Sindikat SPGK

Sindikat SPGK Sindikat Primorsko-goranskih komunalaca

Poštovani članovi,KD Autotrolej i TD Rijeka plus ¶Izlet za članove i njihove obitelji. 22.06.2026. SPGK vas vodi u Garda...
07/06/2026

Poštovani članovi,
KD Autotrolej i TD Rijeka plus
¶Izlet za članove i njihove obitelji. 22.06.2026. SPGK vas vodi u Gardaland.
¶Cijena 50,00 eur po osobi za
članove, djecu i supružnike.
¶Cijena uključuje prijevoz autobusom i ulaznicu u zabavni park. Prijave za izlet primaju se
zaključno sa 16.06. 2026.
¶Ako bude mjesta za izlet se mogu prijaviti i ostali po cijeni 85,00 eur

Prijave:
KD Autotrolej - Natalija Luketić
TD Rijeka plus - Ivica Golić

Poštovani članovi SPGKpoglavito vozači autobusa, danas smo poslali dopis upravi KD Autotrolej.Vezano na neispravne klima...
01/06/2026

Poštovani članovi SPGK

poglavito vozači autobusa, danas smo poslali dopis upravi KD Autotrolej.
Vezano na neispravne klima uređaje od prošlog tjedna kada su temperature bile gotovo ljetne. Nadamo se da će se nešto morati pokrenuti i napraviti po ovome pitanju.
Dopis u prilogu:

S poštovanjem Vaš SPGK

Poštovane članice i članovi SPGK KD Autotrolej. U srijedu 20.svibnja 2026.u uredu direktora održan je sastanak poslodavc...
22/05/2026

Poštovane članice i članovi SPGK KD Autotrolej.

U srijedu 20.svibnja 2026.u uredu direktora održan je sastanak poslodavca sa sindikatima uz poslodavca rukovodioce i predstavnike grada na strani poslodavca. Sastanku su prisustvovali predstavnici tri reprezentativna sindikata.
Četvrti sindikat koji također djeluje u KD Autotrolej nije pozvan što smatramo neprimjerenim i propustom poslodavca.
Budući se na sastanku nije govorilo o novom kolektivnom ugovoru već je podneseno izvješće o poslovanju i financijskom stanju KD Autotrolej. Na konstataciju da bi se pregovori trebali čim prije nastaviti. Dobili smo odgovor da bi se pregovori nastavili kroz desetak dana.

Ono što je bitno za istaknuti sa ovoga sastanka je izvještaj poslodavca i činjenica koju ističe da poskupljenje goriva znatno utječe na poslovanje i financijsko stanje KD Autotrolej.
Budući su se time rashodi povećali dok su se istovremeno u odnosu na prošlu godinu prihodi smanjili radi manjeg broja korisnika usluga KD Autotrolej. Poslodavac je također svjestan činjenice lošeg održavanja vozila te je iz toga razloga najavio i pokrenulo prelazak djela radnika na poslovima održavanja vozila iz TD Rijeka plus pod KD Autotrolej. Također bih se želio osvrnuti na moju opasku poslodavcu da su to isti radnici te da samom činonom prelaska radnika odnosno vraćanja radnika iz TD Rijeka plus u KD Autotrolej neće se postići ništa. Time sam želio skrenuti pozornost na slijedeće, a to je da nije problem u radnicima već u onome što se kako i koliko može pružiti tim istim radnicima kao bi bili učinkovitiji. Osobno za mene su to bolje plaće i bolji uvjeti rad. Pod kojima se podrazumijeva bolja i kvalitetnija edukacija te brža i učinkovitija nabava materijala i djelova potrebnih za popravak vozila. Prelazak radnika koji za sobom ima nove okolnosti pod kojima bi ti isti mehaničari trebali dobiti dva ili tri nova šefa iznad glave koji će im i nastaviti govoriti "zašto to već nije gotovo i kada će biti"
Neće dati rezultate.
Nažalost bez ulaganja u ljude, radnike i alate nema kvalitete i učinkovitosti. To je ono bitno čega poslodavac mora biti itekako svjestan. Dok nam govori o tome kako nema dovoljno sredstava za ispunjene svih dosadašnjih zahtjeva za povećanje plaća i ostalih materijalnih prava. Prema zahtjevima sindikata iznosili bi oko 2,8 milijuna eura. Koje kako navodi poslodavac nema. Osvrnuo bih se i na podatke o prosječnim plaćama koje smo dobili na prezentaciji. Koji govore da je prosječna plaća vozača od zadnjeg povećanja iznosila oko 1.757,00 eura. Možda to za poslodavca izgleda zadovoljavajuće, međutim radnici kao niti mi sindikalisti sa time se ne bismo složili. Jer nije gorivo samo poslodavcu poskupjelo nego i svima nama ostalima.
Da sada ne govorimo o drugim potrepštinama potrebnim za normalan život. Ono što je još bitno za istaknuti je to da uskoro stiže 20-ak novih električnih autobusa. Plan je i nabavka autobusa koji kao pogonsko gorivo koriste vodik. Kako doznajemo Ina bi na urinju trebala izgraditi punionicu za vodik. To bi donekle umanjilo pritisak na dosadašnje kapacitete vozila kojima raspolaže KD Autotrolej. Također bi se trebalo pristupiti izmjenama nekih linija i trasa autobusa kako bi JGP bio učinkovitiji. Na tome trebao raditi prometni fakultet iz Zagreba. Nadalje ove godine ističu PSO ugovori prema kojima se sufinanciraju pojedine linije. Da li će KD Autotrolej nastaviti voziti kao i do sada i pod kojim uvjetima sufinanciranja sve ovisi o novim PSO ugovorima koji trebaju biti potpisani do kraja godine. Prema onome što nam je prezentirano. Prostora za neka značajnija povećanja gotovo da nema. Međutim netko tko je dobio mandat u gradu i gradskim firmama treba o tome misliti što kako i na koji način. Mi kao sindikalisti sigurno ćemo ustrajati na našim zahtjevima koji su poslodavcu predočeni kada smo započeli kolektivne pregovore,a to je bilo krajem 2025.godine.Ne samo da ćemo nastojati ostvariti ono što smo zahtijevali na početku pregovora već će biti nužno povećati neke stavke. Budući je prošlo gotovo pola godine od početka pregovra, a mi smo još napočetku. Uprave društava, načelnici i gradonačelnici trebaju pronaći načina i osigurati potrebna sredstva da ova prosječna neto plaća vozača od 1757,00 eura prelazi prosječnih neto 2000,00 eura kako vozačima tako isto mehaničarima i svima ostalim zaposlenicima. KD Autotrolej.

