11/06/2026
Ne vždy je chovatelství jen radost…
Dnes před 16h začala rodit samička Amber Broos of Stracciatella, krásná výstavně nadějná čoko-bílá Peruánka. Byl to její druhý vrh, má 1rok a 9měsíců, první vrh byl bez problémů.
Chystám si doma v koupelně morčata na víkendovou výstavu v Dětkovicích, syn spinká jelikož je nemocný… v tom mi zvoní telefon. Zvednu to, přítelova mamka mi říká “Asi ti rodí samice teď jsme tam byli a je tam jedno mrtvé miminko” okamžitě volám výměnu stráží u nemocného syna a běžím k morčatům. Ano, přesně jak jsem si myslela dopoledne když jsem ji kontrolovala. Amber rodí, jedno miminko tam běhá, druhé leží nerozbalené bez známek života. Všude spousta krve tak jdu zkontrolovat Amber. Najednou vidím to co žádný chovatel nikdy vidět nechce…. Výhřez dělohy. Okamžitě beru do ruky mobil a volám veterináře. První to nebere ani na jeden ze čtyř pokusů. Nervy mám v kýblu, stres, bezmoc…. Ok tak volám druhého a je mi úplně jedno že volám na soukromí mobil a ne na kliniku. Zvedne to. Super máme hned přijet. Beru přepravku, Amber do ní a jedeme do Velkých Pavlovic na veterinu Blažek.
Cesta se zdála být nekonečná a to je to jen 30km. Celou dobu se modlím aby to Amber zvládla.
Konečně přijíždíme k veterině, čekárna plná pejsků a kočiček. V tom vběhne do dveří pán v náručí s labradorem kterému doslova cáká krev z p***y a běží rovnou do ordinace kde na něj již čekají. Paráda, říkám si a snažím se zachovat klid. Se sestřičkou honem vypisujeme příjem a poté jdeme do ordinace. Pan veterinář hned píchl atb a jde se vše omýt a oholit. Ano, je to výhřez dělohy a je nutná operace…kastrace. Přibližně v 17:40 jde Amber na sál a já čekám…
Je skoro 20h a jdu si pro ní. Amber žije, operaci zvládla. To nejtěžší nás ale ještě čeká… držte pěsti
Popravdě? Už se mi ani nikam jet nechce. Mám o ni opravdu strach. Morčata pro mě nejsou jen zvířata. Je to moje rodina. Nedokážu si život bez nich představit.
PS: to mrtvé miminko byla nádherná poměrová samička. Přeživší miminko je jak jinak než sameček, ale je krásný, poměrový a zůstane. Adoptovala ho teta Čoky která má jedno miminko samičku narozenou 29.5.2026 jen si teda úplně nejsem jistá zda má mlíčko…no maximálně mě čekají bezesné noci a dokrmování.