12/03/2026
[SKUPŠTINA IVANEČKOG KLUBA KOLEKCIONARA]
IVANEČKA ŠKRNJICA PRIORITET SVIH PRIORITETA U OVOJ GODINI
U klupskom prostoru u Nazorovoj ulici Ivanečki klub kolekcionara održao je redovnu godišnju Izvještajnu skupštinu.
Uz 24, od ukupna 32 člana Kluba, nazočili su joj i gosti. Zamjenik gradonačelnika Ivanca Marko Friščić, Ana Japetić iz Gradske uprave Ivanec, kustosica Muzeja planinarstva Ana Škriljevečki, donator i prijatelj Kluba Goran Ribić, izaslanici udruga – KUD-a Salinovec, HVIDR-e Ivanec i UDVDR Ogranka Ivanec, te Josip Solina, administrator web-stranice Kluba.
Nakon pozdravnih riječi predsjednika Anđelka Biškupa predloženo je Radno predsjedništvo, koje je po izboru preuzelo vođenje Skupštine. Skupštinom je predsjedao Ljudvek Cikač, uz njega članovi Radnog predsjedništva bili su Ljiljana Hlevnjak i Boris Krznar. Za zapisničara je izabran tajnik Kluba Mirko Vuk, a za ovjeroviteljice zapisnika Vesna Matišić i Danica Mesec.
Izvješće o radu u 2025. godini podnio je predsjednik Anđelko Biškup, a iz brojnih provedenih aktivnosti izdajamo sudjelovanje na Noći muzeja u organizaciji UDVDR Ogranak Ivanec i HVIDR-e Ivanec, na kojoj su se sa svojim eksponatima predstavili neki članovi Kluba. Nadalje, od izložbenih aktivnosti također izdvajamo sudjelovanja na manifestacijama „Uskrs u Ivancu“, „Magdalenje u Ivancu“, „Advent u Ivancu“ , te izložbu „Božić iz bakine kutije“ u Centru za posjetitelje „Kukuljević“.
Tijekom 2025. godine članovi Kluba imali su i nekoliko samostalnih izložbi u sklopu manifestacija održanih diljem Varaždinske županije. Tako je Zdenko Horvat izlagao značke u Donjoj Voći, povodom obilježavanja „Dana Grada Ivanca“ na dva štanda u gradskom parku nekoliko je članova izložilo razne etno predmete, povodom pohoda u spomen na poginule hrvatske branitelje iz Grada Ivanca Martin Lukavski izložio je svoju kolekciju numizmatike. Barbara i Martin Lukavski, te Zdenka i Zdenko Horvat izlagali su na županijskim susretima dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Varaždinske županije. Tijekom Adventa, u gradskom parku Ivanec, Božena Carević izložila je svoje rukotvorine.
U izlogu CHIBO centra kroz godinu su se u dvomjesečnom razdoblju izmjenjivali postavi različitih tema i sadržaja. Tako je početak godine obilježio postav članova Kluba vezan uz Božićno/novogodišnje blagdane, „Pokladne maske – lafre“ – postav učenika Osnovne škole Izidor Poljaka Donja Višnjica, s voditeljem Stjepanom Udžbincem, mogao se razgledati tijekom fašničkog razdoblja, nakon toga članovi kluba izlagali su predmete vezane uz USKRS, pa je potom svoju kolekciju značaka izložio Zdenko Horvat.
Kroz ljetne mjesece bili su izloženi starinski predmeti od pletene šibe, uslijedio je zajednički postav članova Kluba naziva „Starinski školski pribor“, postavljen prigodom početka nove školske godine. Zadnja dva mjeseca u prošloj godini Zdenko i Zdenka Horvat prikazali su razne mjedene starinske mlinčeke, satove, pegle i slične predmete od kojih su neki iz doba secesije. U tom je razdoblju renoviran i sam izložbeni prostor.
Glavna izdavačka aktivnost bila je izrada i predstavljanje medaljona objavljenog u 1100-toj godina Hrvatskog kraljevstva. Naime, na temelju Odluke Hrvatskog sabora o proglašenju 2025. godine „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva“ i krunidbe prvog hrvatskog kralja Tomislava. Tim povodom je medaljon izrađen i u organizaciji Ivanečki klub kolekcionara predstavljen u Muzeju planinarstva Ivanec. Medaljon su osmislili članovi Kluba Darko F***r i Boris Krznar. Izrađen je od legure „staro zlato“ obujma 38 mm i težine 17 grama u reljefnoj tehnici, na 'licu' je prikazan logo Kluba s kružnim natpisom „Ivanečki klub kolekcionara“ dok se na naličju nalazi stilizirana kruna s kružnim natpisom „1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva 925.-2025.“. Izrađeno je svega 150 primjeraka medaljona, a za određeni broj njih članice su izradile, ručno vezene, ukrasne vrećice s logom Kluba.
