02/12/2025
Prof. PhDr. Josef Unger, CSc., archeolog-antropolg, emeritní profesor Masarykovy univerzity píše zastupitelům města Brna:
Představitelům Brna a ochráncům památek
S přáním pěkného adventního času sděluji, že při přednášce 25. listopadu
v Besedním domě týkající se výsledků archeologického výzkumu v areálu
Janáčkova kulturního centra, které se zúčastnily stovky občanů, jsme se
dozvěděli, že mimořádná památka objevená archeologickým výzkumem má být
odstraněna. Jedná se o kamenný měšťanský dům o celkovém půdorysu 10,5 x 8 m
s dochovanou výškou zdí 2,5 m. Navíc je k tomuto domu připojen unikátní
záchod. Celkem se jedná o mimořádnou památku středoevropského významu
z poloviny 13. stol. Terénní archeologický výzkum by zde měl skončit do
konce roku a potom by měla být tato památka odstraněna.
V Brně bylo již v 19. století zničeno několik středověkých stavebních
památek, ať již se jedná o kapli sv. Mikuláše na Nám. Svobody, nebo kapli
na Dominikánském náměstí. Dnes bychom jistě uvítali, kdyby tyto památky
zůstaly dochovány a tehdejší projekt se jim přizpůsobil. Bohužel zvítězil
tehdy bezohledný ekonomický zájem, který v té době pro Prahu pojmenoval
Vilém Mrštík jako triumf „Bestie triumfans“. Na druhé straně se za
posledních třicet let podařilo v Brně zachránit a prezentovat veřejnosti
několik středověkých stavebních památek odkrytých archeologickým výzkumem,
ať již se jedná o kryptu na Petrově, rotundu na Vídeňské, nebo část kostela
Všech svatých na Pekařské.
Záchrana měšťanského domu na Veselé by si vyžádala jen malou úpravu
projektu, což ve srovnání s významem této památky je jistě proveditelné.
Navíc vnitřní prostor, dobře přístupný z Veselé ulice, byl by jistě využit
ke kulturním účelů.
V současné době na počátku prosince je však jen málo času k tomu, aby také
zde nezvítězila ona „Bestia triumfans“ a tato památka z 13. stol. byla
zachráněna a nenechali jsme si ukrást kus historie Brna. Je k tomu třeba
okamžitě podniknout kroky k zastavení případné demolice a vyvolat jednání
vedoucí k záchraně a využití. Představitelé Brna, orgány památkové péče za
přispění sdělovacích prostředků, mají k tomu dost možností a záleží jen na
jejich odvaze a iniciativě. Jde jen o to, aby se tyto možnosti
nepromeškaly. Pokud se tuto památku podaří zachránit, tak vám to budoucnost
ocení.
V Brně dne 29. listopadu 2025.
Prof. PhDr. Josef Unger, CSc., archeolog-antropolg, emeritní profesor
Masarykovy univerzity