Hello Oxford

Hello Oxford Az angol nyelv érdekességei Nagy-Britanniából ☺️🇬🇧🫶

Számít az akcentus?Mostanában sok bejegyzést olvastam ebben a témában és úgy érzem 11 Angliában eltöltött év, illetve tö...
17/06/2026

Számít az akcentus?

Mostanában sok bejegyzést olvastam ebben a témában és úgy érzem 11 Angliában eltöltött év, illetve több angol nyelven elvégzett angoltanári képzés után van némi tapasztalatom a témában, így úgy gondoltam megosztom most veletek. 🙂

Mivel a magyar nyelv tónusában, ritmusában nagyon más természetű, mint az angol, így ha csak nincs lehetőségünk megtapasztalni hosszabb időintervallumokban a brit akcentust eredeti környezetben, nagyon nehéz ezeket csak úgy megtanulni, 'lemásolni'.

Roppantul érdekesnek találtam, hogy találtam egy posztot a helyes akcentus megtanulása és fontossága mellett, illetve egy olyat is, ahol arra buzdítottak, hogy tartsuk meg a szép, magyaros akcentusunkat. Az, hogy hol is van az igazság rátok bízom, én megosztom veletek a saját tapasztalataimat. 🙂

Mikor kiköltöztünk Angliába, volt már angol középfokú nyelvvizsgám. Miután elkezdtem dolgozni itt kint hamar megtanultam, hogy nem elég csak a szavakat és a nyelvtant tudni. Bár szerintem nem volt rossz a kiejtésem, mégis előfordult, hogy a hangsúlyozásból adódóan nem értettem egy szót, vagy egy másik szóra gondoltam helyette és ez persze fordítva is ugyanígy volt. Mikor lebetűztem, vagy lassabban mondtam a szót már megértették, hogy mit mondtam.
Ugyanakkor sok esetben ez azt eredményezte, hogy nem voltam benne biztos, hogy jó szót használtam-e, jó kontextusban, helyes nyelvtannal, stb... Itt kezdett bejönni az, hogy kezdem rájönni, hogy a kiejtés bizony nagy hatással van a megértésre, illetve saját magam megértetésére is. Tehát a helyes kiejtések átvétele nekem önbizalmat is adott, illetve élvezhetőbb beszélgetéseket az angolokkal. Most igyekszem csak a kiejtésre fókuszálni, de persze ezt rengeteg más dolog is befolyásolta, a szlengek, rövidítések, kifejezések, kulturális kontextus stb.

E mellett pedig azt láttam, hogy itt Angliában tényleg senkit nem köveznek meg érte, hogyha nem 'brit' akcentussal beszél. Én azt vettem észre, hogy többnyire 'menő'-nek tartják, hogy van az angol mellett még egy nyelv, amit jól tudunk beszélni. Illetve Nagy-Britannián belül is teljesen különbözik a skót, welszi illetve az ír akcentus. Ezeket nem hibaként értékelik, csak egyszerűen egy másfajta beszédstílusnak. Gyakran kifejezetten különlegesnek hat számukra némelyik kiejtés. Illetve kíváncsivá teszi őket, hogy honnan jöttél.

Tehát én a saját megítélésem szerint úgy gondolom az igazság valahol középen van, ahogyan a legtöbb dologban is, illetve nagyban függ attól, hogy milyen közegben kell használnunk az angolt. A britek biztosan nem fognak senkit kigúnyolni az akcentusa miatt, viszont hosszútávon szerintem a kiejtés bizonyos szabályait célszerű megtanulni, főként ha angol környezetben szeretnénk dolgozni. E mellett sok esetben láttam olyat is, hogy külföldi és külföldi gond nélkül megértik egymást.

A nyelv egy eszköz arra, hogy kommunikálhassunk másokkal. Végérvényben az számít, hogy az adott információt sikerül-e rendben átadni a másiknak, illetve megértetni magunkat. Hogyha ez teljesül, akkor már csak az egyénre van bízva, hogy szeretne-e kiejtést is tanulni, vagy sem.
Én személy szerint szeretem azt, hogy minden nyelvnek vagy egy sajátos dallama, hangulata. Ez nagyban tükrözi a mentalitást és a kultúrát is. Mikor egy másik nyelven beszélek úgy érzem én is kicsit jobban bele tudok látni a kultúrájukba, érzelmi világukba és igazán ezért szeretem hallgatni és tanítani is. ☺️🇬🇧

10 órás tanítási gyakorlati nap Bristolban 🥰🇬🇧🫶Már egy ideje szerettem volna írni az oldalamra erről, de hihetetlenül be...
02/06/2026

10 órás tanítási gyakorlati nap Bristolban 🥰🇬🇧🫶

Már egy ideje szerettem volna írni az oldalamra erről, de hihetetlenül besűrűsödtek a hétköznapjaim. 😊

Részben e miatt halogattam, részben pedig sok idő is kellett hozzá, hogy teljesen megemésszem az összes információt, ami május 23.-án elhangzott. 😊

Tehát 10 órás volt ez a tanfolyam/gyakorlat, amit a TEFL online kurzus részeként sok-sok város közül Bristolba foglaltam be. 😊

Reggel 9-től este 7-ig tanultunk és egyben gyakoroltuk is a tanítást diáktársaimmal.

Egyszerre éreztem azt, hogy majd kiugrom a bőrömből az izgalomtól és annak a súlyát, hogy valószínűleg én leszek az egyedüli, aki nem anyanyelvi brit lesz.

