02/01/2026
Aasta loom 2026 on siil!
Eestis elab tegelikult kaks siililiiki - harilik siil Erinaceus europaeus (tunnus: tumedam jutt koonust silmadeni) ning kaelussiil (nägu ühtlaselt hallim), kelle liigiline kuuluvus tehti kindlaks alles paarikümne aasta eest. Kaelussiili (Erinaceus roumanicus) kutsuti algul ka lõunasiiliks, kuni täpsemad uuringud tuvastasid, et lõunasiili alamliigiks ta ei osutunud, vaid täiesti omaette liigiks. Praegu on okaskerad talveunes, kevadel asuvad taas aedades tegutsema ehk peamiselt putukaid ja teisi selgrootuid sööma. Mõlemad siililiigid elavad inimese lähedal, sest neile on nii kasulik ja samas toovad ka meile kasu, süües selgrootuid, kes segavad inimese aiapidamist - tegu on win-win olukorraga, aga see soodus olukord võib lõppeda, sest nagu ütleb siiliaasta pressiteade: "Lisaks elupaikade killustumisele ja liiklusele mõjutab neid ka nt aedade intensiivne hooldus, eriti muru niitmine, kulu ning oksahunnikute põletamine ja agressiivsed koerad." Seepärast jagatakse tänavu praktilisi soovitusi, kuidas igaüks saab oma kodukohas siile aidata, lisaks saab osaleda siilide vabatahtliku seire kampaanias ja saata oma siilifotosid aasta lõpus toimuvale fotonäitusele.
Siiliaasta avatakse 2026. aasta 11. veebruaril kell 18 Tallinna Loomaaias, sellest täpsemalt edaspidi.
Fotod: Tarmo Mikussaar (harilik siil murul), Reno Ramon Künnapuu (kaelussiil)