Magyar Magvető

Magyar Magvető BRIT FÖLDÖN JÁRVA, MAGYAR GONDOLATOKAT VETVE
Célunk a kultúránk ápolása, hagyományaink megőrzése,
valamint az itt élő magyarok összetartása és segítése.

24/10/2025

október 24. Hajnalban Gregorij Zsukov szovjet hadügyminiszter parancsára a főváros környékén állomásozó szovjet harckocsik bevonultak Budapestre, megszállták a stratégiai pontokat: a Parlament környékét, a hídfőket, a fontosabb útkereszteződéseket. Megindult a “rendteremtés”.

Éjszaka azonban a felkelők többé-kevésbé felfegyverezték magukat: feltörtek több fővárosi fegyvergyárat, számos honvéd letépve egyenruhájáról a vörös csillagot, fegyverét átadva “átállt” a tüntetők oldalára. Forradalmi csoportok szerveződtek, amelyek felvették a harcot a szovjetekkel.

A világ csak bámult: egyszerű kisemberek puskával, pisztollyal, otthon fabrikált Molotov-koktélokkal szálltak szembe a Vörös Hadsereg páncélosaival.

Igazi gerillaháború kezdődött. Lesből ütöttek rajta kisebb alakulatokon, szűk utcába szorult tankon, majd eltűntek. A szovjetek gyakorlatilag vaktában lövöldöztek. A forradalmárok újabb raktárakat, laktanyákat rohamoztak meg, fegyvert, lőszert, benzint, teherautókat zsákmányoltak. Egy szóval október 24-én már szabályos utcai harcok folytak.

Vidéken is – főleg a nagyobb városokban, ipari központokban – tömegdemonstrációk kezdődtek, néhol kisebb-nagyobb harcok is folytak.

A kormánynak is lépnie kellett. Nagy Imrét még október 23-ának éjjelén visszavették a Politikai Bizottságba, miniszterelnöknek nevezték ki, a Titkárság tagjai lettek Kádár János, Donáth Ferenc és Kállai Gyula, de Gerő Ernő a helyén maradt. A kapcsolattartást a forradalmárok és a vezetés között – igaz, meglehetősen egyoldalú módon – a rádió biztosította.

Az Akadémia utcában berendezett stúdióból egyre-másra olvasták be a rendelkezéseket, amelyek az ablakokból bömbölő rádiók juttattak el Budapest népéhez.
Nagy Imre kormányának első intézkedése volt, hogy 24. reggelén kijárási tilalmat rendelt el, statáriumot hirdetett. Kormányfőként Nagy Imre rádióbeszédet mondott, ahol a rend és a nyugalom visszaállítására szólított fel, és reformokat ígért:
Itt Nagy Imre beszél, mint a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke.

Budapest népe!

Közlöm, hogy mindazok, akik a további vérontás megszüntetése érdekében ma 14 óráig megszüntetik a harcot és leteszik fegyvereiket, mentesülnek a statáriális eljárás alól.

Egyúttal kijelentem, hogy minden erőnkkel megvalósítjuk az 1953. júniusi kormányprogram elvi alapján, úgy, ahogy azt annak idején a Parlamentben kifejt***em, országunk következetes demokratizálását, a párt, állami és politikai és gazdasági élet minden területén. Kövessék felhívásunkat, szüntessék be a harcot, biztosítsák a rend és nyugalom helyreállítását népünk, országunk jövője érdekében. Térjenek vissza a békés alkotómunkához.

23/10/2025

MENNYBŐL AZ ANGYAL – MENJ SIETVE
Az üszkös, fagyos Budapestre.
Oda, ahol az orosz tankok
Között hallgatnak a harangok.
Ahol nem csillog a karácsony.
Nincsen aranydió a fákon,
Nincs más, csak fagy, didergés, éhség.
Mondd el nekik, úgy, hogy megértsék.
Szólj hangosan az éjszakából:
Angyal, vigyél hírt a csodáról.

Csattogtasd szaporán a szárnyad,
Repülj, suhogj, mert nagyon várnak.
Ne beszélj nekik a világról,
Ahol most gyertyafény világol,
Meleg házakban terül asztal,
A pap ékes szóval vigasztal,
Selyempapír zizeg, ajándék,
Bölcs szó fontolgat, okos szándék.
Csillagszóró villog a fákról:
Angyal, te beszélj a csodáról.

