22/05/2026
Poštovane članice i članovi SPGK KD Autotrolej.
U srijedu 20.svibnja 2026.u uredu direktora održan je sastanak poslodavca sa sindikatima uz poslodavca rukovodioce i predstavnike grada na strani poslodavca. Sastanku su prisustvovali predstavnici tri reprezentativna sindikata.
Četvrti sindikat koji također djeluje u KD Autotrolej nije pozvan što smatramo neprimjerenim i propustom poslodavca.
Budući se na sastanku nije govorilo o novom kolektivnom ugovoru već je podneseno izvješće o poslovanju i financijskom stanju KD Autotrolej. Na konstataciju da bi se pregovori trebali čim prije nastaviti. Dobili smo odgovor da bi se pregovori nastavili kroz desetak dana.
Ono što je bitno za istaknuti sa ovoga sastanka je izvještaj poslodavca i činjenica koju ističe da poskupljenje goriva znatno utječe na poslovanje i financijsko stanje KD Autotrolej.
Budući su se time rashodi povećali dok su se istovremeno u odnosu na prošlu godinu prihodi smanjili radi manjeg broja korisnika usluga KD Autotrolej. Poslodavac je također svjestan činjenice lošeg održavanja vozila te je iz toga razloga najavio i pokrenulo prelazak djela radnika na poslovima održavanja vozila iz TD Rijeka plus pod KD Autotrolej. Također bih se želio osvrnuti na moju opasku poslodavcu da su to isti radnici te da samom činonom prelaska radnika odnosno vraćanja radnika iz TD Rijeka plus u KD Autotrolej neće se postići ništa. Time sam želio skrenuti pozornost na slijedeće, a to je da nije problem u radnicima već u onome što se kako i koliko može pružiti tim istim radnicima kao bi bili učinkovitiji. Osobno za mene su to bolje plaće i bolji uvjeti rad. Pod kojima se podrazumijeva bolja i kvalitetnija edukacija te brža i učinkovitija nabava materijala i djelova potrebnih za popravak vozila. Prelazak radnika koji za sobom ima nove okolnosti pod kojima bi ti isti mehaničari trebali dobiti dva ili tri nova šefa iznad glave koji će im i nastaviti govoriti "zašto to već nije gotovo i kada će biti"
Neće dati rezultate.
Nažalost bez ulaganja u ljude, radnike i alate nema kvalitete i učinkovitosti. To je ono bitno čega poslodavac mora biti itekako svjestan. Dok nam govori o tome kako nema dovoljno sredstava za ispunjene svih dosadašnjih zahtjeva za povećanje plaća i ostalih materijalnih prava. Prema zahtjevima sindikata iznosili bi oko 2,8 milijuna eura. Koje kako navodi poslodavac nema. Osvrnuo bih se i na podatke o prosječnim plaćama koje smo dobili na prezentaciji. Koji govore da je prosječna plaća vozača od zadnjeg povećanja iznosila oko 1.757,00 eura. Možda to za poslodavca izgleda zadovoljavajuće, međutim radnici kao niti mi sindikalisti sa time se ne bismo složili. Jer nije gorivo samo poslodavcu poskupjelo nego i svima nama ostalima.
Da sada ne govorimo o drugim potrepštinama potrebnim za normalan život. Ono što je još bitno za istaknuti je to da uskoro stiže 20-ak novih električnih autobusa. Plan je i nabavka autobusa koji kao pogonsko gorivo koriste vodik. Kako doznajemo Ina bi na urinju trebala izgraditi punionicu za vodik. To bi donekle umanjilo pritisak na dosadašnje kapacitete vozila kojima raspolaže KD Autotrolej. Također bi se trebalo pristupiti izmjenama nekih linija i trasa autobusa kako bi JGP bio učinkovitiji. Na tome trebao raditi prometni fakultet iz Zagreba. Nadalje ove godine ističu PSO ugovori prema kojima se sufinanciraju pojedine linije. Da li će KD Autotrolej nastaviti voziti kao i do sada i pod kojim uvjetima sufinanciranja sve ovisi o novim PSO ugovorima koji trebaju biti potpisani do kraja godine. Prema onome što nam je prezentirano. Prostora za neka značajnija povećanja gotovo da nema. Međutim netko tko je dobio mandat u gradu i gradskim firmama treba o tome misliti što kako i na koji način. Mi kao sindikalisti sigurno ćemo ustrajati na našim zahtjevima koji su poslodavcu predočeni kada smo započeli kolektivne pregovore,a to je bilo krajem 2025.godine.Ne samo da ćemo nastojati ostvariti ono što smo zahtijevali na početku pregovora već će biti nužno povećati neke stavke. Budući je prošlo gotovo pola godine od početka pregovra, a mi smo još napočetku. Uprave društava, načelnici i gradonačelnici trebaju pronaći načina i osigurati potrebna sredstva da ova prosječna neto plaća vozača od 1757,00 eura prelazi prosječnih neto 2000,00 eura kako vozačima tako isto mehaničarima i svima ostalim zaposlenicima. KD Autotrolej.
S poštovanjem,
Predsjednik SPGK
Alen Bartulac