02/03/2026
Mlade nade našeg Fakulteta vidljive su svugdje, pa tako i kod famoznog Tonija Miluna! 🙌
Faculty of Organization and Informatics
S Milunom do milijuna
Ta Gen Z ništa ne valja. Je li to baš tako❓
Poznanica me zamolila da popričam s mladim studentom, Noa se zove, ima neke nedoumice pa bih mu možda mogao pomoći.
Može, nema problema.
Noa ima 19 godina. Studira FOI u Varaždinu, smjer Informacijski i poslovni sustavi pa razmišlja o utjecaju AI-a na njegov budući posao.
Dodatno
🟢 trenira profesionalno košarku u 3. ligu, prima honorar
🟢 bavi se prop tradingom (zarađuje postotak od tradinga za druge)
🟢 ljeti radi u beach baru na Pagu
🟢 redovito investira u svjetske dioničke ETF-ove, svjestan je svih rizika
🟢 izbjegava kriptovalute, imao je neko ulaganje, ali nije dobro završilo
🟢 samostalno pokriva troškove doma u Varaždinu, prehrane, izlazaka, a roditeljima je “na grbači” (njegove riječi) za odjeću
🟢 vodi evidenciju troškova pa zna na što koliko troši
Došao je s popisom pitanja za mene. Evo dio:
🟡 koliki bi krizni fond trebao imati? Kaže da kad zagusti može preživjeti i sa 150 eura mjesečno. Odlično, i 500 eura mu je dovoljno za početak.
🟡 isplati li mu se kupiti automobil za tri godine? Svjestan je troškova: gorivo, parking, osiguranja, tehnički pregled, popravci. Boji se da onda neće moći investirati i zasad mu je draža ovako. E, treba odvagnuti. Zasad mi se čini da više uživa ovako: ima za izlaske, ulaganje
🟡 isplati li se ulagati u pojedinačne dionice? Može, ali trebat će mu vremena da ih prouči. Već je više od godinu posvetio vrijeme učenju tehničke analize pa ako ga stvarno zanima, može biti korisno.
A šta smo mi od ovoga znali s 19 godina?
P. S. Radio sam godinama s Gen Z pa znam i drugu stranu medalje.