16/06/2026
Jučer smo u Ogulinu obilježili svetog Bernarda, kojeg smatramo nebeskim zaštitnikom planinara, alpinista, skijaša i gorskih spašavatelja. 🌄
Sv. Bernard bio je i stvarni začetnik organiziranog spašavanja u planinama. Bernard je u 11. stoljeću djelovao kao misionar u zabačenim alpskim selima. Dočekivao bi putnike izmorene teškim prijelazom preko Alpi a dao je sagraditi i dva planinarska utočišta, namijenjenim iznemoglim putnicima i zbrinjavanju unesrećenih. Tako je nastala redovnička zajednica sv. Bernarda.
Sv. Bernard se već godinama obilježava u Ogulinu. Obilježavanje uvijek započinje mimohodom kroz grad, nastavlja se misom, prigodnom svečanošću i podjelom priznanja. Ove godine, ugostili smo izaslanike predsjednika Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske, savjetnike ministara, predstavnike vatrogasne zajednice, Crvenog križa, Hrvatskog planinarskog saveza, Zajednice tehničke kulture, predstavnike Javnih ustanova zaštićenih područja, županicu Karlovačke županije te gradonačelnika grada Ogulina. Naravno, bilo je tu dosta crvenih majica, naših kolega i prijatelja, iz brojnih stanica Lijepe naše.
Poseban trenutak večeri bila je podjela priznanja. Troje članova Stanice Ogulin dobilo je posebna priznanja za požrtvovno djelovanje i doprinos Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja:
🏅Andreja Špehar, za 10 godina djelovanja
🏅 Dinko Salopek, za 10 godina djelovanja
🏅 Goran Košutić, za 20 godina djelovanja.
Bravo, bravo, bravo! 👏👏👏
Svečanost je završila večerom i druženjem. Hvala svima na dolasku i nadamo se susretu i dogodine. :)