09/02/2026
1/3
U gomili umora od ispita, predaja, fakultetskih i životnih obaveza, rodila se i jedna želja. Želja za stvaranjem nečeg novog, nečega što bi mnogi tumačili kao još jednu u nizu nametnutih obaveza. No, srećom, izgovorena ideja da se formira društvo, grupa, organizacija, klub, kako god to na kraju nazvali, naišla je na punu podršku, prvo prijatelja, a ubrzo i mnogih drugih.
Osnova cele priče bila je vrlo jednostavna: formirati ,,nešto" što će na ,,neki" način stvoriti vezu koja bi trebalo da je neraskidiva između profesora, akademika, studenata, mladih i iskusnih ljudi iz struke. Uklanjanje razjedinjenosti, koja je veštački nametnuta ovoj jednoj te istoj skupini ljudi koju možemo da objedinimo rečju arhitekta, predstavljalo je za nas osnovu u rešavanju problema na kom se već decenijama radi – (samo)uništenje jedne struke.
Mnogi će se verovatno zapitati kakve veze ima ono što smo radili prethodne tri godine sa ovim što sada pišemo. Neki će reći da jednoj grupi studenata dajemo previše na značaju. Međutim, realnost je jednostavna: bez usavršavanja i umrežavanja od samog početka, još tokom studentskih dana, stvaramo otuđenog kvaziprofesionalca koji ne razume širu sliku svog poziva. Kao što se kuća gradi od temelja, tako se i dobar arhitekta stvara od studenta.
A pošto je skica osnova svakog dobrog arhitektonskog rešenja, nadali smo se da će i SKICA – Studentski kreativno-istraživački centar arhitekture – biti dobra polazna tačka za sve ono što nas čeka u daljem profesionalnom životu. I tako i bi, barem do sada.