26/02/2026
Report: Turnaj v Osadnících z Katanu – Plzeň 2026
Jsou bitvy, které se zapíší do historie krví a ocelí, a pak jsou ty, které se odehrávají na šestiúhelníkových políčkách a voní po tiskařské barvě. První letošní turnaj v Osadnících z Katanu v Plzni, uspořádaný ve spolupráci Plzeňského klubu Bedna a spolku Duha, patřil rozhodně do té druhé kategorie. Což ovšem neznamená, že by byl o něco méně nelítostný. Je totiž všeobecně známou pravdou, že nic neprověří pevnost mezilidských vztahů tak spolehlivě jako Zloděj postavený na jediné políčko s těžbou cihel v širém okolí.
Hrálo se tvrdě. Bodovací systém (deset bodů za první místo, tři za druhé, dva za třetí a jeden čestný bod za snahu netřísknout s hrací deskou) jasně ukázal, že remízy se tu neberou.
Anomálie jménem 25 bodů
Jak už to v životě a v deskových hrách chodí, ty nejzajímavější příběhy se nepíšou na prvních místech, ale tam, kde jde o všechno. V tomto případě šlo o magickou hranici 25 bodů. Na té se totiž sešli hned tři hráči: Miluše Paterová, Lukáš Melka a Martina Rožmberská.
V takových chvílích nastupuje na scénu Úspěšnost – onen chladný, po desetinách počítající bůžek turnajových tabulek, který nemá slitování. Miluše (s neprůstřelnými 31,16 %) a Lukáš (30,24 %) proklouzli uchem matematické jehly rovnou do Prahy. Martina Rožmberská (27,79 %) na vlastní kůži zjistila, že zlomky zkrátka nemají smysl pro drama, a zůstala stát těsně pod čarou ponoru.
Vládci kostek a stohů obilí
Na samém vrcholku potravního řetězce stanul Petr Železný. Získal 33 bodů a úspěšnost 32,96 %. Počínal si s takovou efektivitou, až se jeden musel vážně ptát, jestli s Pravděpodobností neuzavřel nějakou exkluzivní a oboustranně výhodnou smlouvu.
Hned za ním si s 26 body zajistil slávu Gabriel Mandák, který prokázal, že tichá a konzistentní stavba měst nese mnohem více ovoce (a bodů) než hlasité stěžování si na to, že nepadají devítky.
Za zmínku stojí i Miloš Čeřovský (19 bodů). Ten měl totiž u svého jména poznámku Kvalifikovaný. Do turnaje tak mohl nastoupit s oním nebezpečným, zenovým klidem člověka, který už nemá co ztratit a hraje čistě pro tu existenciální radost ze stavění silnic přesně tam, kam si je před chvílí naplánoval někdo jiný.
Velké resumé: Cesta do Prahy a boj o každý bod
Až se v Praze na mistrovství srazí ti nejlepší z nejlepších, Plzeň vyšle do první linie tuto elitní údernou jednotku, která si vybojovala přímý postup:
Petr Železný (1. místo)
Gabriel Mandák (2. místo)
Miluše Paterová (3. místo)
Lukáš Melka (4. místo)
Tomáš Bělský (Postupující z 12. místa, který dokázal, že v juniorské kategorii je budoucnost ostrova Katan ve velmi schopných rukou.)
Pak je tu skupina těch, kteří si sice lístek na vlak do Prahy ještě nekupují, ale odnášejí si cenný 1 bod do celkové tabulky. A jak každý zkušený osadník ví, jeden bod je často přesně to, co vás dělí od vítězství:
Martina Rožmberská (5. místo)
Jan Cirnfus (6. místo)
Dana Bělská (7. místo)
Martin Hejna (8. místo)
Ondřej Melka (13. místo, odnášející si cenný 1 bod za juniory)
Turnaj skončil, kostky vychladly a ovce jsou bezpečně zpátky v krabicích. Do příště.