Map Competition

Directions Website Contact the organization

Map Competition Καλωσορίσατε στην επίσημη σελίδα του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition!

15/10/2026

🗺️ Η αρχή του 5ου Map Competition έγινε! Ποια είναι τα επόμενα βήματα;

Μετά την εναρκτήρια εκδήλωση την προηγούμενη Τρίτη, περνάμε σιγά σιγά από την ιδέα στην πράξη!

💡Σκεφτόμαστε και επιλέγουμε το θέμα με το οποίο θα ασχοληθούμε στην εργασία μας
💻 Αποστέλλουμε την αίτηση άδειας χρήσης και ενεργοποιούμε το λογισμικό
📝 Ξεκινάμε να συμπληρώνουμε τις απαραίτητες φόρμες συγκατάθεσης

Και ετοιμαζόμαστε για την έναρξη των διαδικτυακών μαθημάτων στις 20 Οκτωβρίου!

👉 Όλες οι πληροφορίες και το απαραίτητο υλικό στο mapcompetition.gr

🚀 Ξεκινήσαμε και επίσημα!Στη χθεσινή εναρκτήρια εκδήλωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition, είχα...
07/10/2026

🚀 Ξεκινήσαμε και επίσημα!

Στη χθεσινή εναρκτήρια εκδήλωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition, είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε, να παρουσιάσουμε τη φιλοσοφία, το περιεχόμενο και τα επόμενα βήματα του φετινού Διαγωνισμού, αλλά και να ακούσουμε την εμπειρία εκπαιδευτικών που έχουν συμμετάσχει σε προηγούμενες διοργανώσεις.

Και φυσικά, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τη Δρ. Ελένη Τομαή, Επίκουρη Καθηγήτρια στη Σχολή Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών – Μηχανικών Γεωπληροφορικής του ΕΜΠ, η οποία μας παρουσίασε, μέσα από χαρακτηριστικά παραδείγματα, πώς οι χάρτες μπορούν να οπτικοποιήσουν οικονομικά δεδομένα και να μας βοηθήσουν να αναγνωρίσουμε ανισότητες, αναπτυξιακές τάσεις και τις ιδιαίτερες οικονομικές φυσιογνωμίες διαφορετικών περιοχών.

🙏 Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι ήταν μαζί μας στην έναρξη αυτού του νέου εκπαιδευτικού ταξιδιού!

📍 Οι δηλώσεις συμμετοχής συνεχίζονται!

💻 Τα διαδικτυακά μαθήματα ξεκινούν στις 20 Οκτωβρίου.

👉 Περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: mapcompetition.gr

Τι κινεί τον δικό σας τόπο; Ελάτε να το χαρτογραφήσουμε!

💫Μετράμε αντίστροφα για τη διαδικτυακή εναρκτήρια εκδήλωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition "Τι...
06/10/2026

💫Μετράμε αντίστροφα για τη διαδικτυακή εναρκτήρια εκδήλωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition "Τι κινεί τον τόπο μας; Χαρτογραφώντας την οικονομική ζωή της περιοχής μας".

Σας περιμένουμε με χαρά, για να γνωριστούμε, να μάθουμε και να ξεκινήσουμε μαζί το φετινό εκπαιδευτικό μας ταξίδι!

Σήμερα, στις 18.00!

Ο 5ος Διαγωνισμός Map Competition στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
22/09/2026

Ο 5ος Διαγωνισμός Map Competition στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

🗺️ Ο 5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Map Competition είναι γεγονός!«Τι κινεί τον τόπο μας; Χαρτογραφώντας την οικο...
17/09/2026

🗺️ Ο 5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Map Competition είναι γεγονός!
«Τι κινεί τον τόπο μας;
Χαρτογραφώντας την οικονομική ζωή της περιοχής μας»

Τι παράγει ο τόπος μας; Ποια επαγγέλματα, επιχειρήσεις και δραστηριότητες διαμορφώνουν την οικονομική του ζωή; Πώς άλλαξε η περιοχή μας οικονομικά μέσα στον χρόνο; Πού «γεννιούνται» σήμερα νέες ιδέες και πρωτοβουλίες στη γειτονιά μας; Και πώς όλα αυτά συνδέονται με την ιστορία, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τους ανθρώπους;

💡Αυτά τα ερωτήματα αποτελούν την αφετηρία του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition, που φέτος προσκαλεί τους μαθητές να εξερευνήσουν τι κινεί οικονομικά την περιοχή τους, παρατηρώντας, καταγράφοντας και χαρτογραφώντας την.

➡️Θα δημιουργήσουν τη δική τους ψηφιακή γεω-αφήγηση, αναδεικνύοντας όσα κάνουν τον τόπο τους μοναδικό: τα τοπικά προϊόντα και επιχειρήσεις, την αλλαγή της οικονομικής δραστηριότητας μέσα στον χρόνο, την επιχειρηματικότητα, αλλά και τις προκλήσεις και τις ευκαιρίες που διαμορφώνουν το μέλλον του.

🎯Ανακαλυπτική και βιωματική μάθηση, ψηφιακές και χωρικές δεξιότητες, οικονομικός εγγραμματισμός, ενεργός πολιτειότητα
💻 Εκπαίδευση σε γεω-τεχνολογίες
📍 Δωρεάν συμμετοχή
🎓 Για μαθητές και εκπαιδευτικούς από Ε’ Δημοτικού έως και Γ’ Λυκείου σχολείων Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό

👉 Διαβάστε περισσότερα και δηλώστε συμμετοχή στο ανανεωμένο site του Διαγωνισμού https://mapcompetition.gr ή με e-mail στο [email protected].

