29/01/2026
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtvama Holokausta, 27.01. smo boravili u Rijeci i Krku, gdje smo kroz prigodan program odali počast žrvatama i podsjetili se na vrijednost ljudskosti.
Poslušali smo inspirativno izlaganje Olega Mandića, koji je kao jedanaestogodišnji dječak preživio Aushwitz, i koji danas prepričava užasne priče iz tog razdoblja, kao podsjetnik na ljudskost.
I danas, 81 godinu kasnije, Holokaust je trajno upozorenje i podsjetnik da šutnja, okretanje glave i prihvaćanje iskrivljenih istina imaju posljedice. Iz povijesnih zbivanja naučili smo da riječi mogu biti zloupotrijebljene, da se laž često predstavlja kao istina i da je odgovornost svakoga od nas razvijati kritičko mišljenje, solidarnost i hrabrost.
Dužni smo misliti jedni na druge, jačati empatiju i hrabro dignuti svoj glas kada svjedočimo dehumanizaciji, manipulaciji i nepravdi, gdje god se ona događa.
Od Palestine i Irana, Sudana i Konga pa sve do Ukrajine i Venezuele na drugom kraju svijeta, svi mi imamo pravo na život i boriti se za njega kada je za njega najpotrebnije i nikada ne okretati leđa onima kojima se strahote dešavaju u stvarnom vremenu. Dosta je bilo genocida, dosta je bilo lažnih riječi koje vladaju i dosta je bilo da nas se hrani mržnjom kao produktom manipulacije!
https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/rijecki-dan-sjecanja-na-zrtve-holokausta-iako-povijest-uci-ciklicki-ponavljamo-iste-pogreske/
https://www.novilist.hr/rijeka-regija/otoci/dan-sjecanja-na-zrtve-holokausta-u-krku-obiljezen-predavanjem-ucenicima/
Posljednja slika izvor: Novi List