17/06/2026
Izvješće s izleta održanog od 4. do 7. lipnja 2026. na Ozeblin i Sv. Brdo – 9. pohod za hrvatske branitelje poginule na Velebitu
U četvrtak, 4. lipnja, započinjemo svoj četverodnevni izlet s devet planinara. Sastajemo se kod Hrvatskoga doma i u pola sedam, krećemo trima automobilima prema Udbini i prijevoju K*k.
Ozeblin, najviši vrh Ličke Plješivice i njezina najjužnija točka, bio je prva stanica našeg četverodnevnog izleta. Devet planinara HPD-a Zrin iz Petrinje uputilo se starom cestom preko Slunja i Plitvica prema Udbini, a onda opet starom cestom prema Donjem Lapcu, gdje je na prijevoju K*k bila naša polazišna točka za uspon na Ozeblin. Prvi i veći dio p**a šumska je cesta kojom je valjalo pješačiti 8,5 kilometara, dok je zadnji, puno kraći dio strmijeg uspona do samog izlaska na Ozeblin trajao znatno kraće. Ekipa nije bila velika pa smo cijelom dužinom hodali u skupini, razgovarali, fotografirali krajolik i zbijali šale. Izlaskom na sam vrh otvara se pogled od 360 stupnjeva, a posebno se isticao cijeli masiv Velebita, od Vratnika do Crnopca, najjužnijega dijela planine. Budući da je vidljivost bila izuzetno dobra, i mi smo utihnuli te uživali u pogledu i tišini. Jedini zvuk proizvodile su hrpe nekih planinskih muha koje su nas neprestano oblijetale. Nakon odmora i okrijepe valjalo je krenuti istim putem natrag prema automobilima. Znali smo da nisu blizu i da ćemo se dobro nahodati da bismo došli do njih. Sama staza nije baš prometna, što pokazuju rijetke markacije te obraslost staze travom i niskim raslinjem.
Nakon 20-ak kilometara hoda dolazimo do automobila, skidamo gojzerice i krećemo u Lovinac, koji je tradicionalno naša baza za planinarenje Likom i južnim dijelovima Velebita. U Lovincu su nas dočekale naše dvije dobre vile, Ivančica i Edina, koje su se pobrinule da logistički dio (čitaj: hrana, tj. roštilj) bude topao i ukusan. Nakon večere sjedamo u „autobus“ ispred kuće i promatramo Sveto Brdo, vrh na koji ćemo se popeti u subotu u sklopu 9. pohoda za hrvatske branitelje poginule na Velebitu.
Drugi dan našeg izleta bio je rezerviran za slobodne aktivnosti prema vlastitom izboru. Većina se odlučila za posjet Jadranskome moru te su se spustili do Posedarja, dok je preostali „dvojac bez kormilara” otišao do obližnjeg Poštaka i Cerovačkih špilja. Nakon odmora i umora, nas devetero okupilo se tog predvečerja u Lovincu, a na večeri i druženju pridružili su nam se još Marija i Predrag.
Trećega dana, u subotu, spremanje je uslijedilo gotovo u svitanje. Brzo se spremamo i hitamo prema Svetom Roku na sastanak s kompletnom ekipom od 21 planinara. Krećemo Majstorskom cestom prema Malom Alanu. Cesta ove godine (u očekivanju temeljite rekonstrukcije) nije poravnata, ali ipak nije u toliko lošem stanju da se ne bi moglo proći.
Kod Malog Alana silazimo s Majstorske ceste i krećemo šumskim putem prema prvom proširenju ceste, gdje nas redari upućuju na parkiranje. Tu za nas počinje Pohod za hrvatske branitelje poginule na Velebitu u organizaciji Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Republike Hrvatske, Udruge specijalne policije „Omege” Bjelovar i Hrvatskoga planinarskog društva „Gora” iz Zagreba.
Imamo još tri kilometra do zadnjeg okretišta, gdje nas čeka organizator s majicama „Velebit”, koje su nagrada za donaciju Udruzi Ruah iz Samobora. Svrha je djelovanja te udruge pomaganje bolesnoj djeci, djeci s teškoćama u razvoju te djeci slabijeg imovinskog stanja, a ovom je prigodom prikupljeno 13.900 eura.
Staza zatim zalazi u šumu i nakon manje od dva kilometra izlazimo na zaravan Dušice, gdje će se održati sveta misa za hrvatske branitelje poginule na Velebitu.
Dio sudionika odmah se odlučuje na strmi uspon prema Svetom Brdu, a dio ostaje na svetoj misi. Nakon mise i ostatak planinara odlazi prema Svetom Brdu uživajući u „laganom” usponu prema našem odredištu. Ipak, naša Ivančica ovaj put ostaje kod Jurjevića stanova na druženju s ostatkom planinara i veterana Domovinskog rata iz raznih društava i udruga kojima bi uspon možda bio prezahtjevan.
Na vrhu slijede zasluženi odmor, uživanje u „kraljevskim” pogledima i fotografiranje s našim zastavama.
Nakon uživancije na vrhu uslijedio je povratak do Svetog Roka, gdje organizator priređuje feštu uz grah, piće i živu glazbu.
Četvrti dan, nedjelja, bio je nova prilika za slobodno vrijeme, more, kupanje, sunčanje, uspon na Zir i slično, ali i za povratak kućama, čime zaključujemo ovaj izlet koji svakako valja ponoviti.
Hvala Graletu na idejama i organizaciji smještaja.
Hvala svima, bili ste sjajna ekipa! Ići ćemo opet!
Saša G./T.