SRD Som Kotoriba

SRD Som Kotoriba Športsko ribolovno društvo " Som" Kotoriba osnovano 1952. godine.. Lovro Plačko i Franjo Matjenec, a prva međunarodna natjecanja imali su početkom 60-tih godina.

Priču o osnutku društva „ispričao“ je aktualni predsjednik „Soma“ Ivica Horvat kazavši:-Počelo je davne 1952.godine kada je na osobnu inicijativu Ivana Matjanca osnovano ŠRD-o „Štuka“ koje ime je kasnije preraslo u „Som“. Uz primarnog osnivača Osnivački odbor su činili: Stjepan Horvat, Rok Horvat, Franjo Golubić, Mijo Matoš, Andrija Matoš, Đuro Maltar, Josip Šalamon, Stjepan Dolenčić, Andrija Virg

ej, Pavao Ivković i Ivan Gadanec-istaknuo je predsjednik, dodavši kako u početku rada nije bilo razumijevanja za ribolovni sport, no bez obzira na sve, oni su počeli s druženjima i ribičkim natjecanjima. Rekao je kako su prvi izlazak na „tuđi teren“ imali 1959.godine s ekipom u kojoj su bili Đuro Plačko. Nagli društveni razvoj započeo je iza 1981. godine kada se je počelo razmišljati o planskom razvoju društva te masovnijem okupljanju ljubitelja prirode i ribolova, Tako je 1982. godine održan prvi Kup Kotoribe, koji i danas ima svoj kontinuitet, da društvo je tada brojilo 449 članova. 1988.godine rodila se je ideja o gradnji prostorija za njihovo okupljanje, a put do izgradnjena sadašnjoj lokaciji trajao je do 1993. godine. Dom je izgrađen uz velika odricanja članstva preko dragovoljnog rada te dragovoljnim prilozima mještana Kotoribe.-Članovi društva, uz natjecateljske obveze, imali su niz korisnih radnih akcija, a posebno izdvajam 2000-tu godinu kada smo izgradili betonski most preko kana „Poštojice“ čime je dobiven protok vode kroz kanal čime je spriječeno zamuljivanje voda i omogućena nesmetan migracija i mrijest ribe-podvukao je predsjednik dodavši k tome i izgradnju natjecateljske staze uz prirodnu baru „Žužička“ čime je društvo dobilo pravo domaćinstva za natjecanja najvišega ranga. Rekao je kao zadnje vrijeme uređuju i planiraju obalu oko natjecateljske staze „Šodregraba“ koju žele urediti u što ljepšu i realniju stazu za natjecateljki ribolov. Kada su radne akcije u pitanju, Horvat je u zadnjem desetljeću spomenuo dogradnju doma i terase te obnovu njegove fasade.-Osim natjecateljskog dijela, društvo poklanja osobitu pažnju društvenim natjecanjima za sve kategorije, tradicionalni Kup Kotoribe, vikend natjecanjima, natjecanju ekipa gospodarstvenika Kotoribe, prijateljski susret sa Sekcijom ribolovaca tvornice „Janko Gredelj“(nažalost prekinut zbog rata), gajimo tradicionalne susrete s Pomurskim Hrvatima, Proljetni kup u pojedinačnoj konkurenciji, organiziramo Dane „Soma“- rekao je na kraju Horvat, a svoje je vrijeme iskoristio kako bi izrazio riječi zahvale svim ljudima koji svaki na svoj način doprinosi razvoju društva i unapređenju ribolovnog sporta, zaštiti i unapređenju kotoripskog krajolika. Zvonimir Dravec, jedan od najistaknutijih članova društva, trenutak je iskoristio za podsjećanje na gomilu sportskih uspjeha. Rekao je kako je ozbiljniji pristup natjecateljskom ribolovu započeo 70-tih godina prošlog stoljeća jer se tada u natjecateljski dio uključuje sve veći broj članova, a velik napredak se bilježi 80-tih godina kada započinje period uspješnih nastupa svih društvenih ekipa u ligaškim i kup natjecanjima diljem Hrvatske.- S posebnim zadovoljstvom ističem formiranje ekipe seniorki, tada jedine ekipe u županijskom savezu, koja bilježi vrlo uspješne nastupe rezultate diljem Hrvatske i Jugoslavije. Ništa manja nije ni uloga najmlađih natjecatelja, pionira i pionirki kao i juniora koji se u više navrata bili prvaci županijskih kupova, a nerijetko su se plasirali i na samu završnicu Kupa Hrvatske- rekao je Dravec i s posebnim je zadovoljstvom naglasio uspon u kvaliteti seniorske ekipe što u kontinuitetu traje od 1986.godine. Seniori su također bili prvaci županijskog kupa u više navrata, a u isto vrijeme se natječu u Hrvatskoj ligi sve do 90-tih godina kada zbog Domovinskog rata izostaju sa zadnja 2 kola i time ispadaju u Treću hrvatsku ligu gdje nastupaju do 1999. godine kada osvajaju prvo mjesto, a time stječu i pravo nastupa u Drugoj ligi.- Ovo su ukratko bili uspjesi društva u prvih 50 godina-kazao je Dravec najavivši pomniju analizu sportskih rezultata u zadnjem desetljeću. Počeo je s kadetima i juniorima koji su u tom vremenu višekratno bili ekipni osvajači županijskog kupa, pojedinačne lige kadeta i juniora, apsolutnog prvenstva županije, prvaci zone pa i osvajači Kupa Hrvatske. Kronološki gledajući društvo 2003. godine dobiva reprezentativca u juniorskoj kategoriji u imenu Mihaela Horvata koji na Svjetskom prvenstvu u Portugalu u pojedinačnoj konkurenciji osvaja 16. mjesto. On je i godinu poslije član nacionalne vrste i nastupa u Novom Sadu, a kadeti su te godine nastupili u završnici Kupa Hrvatske gdje su postali doprvaci države. Još jednog mladog reprezentativca