Mondd el, mert ez világ csodája:
Egy szegény nép karácsonyfája
A Csendes Éjben égni kezdett –
És sokan vetnek most keresztet.
Földrészek népe nézi, nézi,
Egyik érti, másik nem érti.
Fejük csóválják, sok ez, soknak.
Imádkoznak vagy iszonyodnak,
Mert más lóg a fán, nem cukorkák:
Népek Krisztusa, Magyarország.

És elmegy sok ember előtte:
A Katona, ki szíven döfte,
A Farizeus, ki eladta,
Aki háromszor megtagadta.
Vele mártott kezet a tálba,
Harminc ezüstpénzért kínálta
S amíg gyalázta, verte, szidta:
Testét ette és vérét itta –
Most áll és bámul a sok ember,
De szólni Hozzá senki nem mer.

Mert Ő sem szól már, nem is vádol,
Néz, mint Krisztus a keresztfáról.
Különös ez a karácsonyfa,
Ördög hozta, vagy Angyal hozta –
Kik köntösére kockát vetnek,
Nem tudják, mit is cselekesznek,
Csak orrontják, nyínak, gyanítják
Ennek az éjszakának a titkát,
Mert ez nagyon furcsa karácsony:
A magyar nép lóg most a fákon.

És a világ beszél csodáról,
Papok papolnak bátorságról.
Az államférfi parentálja,
Megáldja a szentséges pápa.
És minden rendű népek, rendek
Kérdik, hogy ez mivégre kellett.
Mért nem pusztult ki, ahogy kérték?
Mért nem várta csendben a végét?
Miért, hogy meghasadt az égbolt,
Mert egy nép azt mondta: „Elég volt.”

Nem érti ezt az a sok ember,
Mi áradt itt meg, mint a tenger?
Miért remegtek világrendek?
Egy nép kiáltott. Aztán csend lett.
De most sokan kérdik: mi történt?
Ki tett itt csontból, húsból törvényt?
És kérdik, egyre többen kérdik,
Hebegve, mert végképp nem értik –
Ők, akik örökségbe kapták –:
Ilyen nagy dolog a Szabadság?

Angyal, vidd meg a hírt az égből,
Mindig új élet lesz a vérből.
Találkoztak ők már néhányszor
– A költő, a szamár, s a pásztor –
Az alomban, a jászol mellett,
Ha az Élet elevent ellett,
A Csodát most is ők vigyázzák,
Leheletükkel állnak strázsát,
Mert Csillag ég, hasad a hajnal,
Mondd meg nekik, –
mennyből az angyal

New York, 1956.

(Márai Sándor: Mennyből az angyal)

Hajnalban arra ébredtek, hogy remeg az épület, még a pincében is jól érezhetően. Kábultan néztek egymásra és ekkor már a...
23/10/2025

Hajnalban arra ébredtek, hogy remeg az épület, még a pincében is jól érezhetően. Kábultan néztek egymásra és ekkor már a dübörgést is hallották. Józsi tért magához előbb, kiugrott a takaró alól, bekapcsolta a rádiót. A hang úgy ütötte meg borzas, álomittas fejüket, hogy abba beleszédültek.

„Itt Nagy Imre beszél, a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke.
Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen,
azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt.
Csapataink harcban állnak.
A kormány a helyén van.
Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével.”

– Józsi – szólalt meg Péter komoly, már-már síri hangon. – Ezek tankok lesznek!

Ekkor már a többiek is ébren voltak. A Táncsics Mihály utcai csapat napokkal ezelőtt szétzilálódott, alig páran maradtak együtt. Erzsi, Józsi, Lenke, János, Misi és Péter. Józsiéknál tanyáztak, a pincében. Napközben futárkodtak, hordták a híreket, kötszert, élelmet, segélykérő üzeneteket a felkelő csapatok között. Mind veszélyesebb vállalkozás volt ez, ezért párosával jártak, ha egyiknek baja esik, a másik tovább tudjon haladni.

Ezen a hajnalon mind együtt voltak, a felriadás előtt egy órányival feküdtek le. Most odasereglettek a pinceablakhoz. Hat felnőtt, akik valójában még gyerekek voltak. Hat szabadságharcos. Megrettenve konstatálták, hogy valóban tankok dübörögnek az utcán. Tankok! Hogy vehetnék fel a harcot ezekkel szemben?

Józsi ökölbe szorította a kezét, úgy állt ott az apró ablak előtt, mintha puszta dühével is vissza tudná tartani a tankokat.

– Tele lehet velük a város... Ostrom... Végünk van!

A következő pillanatban megrázkódott a pince mennyezete. Vakolat hullott a memnyezetről, és finom por ült meg a hajukon. Erzsi ösztönösen Péter karjába kapaszkodott. A fiú szíve szinte kiugrott mellkasából. Nem félt, inkább dühös volt, a tehetetlenség dühe horgadt fel benne.