Τι κινεί τον δικό σας τόπο;
Ελάτε να το χαρτογραφήσουμε!

16/09/2026

💬 Λίγο πριν την επίσημη ανακοίνωση του 5ου Map Competition, ας θυμηθούμε τι λένε εκπαιδευτικοί και μαθητές που έχουν ήδη ζήσει την εμπειρία του Διαγωνισμού.

Τέσσερις διαγωνισμοί, εκατοντάδες σχολικά έργα, πολλές διαφορετικές ιστορίες.

Το ταξίδι συνεχίζεται.

Map Competition5 loading!🚀

👀 Είστε έτοιμοι;;Εντός της εβδομάδας, η επίσημη ανακοίνωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition!Μεί...
14/09/2026

👀 Είστε έτοιμοι;;

Εντός της εβδομάδας, η επίσημη ανακοίνωση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Map Competition!

Μείνετε συντονισμένοι! 💫

✨Νέα σχολική χρονιά, νέες ιδέες, νέες εκπαιδευτικές διαδρομές!Ευχόμαστε σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα, μαθητές, μαθή...
11/09/2026

✨Νέα σχολική χρονιά, νέες ιδέες, νέες εκπαιδευτικές διαδρομές!

Ευχόμαστε σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς, μια δημιουργική και όμορφη σχολική χρονιά, γεμάτη γνώση, έμπνευση, συνεργασία και… νέες εξερευνήσεις! 🗺️

Καλή σχολική χρονιά! ❤️

14/06/2026

✨ Την Τρίτη 9 Ιουνίου ολοκληρώθηκε και επίσημα ο 4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Map Competition «Εμείς και ο τόπος μας. Χαρτογραφώντας τα τοπόσημα της περιοχής μας».

Σε μια βραδιά χαράς αλλά και συγκίνησης, γιορτάσαμε μαζί την ολοκλήρωση ενός όμορφου εκπαιδευτικού ταξιδιού οκτώ μηνών.

💡Οι προσκεκλημένοι ομιλητές μας - ο κ. Νικόλαος Χριστοδούλου (Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής), ο Δρ. Νίκος Λαμπρινός (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) και η Δρ. Μαίρη Μπελογιάννη (Diazoma) - μοιράστηκαν μαζί μας τη δική τους οπτική για τη σημασία της γεω-αφήγησης, για την αξιοποίηση των ψηφιακών εργαλείων στη διδασκαλία της γεωγραφίας, για τη σύνδεση της εκπαίδευσης με τον τόπο και, τελικά, για το πώς μπορούμε να καλλιεργήσουμε στους μαθητές την αίσθηση του ανήκειν, διαμορφώνοντας μια νέα γενιά ενεργών πολιτών.

🎙 Όμως η βραδιά ανήκε στα σχολεία.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί μάς πήγαν πίσω στην αρχή: στη στιγμή που αποφάσισαν να συμμετάσχουν, στον τρόπο που εργάστηκαν, στις δυσκολίες που ξεπέρασαν, σε όσα ανακάλυψαν για τον τόπο τους και σε όσα κράτησαν τελικά από αυτή τη διαδρομή.

Μέσα από χάρτες, συνεντεύξεις, έρευνα πεδίου, φωτογραφίες και ψηφιακά εργαλεία, οι μαθητές κοίταξαν τον τόπο τους με νέα ματιά και μας βοήθησαν να τον δούμε κι εμείς διαφορετικά.

🙏 Ευχαριστούμε θερμά:
🔸 Τους εκπαιδευτικούς, που αγκάλιασαν τον Διαγωνισμό και τον έκαναν μέρος της σχολικής ζωής.
🔸Τους μαθητές και τις μαθήτριες, για τη δημιουργικότητα και τον ενθουσιασμό τους.
🔸 Τους Διευθυντές των σχολείων που άνοιξαν την πόρτα τους στον Διαγωνισμό και στήριξαν έμπρακτα αυτή τη δράση.
🔸 Τους προσκεκλημένους ομιλητές μας, που μας τίμησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς με την παρουσία τους.
🔸Τα μέλη της Επιτροπής Αξιολόγησης, για το απαιτητικό τους έργο.
🔸 Τη Marathon Data Systems, για την παραχώρηση των αδειών χρήσης στα σχολεία, καθώς και για τη συνεχή τεχνολογική συνεργασία και υποστήριξη που καθιστά τον Διαγωνισμό εφικτό στην πράξη.
🔸 Την Κοινσεπ Επανεκκίνησις, για τη σταθερή στήριξη του θεσμού και την παραχώρηση του τεχνολογικού εξοπλισμού στα σχολεία.
🔸 Όλους όσοι στήριξαν τη φετινή διοργάνωση - συνεργάτες, φίλοι του Διαγωνισμού και όλους εσάς που ταξιδέψατε μαζί μας αυτούς τους μήνες.

📦 Τα αναμνηστικά συμμετοχής και τα βραβεία ταξιδεύουν ήδη προς τα σχολεία.

💫 Και κάπου εδώ κλείνει ένας κύκλος...για να ανοίξει ο επόμενος!

🗺️ Ραντεβού στον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Map Competition! ❤️

Address

Pláka

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Map Competition posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Map Competition:

Shortcuts

Share