dobivaju 2005. godine kada je Nikola Filipašić izborio nastup za reprezentaciju i ogled s najboljim ribičima svijeta u Portugalu, a godinu dana poslije on se vraća s toga prvenstva vraća kao srebrni jer je naša reprezentacija tada bila druga. -2007.godine konačno imamo prvake države u konkurenciji kadeta. Taj su uspjeh postigli: Nikola Filipašić, Edwin Dravec i Tomislav Fundak koji su to postali na Sletu kadeta u Grešnici-istaknuo je ponosno Dravec. Dodao je kako Nikola Filipašić 2008. godine nastupa za našu reprezentaciju u kategoriji U-18 na Svjetskom prvenstvu u Belgiji. Istaknuo je ime Dragutina Filipašića koji je u to vrijeme vodio i kadetsku i juniorsku ekipu napravivši s mladim ribičima vrhunske rezultate, a njegov je uspjeh time veći što Nikola i Mihael, dva natjecatelja iz njegovog pogona, danas nastupaju za prvu seniorsku ekipu društva koja se natječe u Prvoj hrvatskoj ligi i imaju prilike kroz majstorice upasti u seniorsku reprezentaciju Hrvatske. Istaknuo je imena mladih ribiča koji su postigli uspjehe za kadete i juniore. Bili su to: Marko Seličanec, Marko Škoda, Tomislav Fundak, Vanja Radmanić, Tomislav Filipašić, Mihael Horvat, Nikola Filipašić, Edwin Dravec, Karlo Radmanić, Bruno Kanižaj i Luka Horvat. Govoreći o rezultatima seniora, istaknuto je kako su se i oni okitili uspjesima kroz različite vrste natjecanja.Rečeno je kako su u Međimurskoj ribolovnoj ligi seniorska ekipa nastupa od njena formiranja pa sve do 2002. godine kada je u Prvoj međimurskoj ligi bila prva pa je ušla u Drugu hrvatsku ligu gdje je bila šesta.-Tada smo znali da moramo uložiti više truda za ostvarivanje cilja koji smo postavili pred sebe, a to je osvajanje druge lige i ulazak u prvu što bi bio povijesni trenutak za naše društvo pa je to uspjelo prvoj ekipi 2004. godine ulaskom u najelitniji ribolovni razred naše države pod imenom ŠRD „Som-Royal transport“ kada smo uvjerljivo osvojili prvo mjesto s ogromnom prednošću ispred drugoplasiranog-istaknuo je Dravec te je povukao paralelu i veliku razliku u natjecanju između prve i druge lige. Rekao je da su stabilnost u najvišem rangu stjecali ispadanjem i ponovnim vraćanjem u taj rang. Istaknut je vrhunski rezultat Ivice Jakupaka koji je 2010. godine izborio ulazak u seniorsku reprezentaciju Hrvatske s kojom godinu dana poslije na Svjetskom prvenstvu u Italiji osvaja 13.mjesto. Dravec je još dodao kako su seniori, nakon dugo godina, postali osvajači Županijskog kupa.- Mora se napomenuti da su svi ovi izuzetni rezultati postignuti zalaganjem natjecatelja, ali i veoma kvalitetnim vođenjem ekipa od strane Željka Dolenca i Drage Flipašića-rekao je na kraju Dravec. Trenutno se prva ekipa natječe u Prvoj hrvatskoj ligi, gdje je osvojila 9.mjesto i slijedeće će godine po treći p**a za redom nastupati u tom elitnom društvu, dok dvije ekipe nastupaju u Drugoj međimurskoj ligi sa solidnim rezultatima.
-Vrijeme od 60 godina je povijest kroz koju je prošlo mnogo ribiča i svaki od njih je dao obol uspjehu ovoga društva- istaknuo je u pozdravnom govoru čelni čovjek HŠRS-a. On je pohvalio ribiče glede korektnog odnosa prema ribolovu kao sportu, a za njihove ribolovne vode je rekao kako su uzor na državnoj razini.- Postignuti uspjesi su svrstali društvo u sam vrh ribolovnog sporta u državi. Stoga vam čestitke na tome, a veličina svega toga je što ste to dostigli volonterskim radom. Zoran Pfeifer je rekao kako su ribiči iz Kotoribe dali pečat međimurskom ribolovu jer su bili jedni od osnivača saveza. U svom govoru spomenuo je gospođu Đurđu Horvat kao jednu od najstarijih ribolovki u Međimurju i šire te joj je posebno čestitao. Načelnik Općine Ljubomir Grgec je istaknuo ponos što Općina ima ovako sjajnu sredinu obećavši im daljnju pomoć u njihovom uspjehu. Govorio je i Vinko Horvat, predsjednik KUD-a „Kotoriba“ naznačivši dobru suradnju ribolovaca i kulturnjaka. U svečarskom dijelu sjednice bilo je prigode za dodjelu odličja HŠRS-a i onih društvenih. Tako je posebno priznanje za posebne zasluge u ribolovnom športu sa zlatnom značkom primio Željko Dolenec, dok su priznanja i zlatne značke HŠRS-a primili: Josip Marđetko, Alojz Horvat, Dragutin Horvat, Đuro Golubić, Zvonimir Dravec, Željko Sabolić, Drgutin Filipašić, Ivica Jakupak i Đurđa Horvat. Priznanja sa srebrnim značkama su primili: Dragutin Strbad, Dragutin Dolenčić, Stjepan Dravec Antun Zvonimir Brkljačić, Antun Novak i Dragutin Pogorelec. Dobitnici priznanja i brončanih znački su: Ivan Markan, Siniša Tkalčec, Mihael Horvat, Dražen Kos, Nikola Filipašić, Zlatko Talaš, Darko Vuk, Josip Dolenec, Vanja Radmanić, Josip Svrta i Andrija Zvošec. Posebna društvena priznanja uručena su: Stanku Soviću, Josipu Novaku, Anđelku Radmaniću i Mladenu Golubu i KUD-u „Kotoriba“. Plakete društvu slavljeniku dodijelili su HŠRS i Savez ŠRD-a Međimurske županije, a prigodnim poklonom ih je darivalo i ŠRD-o „Glavatica“ Prelog.