Od ostalih izdavačkih aktivnosti izdvojeno je i objavljivanje božićnih čestitki s motivom „Jaslice“ i „Božićna idila“ koje su dizajnirane na temelju fotografija ivanečkog fotografa Petra Jagetića, a na istima je otisnuti i logo Ivanečkog kluba kolekcionara. Nakon opširnog Biskupovog o provedenim aktivnostima, Financijsko izvješće podnio je blagajnik Boris Krznar. Oba su izvješća jednoglasno prihvaćena.
Ambiciozan i jednako opsežan Plan i program rada, te Financijski plan za 2026. godinu podnio je predsjednik Kluba Anđelko Biškup. U 2026. godini već su ostvarene neke aktivnosti, poput one u sklopu NOĆI MUZEJA s prijateljskim udrugama i dva postava u CHIBO izlogu, posvećena Svijećnici i Uskrsu. Plan je i ove godine periodična, dvomjesečna, izmjena postava u CHIBO Centru. U planu su i izložbe u Centru Kukuljević, na manifestacijama Uskrs, Magdalenje i Advent u Ivancu, potom obilježavanje 70. obljetnice prvog samoposluživanja istočne Europe, otvorenog 1956. godine u Ivancu, te 80. obljetnice Tvornice obuće Ivančica Ivanec.
Ključni projekt je 16. broj Ivanečke škrinjice, za čiji su tisak u tijeku opsežne pripreme. I on će, poput svih ranijih, u svojim tekstovima, kojih će biti 20ak, pisati o povijesno-kulturnoj baštini šireg Ivanečkog područja. To će biti i najveći financijski zahvat u tekućoj godini, kojeg je u širem financijskom planu predstavio predsjednik Biškup.
U slobodnu diskusiju uključio Goran Ribić, koji je biranim riječima govorio o radu Kluba i nastojanjima na očuvanju povijesne vrijednosti. Ribić je pohvalio izlaganje etno predmeta u CHIBO izlogu, te predložio da se nešto takvo, u svrhu upoznavanja, prije svih, mlađih generacija s poviješću našega kraja, postavi na više lokacija. Predložio je također da se što više mladih, ponajprije putem škola, pokuša aktivno uključiti u aktivnosti, a na tom tragu je bio i osvrt člana Kluba Stjepana Udžbineca. Darko F***r se nadovezao kako u ivanečkoj osnovnoj školi ima izlog u kojemu se mogu postavljati eksponati, što je u planu za neko nadolazeće vrijeme. Ljudvek Cikač kazao je kako je za suradnju s Klubom, nakon što mu je darivan medaljon 1100. godina hrvatskog kraljevstva, zainteresiran Muzej grada Pakraca. Istaknuo je i važnost Ivanečke škrinjice, koja će u neko buduće doba biti jedini pisani trag ivanečke povijesti, nešto što je pred par desetljeća bio (i još jeste) Ivanečki kalendar. Nakon provedene diskusije Plan rada i Financijski plan za 2026. prihvaćeni su jednoglasno.
Potom je u uredništvo Ivanečke škrinjice izabran Anđelko Biškup, koji će po funkciji predsjednika, uz glavnog urednika dr. sc. Sinišu Krznata te Ljudveka Cikača, Darka F***r i dr. sc Suzanu Jagić, biti peti član. Uslijedilo je obraćanje gostiju, a prva se obratila Ankica Lepoglavec iz KUD-a Salinovec, pohvalivši aktivnosti i suradnju svog društva s Ivanečkim kolekcionarima. Kustosica Muzeja planinarstva Ana Škriljevečki također se pohvalno izrazila o radu Kluba, te najavila nastavak suradnje i s Muzejom planinarstva i s njom osobno. S obzirom na to da je, uz ostalo, jedan od dugogodišnjih autora u Ivanečkim škrinjicama.
Goran Ribić je u svom obraćanju kazao kako se Ivanečki kolekcionari premalo percipiraju onakvim kakvim jesu, istinskim čuvarima povijesti kraja i ponovno iznio niz pohvala na rad. Dogradonačelnik Friščić isto se pohvalno izrazio o radu klubu, kazavši kako vjeruje da nijedna udruga na području grada Ivanca u postocima nije tako povećala broj članova u prošloj godini (s 24 na 32, op.a.). Friščić je, uz ostalo, kazao i da redovito, još od mlađih dana, sa zanimanjem pogleda eksponate u izlogu CHIBO centra, podržao Ribićev prijedlog, predloživši prostor kod Srednje škole za jednu od budućih lokacija izloga. Obećao je daljnju potporu grada Ivanca i gradskih institucija.
Nakon pozdravnih obraćanja gostiju, Skupština je svoj rad okončala uz pjesmu „Ivanečkim kolekcionarima“, koju je pročitala njezina autorica Vesna Štruklec.
Po okončanju službenog dijela okupljeni su se dulji period zadržali u ugodnom druženju, uz prigodni domjenak kojeg su u njegovom većem dijelu pripremile članice Kluba.
📸 Zdenko Horvat