A számításaim nagyjából be is jöttek, hiszen rajtam kívül egy diák volt még, aki nem Angliában született, de ő már 30 éve él itt. 🙃

A csoportban mindenki nagyon jófej és kedves volt velem és egy nap alatt viszonylag össze is rázódtunk. 😊

Napközben tanultunk például arról, hogy hogyan kell szókincset tanítani, ‘estére’ pedig elő kellett adni egy mini, 10 perces ‘órát’ saját kellékekkel és óratervezet megírásával együtt, párokban

Sokan még nem kezdtek bele a tanfolyamba közülük, vagy még csak épp, hogy elkezdték. Én már éreztem azért a kialakult tapasztalatot és azt, hogy az 5-ös szintű online tanfolyam végén járok már, illetve tavaly elvégeztem még a 3-asat is.

Mivel online tanítok egyelőre diákokat és még nem tanítottam nagyobb csoportot, így nagyon jó tapasztalat volt, amivel sikerült feloldanom magamban az ezzel kapcsolatos aggodalmat is. 😊

A tanfolyam rendkívül intenzív volt és a végére azt sem tudtam, hogy fiú vagyok-e vagy lány, de nagyon örülök neki, hogy bevállaltam. 🥰🇬🇧❤️🫶

A nap elvégzéséért pedig oklevelet kaptunk.😊❤️

07/05/2026

5 angol mondat amikor úton vagy 😊🇬🇧🙌

01/05/2026

5 brit válasz a ‘How are you’ kérdésre

29/04/2026

🇺🇸 vagy 🇬🇧 angollal beszélsz?

27/04/2026

26/04/2026

Tanulj velem angolul. 😊🇭🇺🇬🇧
A brit angol hétköznapi fortélyaiba avatlak be. 😊🇬🇧🙌

Ki szereti Robbie Williams-et? ☺️🎼2023-ban miután megnéztem a 4 részes sorozatot az életéről és sok olyan zenére bukkant...
16/04/2026

Ki szereti Robbie Williams-et? ☺️🎼

2023-ban miután megnéztem a 4 részes sorozatot az életéről és sok olyan zenére bukkantam, amiket előtte még nem hallottam. A filmben mesél a Take That-ből kiválásáról, illetve a Gary Barlow-val kialakult bonyolult kapcsolatáról is.

Alapvetően megosztó személyiség, aki dalszövegeivel sokszor a meghökkentésre törekszik. Úgy gondolom ennek a videóklippnek is vannak ilyen részletei.

Két okból kifolyólag jutott eszembe ez a dal, az egyik a dal üzenete, hogy sok-sok év haragtartás után is létezik megbocsátás, hogyha mindkét fél nyitott rá. Ma a világban sajnos sok helyen dúl háború, de e mellett az emberek magánéletében is jelen van az ellenségeskedés, gyűlölködés. Szerintem ez egy jó példa az önreflexióra, a megbocsátásra és békére két ember között.

A másik oka pedig az, hogy Robbie brit származású énekes, szókimondó, sok találó, izgalmas kifejezést használ a dalszövegeiben.
Itt megnézhetitek a teljes videóklippet:
https://www.youtube.com/watch?v=tv49bC5xGVY&list=RDtv49bC5xGVY&start_radio=1

Itt pedig a teljes dalszöveget:
https://genius.com/Robbie-williams-and-gary-barlow-shame-lyrics
.. és akkor lássuk a kifejezéseket🤩🇬🇧

🇬🇧🎶„Out of some sentimental gain / I wanted you to feel my pain”
🇭🇺 Puszta érzelmi önzésből / szerettem volna, hogy érezd a fájdalmamat

🇬🇧🎶'But it came back return to sender'
🇭🇺 De visszajött a 'feladónak'

🇬🇧🎶 Is this the sound of sweet surrender?
🇭🇺 Ez lenne az édes megadás hangja?

🇬🇧🎶What a shame we never listened
🇭🇺 Milyen kár, hogy sosem hallgattunk (egymásra)

🇬🇧🎶'the price we paid'
🇭🇺az 'ár', amit fizettünk érte

🇬🇧🎶'So I got busy throwing everybody underneath the bus'
🇭🇺 Úgyhogy azzal foglaltam el magam, hogy mindenkit beáruljak

🇬🇧 to get busy
🇭🇺 elfoglalni magát valamivel

🇬🇧 to throw someone under/underneath the bus
🇭🇺 elárulni valakit (szó szerint: valakit a busz alá dobni)

🇬🇧🎶Words come easy when they're true
🇭🇺 Könnyen jönnek a szavak ha igazak

A dalszövegből kiragadott részletek nem tükörfordítások, bizonyos kifejezéseket külön is kiemeltem. 🙂

Nektek melyik a kedvenc kifejezésetek, vagy sorotok ezek közül? 🙂 Szerintem nagyon szépen megfogalmazta a dal üzenetét.

Ha tetszik az ehhez hasonló tartalom kérlek like-olj, kommentelj, oszd meg, hogy másokhoz is eljuthasson.🇬🇧☺️❤️

Address

Oxfordshire

Opening Hours

Monday 9:30am - 3pm
Tuesday 9:30am - 3pm
Wednesday 9:30am - 3pm
Thursday 9:30am - 3pm
Friday 9:30am - 3pm

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Hello Oxford posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share