02/12/2025
𝐉𝐨𝐢, 𝟏𝟏 𝐝𝐞𝐜𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟓, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐄𝐩𝐚𝐫𝐡𝐢𝐚𝐥, 𝐢𝐧 𝐜𝐨𝐥𝐚𝐛𝐨𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐜𝐮 𝐅𝐮𝐧𝐝𝐚𝐭𝐢𝐚 „𝐏𝐫𝐨𝐭𝐨𝐩𝐨𝐩 𝐓𝐫𝐚𝐢𝐚𝐧 𝐎𝐩𝐫𝐞𝐚”, 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐞𝐚𝐳𝐚 𝐞𝐝𝐢𝐭𝐢𝐚 𝐚 𝐈𝐈𝐈-𝐚 𝐚 𝐂𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐜𝐨𝐥𝐢𝐧𝐝𝐞 „𝐁𝐮𝐧𝐮𝐥𝐞, 𝐃𝐨𝐚𝐦𝐧𝐞, 𝐚𝐢 𝐯𝐞𝐧𝐢𝐭 𝐢𝐧 𝐁𝐞𝐭𝐥𝐞𝐞𝐦”, un eveniment devenit tradiție în viața cultural-duhovnicească a românilor din Voivodina.
𝐂𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮𝐥 𝐬𝐞 𝐯𝐚 𝐝𝐞𝐬𝐟𝐚𝐬𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐚 𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐍𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 „𝐉𝐨𝐯𝐚𝐧 𝐒𝐭𝐞𝐫𝐢𝐣𝐚 𝐏𝐨𝐩𝐨𝐯𝐢𝐜” 𝐝𝐢𝐧 𝐕𝐚𝐫𝐬𝐞𝐭, 𝐢𝐧𝐜𝐞𝐩𝐚𝐧𝐝 𝐜𝐮 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟖:𝟑𝟎, și va reuni artiști de renume din Republica Serbia și din România. Pe scena festivalului vor urca 𝐒𝐢𝐦𝐨𝐧𝐚 𝐌𝐚𝐳𝐚𝐫𝐞, 𝐍𝐚𝐫𝐜𝐢𝐬𝐚 𝐁𝐚𝐥𝐞𝐚𝐧𝐮, 𝐂𝐢𝐩𝐫𝐢𝐚𝐧 𝐏𝐨𝐩 𝐬𝐢 𝐒𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐍𝐞𝐚𝐠𝐮, care vor fi acompaniați de 𝐎𝐫𝐜𝐡𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐝𝐞 𝐦𝐮𝐳𝐢𝐜𝐚 𝐩𝐨𝐩𝐮𝐥𝐚𝐫𝐚 𝐚 𝐫𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐢𝐧 𝐕𝐨𝐢𝐯𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚, 𝐬𝐮𝐛 𝐜𝐨𝐧𝐝𝐮𝐜𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐌𝐚𝐞𝐬𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧 𝐁𝐮𝐠𝐚𝐫.
Evenimentul se va bucura de 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚 𝐏𝐫𝐞𝐚𝐬𝐟𝐢𝐧𝐭𝐢𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐏𝐚𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞 𝐈𝐞𝐫𝐨𝐧𝐢𝐦, 𝐄𝐩𝐢𝐬𝐜𝐨𝐩𝐮𝐥 𝐃𝐚𝐜𝐢𝐞𝐢 𝐅𝐞𝐥𝐢𝐱, care va adresa un cuvânt de binecuvântare tuturor participanților și artiștilor.
Momentele artistice ale serii vor fi moderate de 𝐏𝐫. 𝐕𝐥𝐚𝐝-𝐒𝐞𝐫𝐠𝐢𝐮 𝐒𝐚𝐧𝐝𝐮 𝐝𝐢𝐧 𝐀𝐫𝐡𝐢𝐞𝐩𝐢𝐬𝐜𝐨𝐩𝐢𝐚 𝐀𝐫𝐚𝐝𝐮𝐥𝐮𝐢, care va introduce fiecare colind într-o atmosferă de tradiție și lumină.
La final, Episcopia Daciei Felix adresează tuturor credincioșilor, iubitorilor de cultură și colind, precum și tuturor celor care doresc să petreacă o seară de bucurie și armonie duhovnicească, invitația de a participa la acest concert deosebit.
Vă așteptăm cu drag să ne unim inimile în cântarea colindelor, pregătind împreună primirea Nașterii Domnului!