– Nem lehet ennek így vége – suttogta maga elé. – Majd újra kezdjük. – t***e hozzá hangosabban.

Odakint a Gellért tér felől lövések hangja hallatszott. Minden remegett a tankok súlya alatt, olyan volt, mintha egy hatalmas szörnyeteg éppen elnyelné Budapestet.

Lenke egy kis feszületet szorított a kezében, János az ajtónál állt, mintha bármelyik percben ki akarna rontani.
Misi halkan számolta, hány tank dübörög el a ház előtt.

A rádióból még percekig sistergett a jel, majd egyszer csak elnémult.
Olyan csend lett, amiben szinte hallani lehetett a száguldó gondolatokat, a kétségbeesés néma sikolyát.

Péter akkor felnézett, és suttogva szólt:

– Meghúzzuk magunkat itt, amíg a helyzet csillapodik.

– Ki kell mennünk! Harcolnunk kell! – ágaskodott Jánosban a harci kedv.

– Őrültség lenne. Most csak eltaposnának bennünket. Életben kell maradnunk, hogy folytathassuk. – Péter hangja higgadt volt.

A lányok egymásra néztek. Józsi lassan elengedte az ablakpárkányt. János megadóan lehorgasztotta a fejét.

– Igazad van – adta meg magát az észérveknek.

Odakint a város fájdalomtól lüktetve próbált talpon maradni, ledobni hátáról a kullancsként belekapaszkodó tankokat. A hat ifjú szabadságharcos tudta, ők nem adják fel, nem tehetik, folytatni kell, újraéleszteni a forradalom lelkét.

(Mansfeld Péter [1941. március 10. – 1959. március 21.] emlékére, aki valóban nem adta fel, felkelőket bújtatott, fegyvereket, röpcédulákat rejtegetett még két hosszú éven át és ezért életével fizetett. Emelt fővel viselte az igazságtalan ítéletet. Nem haragudott Erzsire, aki kínzások hatása alatt elárulta őt. Nem könyörgött kegyelemért a kivégzésekor. 18 esztendős volt. Utolsó szavai ezek voltak:

"Nem vagyok bűnös. A hazámat szerettem.")

Kép forrása: Családháló

Forrás: Lakó Péterfi Tünde írói oldala

16/07/2025

Kedves Barátaim!

GYŐZELEM Angliában!

Anglia egén ott tündököl büszként a mi zászlónk, a magyarok zászlaja!
Hírdetve a szabad, boldog, büszke magyar nemzetünk dicsőségét!

Angliában, a történelmi York csodás mezején, ahol egykor több százezer nyílvesszőt lőttek a harcosok az életben maradásukért!

York mellett rendezték meg a távlövő Northern Counties Archery SocietyFlight Championships versenyt a világ legnagyobb íjász szervezete a World Archery közös szervezésében, National and World Record Statussal.

Ebben a versenyben győzedelmeskedett a magyar zászló!

Kíméletlen szélfal állt előttem, hiszen a verseny távlövő pályáján előnytelen szembeszél uralkodott!

De nem baj!

Győzelem a magyar zászló becsületéért!

Elmondani szeretném a győzelem örömét , de leírni a leírhatatlant, azt nagyon nehéz!

Sikerült újra!
Sikerült újra magam mögött látni a legyőzött ellenfeleimet egy történelmi íjász birodalom földjén!

Angliában!

Egy értékes győzelem, újra!
Képzeljétek el azt a kimondhatatlan érzést, amikor egy magyar zászló mögött sorakoznak a harcban legyőzött angol zászlók!

A magyar zászló mindenek előtt!

Ahogy elvártátok tőlem!
Ahogyan elvártátok, hogy elmesélhessétek barátoknak, ismerősöknek, gyermekeiteknek!

A verseny igazán nagy értékét az adja , hogy ezüstérmes angol zászlót , egy 27 szeres angol világrekorder tart, egy világlegenda!

Valójában nagyon sok sok millió lövő versenyez, de kevés világszintű lövő van ma a világon!

Ez az angol győzelem azért fontos, mert itt aztán találkoztam az egyik legnagyobbal, ugyanabban a kategóriában!

Azaz egy élő világlegendával lőttem!
Tisztelet Mike Willrick !

Tisztelet Barátom!
Tisztelet és hála Tony Bakesnek is, az angol távlövő íjász vezérnek!

Egy világrekorder angol harcosnak, egy embernek, aki szerettel fogadott angol földjén!

