04/06/2026
🗣️ „Zvířata existují proto, aby sloužila člověku. Je to jejich účel.“
💡 Tohle zní jako věta z hluboké historie, kdy jsme si mysleli, že planeta je placatá a Slunce obíhá Zemi. Pokud by zvířata skutečně existovala jen proto, aby nám sloužila jako věci, proč by vůbec potřebovala nervový systém schopný prožívat drásavou bolest? Kdyby jejich jediným účelem bylo být naším nástrojem, stačilo by jen tělo bez emocí a bez touhy žít. Jenže realita je jiná. Zvířata mají silné mateřské instinkty, tvoří si mezi sebou hluboké sociální vazby a disponují nezměrnou chutí k životu, která je nutí zoufale bojovat o přežití na podlaze jatek. Cítí strach, paniku a úzkost úplně stejně jako my.💔
‼️Lidstvo si na základě svého pocitu nadřazenosti, neoprávněně přisvojilo právo rozhodovat o hodnotě životů ostatních bytostí. Povýšili jsme se nad ně. To ale není důkaz naší vysoké inteligence nebo schopností - jde o ukázku nevýslovné arogance a hrubého zneužití moci.
🪞 Zkusme si nastavit zrcadlo: Jakým právem si dovolujeme určovat smysl života někoho jiného? Pokud by se na Zemi objevila inteligence silnější než my a rozhodla by, že naším účelem je pouze sloužit, přijali bychom to jako přirozený fakt? Nebo bychom bojovali za svou svobodu a právo na život?
➡️ Pokud skutečně věříme, že jsme inteligentními bytostmi, dokažme to jinak než tím, že budeme týrat ty, kteří se nemohou bránit. Dokažme to soucitem. Naše síla totiž není ve schopnosti někomu ublížit, ale v rozhodnutí to neudělat.
💚 Kolik dalších generací bude ještě potřeba, než se s hrůzou ohlédneme zpět a uvidíme tohle systémové vykořisťování jako neomluvitelné zlo? Každá bytost má svou vlastní hodnotu, která je nezávislá na tom, jak moc je nám užitečná. Svět nezmění nikdo za nás, musíme to udělat my – buďme společně součástí pozitivních změn. 🌱
➡️ Změna začíná tam, kde končí výmluvy ⬅️