16/06/2026

Poštovani članovi,
Ribolovnice se prodaju i dalje u srijedu od 19 do 20 sati ali uz obaveznu najavu blagajniku na mob.098/691-306

04/05/2026
04/05/2026

Obavještavaju se građani Kotoribe da će SRD „Som“ u subotu 09.05.2026. godine prikupljati metalni otpad sa početkom u 7:30 sati. Ukoliko se želite riješiti metalnog otpada za dogovor nazovite 098/909-8909 prije ili za vrijeme prikupljanja otpada. SRD „Som“ se unaprijed zahvaljuje svim građanima.

28/04/2026

Početak nove ribolovne priče: u Turčišću startala Liga seniorki u ribolovu udicom na plovak

FEEDER EKIPA "SOM" KOTORIBA PLASIRALA SE U 1.HRVATSKU LIGUNaša FEEDER ekipa protekli je vikend odlovila 2 kola kvalifika...
27/04/2026

FEEDER EKIPA "SOM" KOTORIBA PLASIRALA SE U 1.HRVATSKU LIGU
Naša FEEDER ekipa protekli je vikend odlovila 2 kola kvalifikacija za ulazak među 10 najboljih ekipa u 1.hrvatskoj ligi.
Kvalifikacije su se održale u Našicama,na našičkom ribnjaku tabla Petar,u konkurenciji 7 ekipa.
Tri prvoplasirane ekipe ,među kojima je i naša,stekle su status prvoligaša.
Izuzetno zahtjevna voda sa puno sitne babuške,zahtijevala je punu koncentraciju,te brzi i efikasan ribolov ( lovilo se 150-250 komada).
Ekipa u sastavu: NIKOLA FILIPAŠIĆ,GORAN JEĐUD, ZVONIMIR DRAVEC,te PATRIK HORVAT(kapetan)
uspijela je po prvi p**a u povijesti društva postati prvoligaš!

27/04/2026
21/04/2026

Address

Kotoriba
40329

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when SRD Som Kotoriba posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share