Prvi predsjednik DVD-a Petlovac bio je Josip Šlibar, zapovjednik je bio Mijo Štrok, tajnik Franjo Vibovec, blagajnik Ivan Hunjadi, trubač Franjo Kuček, a spremištar Ante Horvat. Vatrogasni dom nalazio se na adresi Rade Končara 74 (iza crkve u selu), oprema koja se koristila bila je vrlo skromna, ali se godinama stanje polako poboljšavalo zahvaljujući vrijednim i požrtvovanim vatrogascima. Prva vat
rogasna oprema sastojala se od zaprežne-ručne vatrogasne štrcaljke, nekoliko cijevi i kanti za vodu. Kasnije je nabavljena motorna vatrogasna štrcaljka tipa „Savica“, a 70-ih godina kada je funkcionirao SIZ protupožarne zaštite nabavljena je traktorska vatrogasna cisterna cca 5000 l vode. Dvije godine nakon osnutka društvo se seli u Dom dobrovoljnog vatrogasnog društva Petlovac, na lokaciju današnjeg Doma kulture. DVD Petlovac kontinuirano je djelovalo sve do kolovoza 1991. godine kada su Baranju okupirale srpske snage. Većina stanovništva Petlovca prognano je u druga područja Republike Hrvatske. Prestaje aktivan rad DVD-a Petlovac. Nakon mirne reintegracije Baranje u hrvatski pravni sustav 1998. godine vratili smo se u potpuno opljačkano i velikim dijelom devastirano selo, koje smo iznova podigli, obnovili i sagradili. Naravno da je i oprema DVD-a bila opljačkana ili devastirana. Naše društvo je među prvima u Baranji i to 1998. godine obnovilo rad zahvaljujući najviše gospodinu Franji Bartolić koji je okupio i organizirao ljude širokog srca u vatrogasnu udrugu ne samo u Petlovcu već i u cijeloj Baranji. Uz pomoć VZ „Baranja“ i VZ Osječko-baranjske županije popravljena je traktorska vatrogasna cisterna i nabavljena osnovna oprema za gašenje požara . U suradnji narečenih vatrogasnih zajednica i Općine Petlovac 2002. godine nabavljeno je navalno vatrogasno vozilo tipa „Magirus“ s visokotlačnom pumpom. Naglim povećanjem broja članova društva i nabavkom opreme postalo nam je tijesno u jednoj prostoriji u sklopu Doma kulture. Donesena je odluka o izgradnji novog Vatrogasnog doma na Skupštini Dobrovoljnog vatrogasnog društva 2002. U suradnji s Općinom Petlovac riješena je lokacija, te se u proljeće 2003. godine započelo s projektom izgradnje. Najprije je trebalo srušiti stare objekte, ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu kao i ostalu potrebnu papirologiju. Danas nakon toliko godina možemo se pohvaliti da imamo Vatrogasni dom koji je potpuno opremljen u kojem se nalaze čak tri garaže, velika sala za sastanke, kompletan sanitarni čvor i prostorija za tajnika. DVD Petlovac potpuno je opremljeno, a trenutno ima 52 člana, 20 operativnih članova sa liječničkim pregledima, a tu su još djeca i mladež. Ovim putem želimo se zahvaliti osobama koje su podnijele najveći teret i najviše angažiranosti na Projektu izgradnje; a to su pok. Franjo Bartolić, Goran Bartolić, pok. Ivan Pavlic, Stjepan Kožić i Ivan Salonja. Također želim istaći i uputiti posebnu zahvalu "Vatroprometu" d.o.o. iz Zagreba i to direktoru gospodinu Nenadu Radojčić koji je od trenutka obnove rada DVD-a Petlovac pomagao u opremi, u početku izgradnje vatrogasnog doma pomagao nam je i financijski, da bi nam za 60-u obljetnicu donirao kip Svetog Florijana – zaštitnika svih vatrogasaca. Veliko hvala Općini Petlovac na kumstvu Vatrogasnoj zastavi koju ćemo s ponosom isticati jer ona predstavlja simbol svih zasluga na kojima počiva vatrogastvo: humanosti, hrabrosti, pomoći bližnjem u nevolji, poštenja, iskrenosti i požrtvovnosti. Hvala i svima onima koji ovdje nisu spomenuti ali su uvijek bili uz nas vatrogasce, srdačno sve pozdravljamo uz vatrogasni pozdrav:
"Vatru gasi - brata spasi"!!!