19/06/2026
Pred 2 godine bili smo na Malti, prošli smo je cijelu, upoznali smo divne ljude, čistili smo njihove plaže, uživali smo u prirodnim ljepotama ..
E sad, ovo nije turistička reklama za Maltu iako je od srca predlažemo, već smo se željeli osvrnuti na ono čega mi imamo u izobilju a drugi oskudijevaju i nemaju je dovoljno. Radi se o vodi, o bogatstvu koje je nama na dohvat ruke.
Pričali smo novim prijateljima o naše 4 karlovačke ljepotice, o tome kako nam je pitka voda dostupna, izvrsne kvalitete te da je pijemo iz slavine. Naravno pozvali smo ekipu da nam dođu u Karlovac da prije svega upoznaju naše rijeke te da probaju između ostaloga i našu vodu. Prihvatili su naš poziv ...
Šta da im sada kažemo ? Lagali smo ?
Za 20, 30 godina naša djeca, unuci kriviti će nas.. Uništili smo i dalje uništavamo naše rijeke I to je ono što jednostavno ne razumijemo. Zašto to radimo ?
U nastavku teksta kopiram dio koji smo već objavili na ovoj stranici a koje vrijedi pročitati i možda se malo zamisliti.
Prošle godine posjetili smo Cipar, Francusku, Njemačku, Sloveniju, Dansku pred 3 god .. i njima smo lagali :(
Ove godine idemo u Portugal i Finsku, njima nećemo lagati.
Hrvatska je među najbogatijim zemljama u Europi po zalihama pitke vode, dok je Malta pri samom dnu. Hrvatska raspolaže s više od 30.000 kubnih metara obnovljivih zaliha vode po stanovniku, a njezina voda iz slavine je prirodna, izuzetno kvalitetna i potpuno sigurna za piće.
Za razliku od Hrvatske, Malta gotovo uopće nema prirodnih izvora pitke vode. Zbog nedostatka rijeka i jezera, Malta se oslanja na dva glavna izvora:
Odsoljavanje mora: Oko 55-60% pitke vode dolazi iz postrojenja za desalinizaciju koja pretvaraju morsku vodu u pitku.
Podzemne vode: Ostatak se crpi iz dubokih bušotina, no te su zalihe podložne miješanju s morem i onečišćenju.