SPD Altius

SPD Altius Na inicijativu HGSS stanice Osijek i Sveučilišnih djelatnika osnovano je Sveučilišno planinarsko društvo ALTIUS Osijek, kao udruga građana.

Glavni cilj društva je popularizacija planinarenja kao zdravog načina života.

U četvrtak, 11. lipnja, u 19 sati u Caffe i pikado klubu „Balote“ održan je peti Altiusov planinarski pub kviz.⛰️Na kviz...
16/06/2026

U četvrtak, 11. lipnja, u 19 sati u Caffe i pikado klubu „Balote“ održan je peti Altiusov planinarski pub kviz.⛰️

Na kvizu je sudjelovalo osam ekipa, a okupili su se brojni članovi planinarskih društava. Od kotizacija za sudjelovanje na kvizu prikupljeno je ukupno 120 eura, a sredstva će biti namijenjena studentima, mladoj snazi društva, za pokrivanje troškova p**a na ovogodišnji centralni izlet Altiusa – odlazak u Dolomite od 17. do 22. lipnja.🚐

Kviz je, po običaju, imao tri kruga s po četrnaest pitanja koja su obuhvatila teme iz opće planinarske kulture, književnosti, glazbe, geografije, asocijacija te pitanja procjene.

Zahvaljujemo našim sponzorima koji su osigurali nagrade za prve četiri ekipe: Agristaru, Biscuit Peopleu, Dr. Popsu, OPG-u Domazetović, OPG-u Janković, OPG-u Paulić Aronija, Salisu, kao i Caffeu i pikado klubu „Balote“ na ustupljenom prostoru, uvijek ugodnoj suradnji i nagradi za pretposljednju ekipu.❤️

Vidimo se ponovno početkom jeseni! Do tada ćemo planinariti, uživati u ljetu i pripremati nova pitanja za sljedeći Altiusov planinarski pub kviz!😎

🚨OBAVIJEST: Zbog odlaska većeg broja članova na centralni društveni izlet u Dolomite, odgađaju se sastanak i predavanje ...
15/06/2026

🚨OBAVIJEST:
Zbog odlaska većeg broja članova na centralni društveni izlet u Dolomite, odgađaju se sastanak i predavanje predviđeni za utorak, 16. lipnja.🏔️🩵

Nastavljamo s ciklusom predavanja, a ovaj utorak na red je došao Slavonski planinarski put. Vidimo se u 18:30 u Balotama...
05/06/2026

Nastavljamo s ciklusom predavanja, a ovaj utorak na red je došao Slavonski planinarski put. Vidimo se u 18:30 u Balotama!🥾⛰️

Dragi svi, pozivamo vas na naš peti planinarski pub kviz! ⛰️Pripremili smo pitanja iz svijeta planinarstva koja će testi...
03/06/2026

Dragi svi, pozivamo vas na naš peti planinarski pub kviz! ⛰️

Pripremili smo pitanja iz svijeta planinarstva koja će testirati vaše znanje, potaknuti znatiželju i dobro vas zabaviti. 🤓

Najuspješnije sudionike očekuju nagrade, a prijave ekipa su putem linka: https://forms.gle/J2oAygd9nPDQ8qwBA 👥

Vidimo se u četvrtak, 11.6. u 19 h u Balotama!☺️

‼️🏔️ Obavijest:Predavanje “Piz Bernina: Crazy Couloir”, zakazano za sutra (02.06.), održat će se 16.06. u 18:30h.
01/06/2026

‼️🏔️ Obavijest:
Predavanje “Piz Bernina: Crazy Couloir”, zakazano za sutra (02.06.), održat će se 16.06. u 18:30h.

Pred nama je ciklus predavanja kroz koja će naši članovi podijeliti svoja iskustva, avanture i znanja. 🏔️

U narednim tjednima očekuju nas:
• Snaga za planine
• 30 dana Nepala
• Piz Bernina “Crazy Couloir”
• Slavonski planinarski put

Ciklus započinjemo danas u 18:30 predavanjem “Snaga za planine”💪
Vidimo se!

Premužićeva staza - 30.04.-03.05.2026.Premužićka je opet odradila svoje – u tri dana prošli smo sva četiri godišnja doba...
25/05/2026

Premužićeva staza - 30.04.-03.05.2026.