Örülök, hogy nyílt és tiszta szívvel ideálltunk harcolni, egy olyan földön, ami az íjászat egykori fellegvára is volt!

Örülök, hogy egy hónappal szóltam a világ egy másik legjobbjának, hogy bármilyen kategóriában, amit ő határoz meg, ha akarja, lőhetünk egymás mellett a saját földjén!

Egy világcsúcsok sorát tartó ellen,saját földjén, az angol földön !

Nem jött el! NEM JÖTT EL!

Harcolni jöttem!
Békében , barátságban!
De harcolni jöttem!Ha kell szétszakadt ínszalagokkal !
Nem baj !
Nem baj, ha nem bírsz a pályáról lejönni, a fájdalomtól!
Nem baj!
Nem baj, hogy Hajdúnánás városa nem állt mögém!
Nem baj!

A mi hitünk büszke!
Büszkén élni megtiszteltetés, ha a büszkeséged a nemzeted javára fordíthatod!

Mert így születtem, mert így neveltek!
A magyar zászló lobog, ahogyan nagyapám tanította!

Mert arra tanított:
"Kisunokám! A zászlónak büszkén lobogni kell!"

Amíg élek a zászlónk lobogni fog!
Megígérem!
Megígértem!

Ha harcolsz a zászló becsületéért, akkor nem lehet saját, fájdalommal küszködő érzelmed a harcmezőn!

A harcban egy másik világ születik!
A harcban csak te vagy és a cél, semmi más!

A harcban a szívedben ott van nemzeted összes szenvedése, kínja, fájdalma, de ott van büszkesége, pompája, dicsősége!Így persze, hogy könnyebb!

Persze , hogy a lehetetlen valóra válik!
Ha a jó Isten érdemesnek talál!

A harc után akarod látni a piros-fehér -zöld zászlót a győztes jogán!

Harcolni csak büszkén szabad, bármi áron!

Nagyon köszönöm az elképzelhetetlen számú üzenetet!
A biztatást!
A telefonhívást!

Nagyon köszönöm Nektek!

Hamarosan jönnek majd a részletek is!

A jó Isten érdemesnek tart, akkor győzhetek!
Győztünk!
Győztünk!
Győztünk!
Holnap is győzünk!
Mert hiszünk!

Mert hagyományinkat meg kell élni ,
mert hagyományainkat át kell örökíteni,
tovább kell gondolni, újakat létrehozni,
mert hagyományinkat a mai világ számára be kell mutatni,
értékét kiemelni,
elmondani,
közkincsé kell kell tenni!

Mert élni akarunk, ahogyan a Hunyadiak, a Zrínyiek, a Rákócziak akartak!

Hagyományunk, a múltunk kúltúrája is!

Büszként!
Magyarként!
Rendíthetetlenül!

A zászlónk becsületéért!

Barátsággal a Farkas!

Most Norvégiába érkeztem és hétvégén már a Balaton partján tartok büszkeségről, hazaszeretetről előadást!
De augusztus 11 én Mongóliában fogok harcolni!

A múlt tiszteletéért!

2026 július 17-18-19 Magyarországon rendezek egy ÍJÁSZ VILÁGKUPÁT!
Egy világszintű verseny, a világ ma élő legjobbjai részvételével!

Életre keltek egy rendkívüli megmérettetést!

Később részleteiben is megismeritek ezt a világszintű rendezvényt a világ legjobbjai részvételével!

Keresek egy szép, barátságos várost, aki érdemes arra, hogy egy rendkívüli világversenyt megrendezhessünk!

Keresek egy várost a világelső távlövő versenyemnek!

Aki otthont ad!
Keresek egy várost!
Aki érdemes arra!
Keresek egy várost!
Aki szeret***el fogad!

Beszéljetek polgármesterekkel vagy olyan emberekkel, akik szívesen látnának és módjukban áll egy világelső rendezvényt otthonukban, közösségükbe hozni!

A zászlónk becsületéért!
Szeretnél egy íjat készíttetni magadnak?
Egy íjat, mely a Farkas Barlangban készül?
Egy íjat, ami több mint egy íj!

Szeretnétek lőni egy igazi versenyíjjal?
Egy büszkeségre született íjat , amire az életed is bízhatod?
Keressetek!

Barátsággal a Farkas!

Legközelebb találkozhatunk

2025 07-19, Szombat 14 óra 30 ,Balatonföldvár, Kukorica Csárda
Kassai Lajossal egy színpadon, Budaházy Edda társaságában

11/07/2025
10/07/2025

́nyőrzés

Address

London

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Magyar Magvető posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share