S poštovanjem,

Predsjednik SPGK
Alen Bartulac

Poštovani članovi,Koristimo ovu prigodu da Vam čestitamo međunarodni praznik rada i radnika.Pogotovo onima koji su radi ...
01/05/2026

Poštovani članovi,

Koristimo ovu prigodu da Vam čestitamo međunarodni praznik rada i radnika.
Pogotovo onima koji su radi potrebe službe i na ovaj dan na svojim radnim mjestima.

Vaš SPGK,

Našim dragim članicama, članovima i njihovim obiteljima želimo Sretan Uskrs.
05/04/2026

Našim dragim članicama, članovima i njihovim obiteljima želimo Sretan Uskrs.

14/03/2026

Poštovani članovi SPGK
KD Autotrolej

Jučer je održan četvrti sastanak po redu, a prošla su gotovo tri mjeseca kolektivnog pregovaranja.
Naime kako se pravda trenutna uprava da nema mandat za donošenje važnijih odluka, odnosno nebi bilo u redu donositi važne odluke za firmu dok novi direktor ne preuzme upravljanje društvom.
Moramo istaknuti da smo kod potpisivanja protokola naveli da bi kolektivni pregovori trebali biti okončani u roku od tri mjeseca. Međutim kako stvari sada stoje pregovori su još uvijek na početku.
Uprava društva pravda se okolnostima oko promjene direktora.
Postavili smo konkretno pitanje koliko bi vremena trebalo novom direktoru da nakon preuzimanja funkcije sjedne sa sindikatima za stol i nastavi kolektivne pregovore. Nažalost sadašnji pregovarači nisu mogli dati odgovor na to pitanje. Nakon toga bili smo dužni od strane sindikata upozoriti upravu kako članovi sindikata na ovakav razvoj situacije ne gledaju blagonaklono i kako su očekivanja članova i radnika takva da su odluke vezane uz pitanja povećanja plaća i materijalnih prava radnika već trebale biti donesene. Stoga očekujemo da će uprava društva na čelu s novim direktorom u što kraćem roku krenuti u nastavak kolektivnih pregovora.
U protivnom biti ćemo primorani pokrenuti sve ono što je u ovlastima sindikata kako bismo poslodavcu pokazali da mora shvatiti ozbiljnost pregovora te da se više nema pravo izvlačiti i odugovlačiti sa pregovorima.

Sindikati imaju apsolutno pravo poduzeti određene radnje i akcije. Procijenimo li da nas ponovno pokušavaju zavlačiti u nastavku kolektivnih pregovora pod novim vodstvom.

S poštovanjem Vaš SPGK,

Članice i članovi SPGK proveli odličan vikend u Sarajevu.Na ugodnih 14 stupnjeva u subotu i nedjelju u glavnom gradu BiH...
09/03/2026

Članice i članovi SPGK proveli odličan vikend u Sarajevu.
Na ugodnih 14 stupnjeva u subotu i nedjelju u glavnom gradu BiH.