Premužićka je opet odradila svoje – u tri dana prošli smo sva četiri godišnja doba, malo se smrzli, malo izgorjeli na suncu i putem skupili dovoljno uspomena za još barem nekoliko prepričavanja uz pivo. 😄
Na Zavižan smo stigli oko 1 u noći, taman u vrijeme kad čovjek više nije siguran donosi li dobre životne odluke. Vjetar je puhao toliko jako da je ideja kampiranja trajala vrlo kratko prije nego što smo zaključili da ipak volimo ostati živi i ne odletjeti zajedno sa šatorom prema moru. Tako smo završili spavajući po podu doma, zamotani u vreće i jakne, sretni što ipak nismo vani.
Sljedeće jutro dočekali su nas pravi zimski uvjeti – snijeg, hladnoća, vjetar i ono poznato planinarsko uvjeravanje da “nije strašno”. Hodali smo slojevito odjeveni kao da idemo na Arktik, a onda se, kako smo se približavali Alanu, dogodio potpuni obrat. Snijeg je nestao, sunce ugrijalo, jakne su završile u ruksacima i odjednom je sve izgledalo kao prvi dan proljeća.
A kada je stigla i prikolica Dragec prijevoza s našim stvarima, atmosfera je otišla ravno na razinu festivala. Izvadio se roštilj, zapalila vatrica, slavio se rođendan uz zalazak sunca i u jednom trenutku više nitko nije ni pokušavao shvatiti kako smo samo nekoliko sati ranije hodali po snijegu.
Možda zbog pogleda, možda zbog ekipe, možda zbog onog osjećaja kad navečer sjedneš umoran i potpuno miran. A možda samo zato što nas planina na nekoliko dana podsjeti koliko čovjeku zapravo malo treba da bude dobro. 😄
Put prema Skorpovcu sljedeći dan bio je jedan od onih zbog kojih zaboraviš na težinu ruksaka. Sve je bilo nestvarno lijepo – kamen, livade, pogledi, mir… a večer još bolja. Noćenje na livadi bilo je jedno od onih koje ti ostanu negdje zapisani u glavi bez nekog posebnog razloga, osim što je sve jednostavno bilo baš kako treba.
Zadnji dan do Oštarija prošli smo lagano, već pomalo umorni i s nogama koje su počele pregovarati o daljnjoj suradnji, ali s onim dobrim osjećajem u glavi koji dođe nakon nekoliko dana na Velebitu. Premužićka nas je opet malo otpuhala, malo ugrijala, dobro nahranila i podsjetila zašto joj se stalno vraćamo. 😄
I posebno hvala našem Vlatku – na organizaciji, neumornoj volji, entuzijazmu i onoj rijetkoj sposobnosti da sve nekako drži pod kontrolom čak i kad nas Velebit odluči malo testirati. 😊
10/10. Opet bismo!
🖊️Iva Rajs

Iduće predavanje iz našeg ciklusa vodi nas u Nepal🇳🇵🏔️Matej Ebner podijelit će dojmove i priče sa svog 30-dnevnog putova...
22/05/2026

Iduće predavanje iz našeg ciklusa vodi nas u Nepal🇳🇵🏔️

Matej Ebner podijelit će dojmove i priče sa svog 30-dnevnog putovanja kroz Himalaju, od baznih kampova i planinskih sela do prašumskih staza i nepalskih avantura.

Vidimo se u utorak u 18:30h!

Vlašić 24. – 26. 4.Nakon zimskog sna i poduže pauze od planinarenja odlučio sam se za prvi izlet s Altiusom i odabir je ...
21/05/2026

Vlašić 24. – 26. 4.

Nakon zimskog sna i poduže pauze od planinarenja odlučio sam se za prvi izlet s Altiusom i odabir je pao na dvodnevni izlet na Vlašić. U dva auta krenuli smo u petak u 16:00 sati s parkirališta kod Rokatikija na put prema planinarskom domu na Galici. Glatko smo prošli granicu, stali usput u Brankovićima na burek i kratku nabavku u FIS-u te smo nakon ugodne vožnje nešto iza 21 sat stigli u dom „Grof Erik Brandis”, smješten na 1509 mnv na Galici, gdje nas je dočekao domaćin. U domu smo tu večer bili jedini gosti, a sam dom je na nivou hotela: dva tuša s vrelom vodom, tri WC-a i Wi-Fi na raspolaganju.

U subotu ujutro po planu krećemo na kružnu stazu s ciljem obići četiri vrha, a na putu do prvog, Vlaške Gromile (1919 mnv), prolazimo pored planinarskog doma Jusuf Pečenković na Devečanima. Cijelim putem pruža se pogled na snijegom pokrivene Vranicu, Čvrsnicu, Vran..., a po dolasku na Vlašku Gromilu slijedi grupno fotkanje i kratka pauza prije pohoda na najviši vrh Vlašića, O/Paljenik (1943 mnv). Na samom vrhu nalazi se radiotelevizijski odašiljač i bivši zapušteni vojni objekti koji izgledaju dosta jadno, ali je plato ispod odašiljača poslužio za *chillanje* i kratku okrjepu te, naravno, fotkanje sa zastavom društva. Nakon odmora na najvišem vrhu krećemo na preostala dva vrha. Najprije na Čavu (1817 mnv), a nedugo potom i Pavu (1807 mnv), na putu do kojih u par navrata gazimo preko preostalih snježnih nanosa. Nakon Pave kreće spust prema domu na Galici te kombinacijom makadama i šumskog p**a stižemo na dom na Galici nakon ukupnih 18 km i 1200 m uspona.

