05/05/2026
ADOPCJA ORŁA ✅ZREALIZOWANA 🎉🎉
Kto pamięta adopcję sępa przez nas, polskich FB grupowiczów? Wiele lat temu w ZOO obowiązywała zasada, że zwierzę może mieć tylko jednego rodzica adopcyjnego — a orzeł był wtedy „zajęty”.
Zasady dawno uległy zmianie, ale marzenie wielu nie, dlatego z radością informujemy, że dzięki funduszom zebranym podczas przedświątecznych spotkań udało nam się spełnić to wieloletnie marzenie — adoptować orła dla naszej polskiej społeczności w Pradze! 🦅
Z roczną adopcją żywego symbolu z naszego godła byliśmy gotowi już w przeddzień Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej — okazja do świętowania i dobra data do zapamiętania. 🙂
👉Dlaczego orel bělohlavý? - Orzeł z polskiego godła jest symbolem, a nie dokładnym odwzorowaniem konkretnego gatunku. Najczęściej utożsamiany jest jednak z bielikiem (Haliaeetus albicilla) — majestatycznym ptakiem, silnie kojarzonym z polską naturą (nazywanym też „orłem białogłowym”).
To właśnie dlatego uznaliśmy, że orel bělohlavý przebywający w praskim ZOO jest najbliższy temu symbolowi.
👉Dlaczego nie mieszkaniec polskiego ZOO? - Ponieważ pochodzimy z różnych miast, zatem aby uniknąć wyróżnień lub dyskryminacji, wspieramy orła w mieście, w którym mieszkamy i możemy nasze adopcyjne „dziecko" odwiedzić :)
Pamiętajmy przy okazji, że jest to charytatywna pomoc dla mieszkańca ZOO, absolutnie bez podtekstów politycznych.
Dziękujemy za zrozumienie — także w imieniu wszystkich, którzy długo czekali na tę adopcję z iskrą w oku na samą myśl. ❤️