Namjerno smo naglasili članice jer je u nedjelju bio
8. 3. njihov dan pa im još jednom čestitamo.
Po dolasku u Sarajevo dočekala nas je simpatična Federika lokalna vodićkinja sa kojom smo prošetali centrom obišli sve kulturne znamenitosti koje se tu mogu vidjeti, a ima ih puno tako da je razgled trajao skoro dva sata. Naravno bilo je i slobodnog vremena za kupiti koji suvenir ili kušati lokalne specijalitete kao što su burek, sirnica, pita od krumpira, a tu su i nezaobilazni ćevapi.
Zatim opuštanje uz kavu ili kahfu pripremljenu na tradicionalni način.
Nakon obilaska centra i starog dijela (Baščaršije) uputili smo se našim autobusom prema Ilidži gdje se nalazio hotel Spa Terme**** u kojem smo bili smješteni. Prije večere bilo je vremena za otići do bazena ili koristiti neku od drugih blagodati termalnog sadržaja koje nudi hotel ili prošetati po Ilidži.
Kao što je i bilo najvljeno uz svečanu večeru i opuštajuću atmosferu u hotelu imali smo i zabavu uz živu glazbu naravno i ples koji je bio organiziran povodom Dana žena.
Tako da su uz sve ovo ranije što su mogle doživjeti u Sarajevu.
Naše drage članice itekako imale razloga bit ovdje i zabaviti se. Taj dan koji se obilježava u svijetu u Sarajevu se obilježava i doživljava na jedan poseban način.
Zato nam je posebno drago da su ga i naše drage članice imale prilike upravo ovdje doživjeti.
U nedjelju smo nakon doručka u hotelu prije povratka kući obišli Avaz twist tover najvišu zgradu u Sarajevu sa kojega se pruža prekrasn panoramski pogled na grad. Popili smo kavu u baru tog istog tornja koji se nalazi na 35 - om katu. Zatim smo se uputili prema kući.
Zaustavili smo se u blizini Maglaja u jednom lokalnom restoranu gdje smo ručali, a mogli smo kušati razne domaće specijalitete kao npr.. janjetinu s ražnja, teletinu ispod saća, begovu čorbu i naravno ćevape u somunu. Nakon ručka ponovno u naš autobus i put prema kući uz usputna zaustavljanja i avanturu prelaska granice između BiH i HR i procedure koja traje. Kako smo već neko vrijeme u Europskoj uniji mi smo to pomalo i zaboravili. Uglavnom drago nam je da smo našim dragim članovima priuštili još jedan nezaboravan doživljaj koji će sigurno dugo pamtiti.
Ovom prilikom zahvaljujemo se našem vodiču i pratitelju putovanja Žarku koji odradio vrhunski posao pazio da nam ništa ne fali i da sve bude kako treba.

Do neke nove avanture i nekog novog putovanja Vaš SPGK,

08/03/2026

Drage naše članice, žene, majke, kraljice sretan Vam Vaš dan

05/03/2026

* Polazak za Sarajevo
Jelačićev Trg
Subota 7.3.2026. 1:30 h

04/03/2026

Poštovane članice, članovi i svi ostali radnici KD Autotrolej i TD Rijeka plus

Onoga trenutka kada si želite osigurati popularnost onda to radite na slijedeći način.

Sve što je dobro to pripisujete isključivo sebi dok sve ono što nije dobro za to kažete da su napravili drugi.

Ovako bismo nekako opisali retoriku kojom se služi i uokolo nastupa NSRH. Prošli tjedan objavljen je tekst kao dopis članovima koji je preneseni i na fb grupu Autotrolej koji govori kako je isključivi krivac SPGK što štrajka u KD Autotrolej i TD Rijeka plus nije bilo.

Čudno je to da je sada nakon određenog vremena isključivi krivac za sve SPGK.

Međutim postoje činjenice koje govore malo drugačije.
SPGK je u potpisu jednog i drugog kolektivnog ugovora, kako za KD Autotrolej tako i za TD Rijeka plus.

Kolektivnim ugovorima radnici jednog i drugog društva ostvarili su veće plaće, veća materijalna i nematerijalna prava.
Da li se to isto trebalo ostvariti štrajkom ili nije smatramo sada sasvim nebitnim.
Zato jer smo u tim kolektivnim pregovorima ispregovarali radnicima puno bolje uvjete nego što su bili u ranijim.

Ponavljamo još jednom sve ono što smo zacrtali u kolektivnim pregovorima smo i ostvarili.
Zato se više ne želimo spuštati na ovaj nivo komunikacije koji provodi NSRH optužujući nas. Upravo to smo već prolazili nekoliko godina ranije sa sindikatima koji su uz nas djelovali u ovim komunalnim društvima. Kada bi ih članovi počeli prozivati oni bi krenuli nas optuživati samo da maknu probleme sa sebe.

Stoga jedino što možemo poručiti članovima SPGK kao i svim ostalim radnicima u ova dva društva. Imate li bilo kakve nedoumice, nejasnoće ili pitanja vezana uz kolektivno pregovaranje i sve ostalo što je vezano uz proces pregovaranja sindikata i poslodavca slobodno nam se obratite.

S poštovanjem,
Predsjednik SPGK
Alen Bartulac

Address

Rijeka
51000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Sindikat SPGK posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share