Za nagradu za uspješno odrađenu turu počastili smo se ranije dogovorenim kasnim ručkom u restoranu Eko Fis Vlašić u obližnjem skijalištu Babanovac, gdje smo uživali u lokalnim specijalitetima (travnički ćevapi, vlašićki sir, kajmak...), a za kraj su uslijedile i palačinke. Pohvala domaćinu :). Po povratku u dom uslijedilo je kratko druženje i odlazak na zasluženi odmor.

Iduće jutro odjavljujemo se iz doma na Galici i krećemo autima prema sat vremena udaljenom vodopadu Ilomska. Skretanje za vodopad je uz glavnu cestu na putu od Travnika prema Banjoj Luci i dobro je označeno. Ostavljamo aute na makadamu, gdje nas dočekuje dobroćudni, ali i pomalo dosadni lokalni pas, kojeg smo od milja prozvali Blento. Nakon nešto više od kilometra hoda i upornog podlijetanja Blente pod noge stižemo najprije do manjeg slapa, a onda iznad njega do impresivnog većeg slapa, kojeg smo doživjeli u svoj svojoj raskoši. Uz sam slap nalazi se tunel kroz koji prolaze cijevi obližnje hidroelektrane te, budući da je tunel osvijetljen i otvoren, koristimo priliku za istraživanje i nakon kratkog hoda kroz tunel dolazimo na drugu stranu tunela i mostić preko rijeke Ilomske, ispod kojeg se nalazi predivan kanjon istoimene rijeke. Iako drveni dio mosta nije izgledao najbolje, ipak je izdržao još jedno skupno fotkanje i lagani povratak prema autima.

Negdje putem Blento se izgubio, ali nismo previše marili za njegovu sudbinu jer su nam misli bile usmjerene na povratak prema Osijeku, točnije na ručak u Etno selu Čardaci u Vitezu, za koji su nam postavljena visoka očekivanja. Uistinu, Čardaci izgledaju impresivno; čovjek bi pomislio da je negdje u Zapadnoj Europi, a restoran Kod Mlina u potpunosti je opravdao očekivanja. Sve preporuke. Najedeni i zadovoljni, putem do Osijeka stajemo još na kratku okrjepu na benzinskoj u Doboju te nakon kratkog desetominutnog čekanja prelazimo granicu i prije 18 sati smo nazad u Osijeku.

Sve u svemu, super iskustvo, ekipa za pohvaliti, baterije napunjene, izlet za poželjeti nakon zimskog sna. Prvi, ali definitivno ne i posljednji izlet s Altiusom. 😊
Peter P.

Pred nama je ciklus predavanja kroz koja će naši članovi podijeliti svoja iskustva, avanture i znanja. 🏔️U narednim tjed...
19/05/2026

Pred nama je ciklus predavanja kroz koja će naši članovi podijeliti svoja iskustva, avanture i znanja. 🏔️

U narednim tjednima očekuju nas:
• Snaga za planine
• 30 dana Nepala
• Piz Bernina “Crazy Couloir”
• Slavonski planinarski put

Ciklus započinjemo danas u 18:30 predavanjem “Snaga za planine”💪
Vidimo se!

Naši članovi Branka, Dina, Bernarda i Vlatko 🎒 uspješno su prošli Slavonski planinarski put i tako se pridružili krugu p...
18/05/2026

Naši članovi Branka, Dina, Bernarda i Vlatko 🎒 uspješno su prošli Slavonski planinarski put i tako se pridružili krugu planinara koji su SPP svladali u turnom obilasku. 🗺️
Kilometri šuma, vidikovaca, kontrolnih točaka, kiše i sunca — sve to stoji iza ovog uspjeha. 👏
Za ovih više od 300 km bili su potrebni psihička i fizička snaga, te nevjerojatna odlučnost. 🔥
Čestitamo! 🎉 Želimo vam još mnogo ovakvih staza i da nas sljedeće godine povedete na turu! ⛰️🧭
SPD Altius Osijek

Address

Osijek
31000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when SPD Altius posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to SPD Altius:

Share