangarda hrvatskog planinarstva, alpinizma i speleologije.
Tijekom 76 godina Velebit je iza sebe ostavio impresivan trag:
• Jedno je od najbrojnijih društava u Hrvatskoj s oko 700 članova (u počecima i do 4000!)
• Tri snažna odsjeka – alpinistički (osnovan 1950.), speleološki (1960.) i planinarski, uz niz aktivnih (formalnih i neformalnih) sekcija (visokogorska, markacistička, slekcija…).
• Edukacija – održano je 49 planinarskih, 55 speleoloških i oko 60 alpinističkih škola kroz koje smo educirali 5000 Velebitaša.
• Pioniri orijentacije – već 1952. godine Velebit organizira prvo orijentacijsko natjecanje u Hrvatskoj.
• Gorska služba spašavanja – GSS stanica djeluje u društvu od 1952. godine.
• Ratkovo sklonište – izgrađeno 1952., obnovljeno nakon požara 1982., i danas simbol Velebitaške upornosti i zajedništva u srcu Bijelih i Samarskih stijena.
• Časopis Velebiten – ove godine doživio svoje 59. izdanje.
• Ekspedicije – više od 100 alpinističkih i speleoloških ekspedicija
• Društveno koristan rad:
– sudjelovanje u Domovinskom ratu kroz Planinsku satniju Velebit
– pomoć nakon potresa u Zagrebu i Banovini
– sudjelovanje u ekološkim akcijama poput inicijative Čisto podzemlje
– projekti za mentalno zdravlje mladih (Ekorelaksacija)
– Božićna spuštancija
Velebit se stalno obnavlja, znanjem, entuzijazmom i generacijskim prijenosom vrijednosti. I upravo je u tome tajna njegova trajanja.
Velebitaši su uvijek bili pokretači ideja, čuvari tradicije i vizionari budućnosti. U Velebitaškim poduhvatima uvijek je prisutna hrabrost da se zakorači tamo gdje nitko prije nije, ali i spremnost da se pomogne kada je to najpotrebnije. Biti Velebitaš znači živjeti visoko, duboko i cijelim srcem.
💚 Neka nam živi PDS Velebit! Neka nam živi Velebitaški duh! 💚