31/05/2026
@највећиобожаваоци
🔊 Nando se obraća
🕰 100s
Dragi prijatelji,
prvi deo videa sam skratio, da Vam ne uzmem baš mnogo vremena.
Nastao je
▪︎ 2 dana posle moje prve hemoterapije,
▪︎ 6 dana posle moje dijagnoze: limfom IV stepen i
▪︎ prognoze na papiru: 4 do 6 nedelja,
▪︎ a u vazduhu, u pogledu: crna Svetlana, da uspavamo ovog jadnika? Da se ne muči. Da se ti ne mučiš, samo ti on fali.
Nije me dala!
Ono što Vam nikada nisam ispričao, a šapnuo sam tek ponekom, je da i pre nego sam završio na tom stolu, sa Svetlaninom rukom pod glavom, nisam imao baš neki život. Nisam ni znao da to što živim i nije život. Ograničen okovima, nisam znao šta je trava, naravno o ćebencetu nisam mogao ni da sanjam, jer nisam ni znao da to postoji. Hoću da Vam kažem da sam Vam neizmerno zahvalan što ste pomogli Svetlani da mi pruži lekove i hranu, koju sam prvih par nedelja gutao, neverujući da može da bude tako ukusna. Sada, sa 8kg više, moram da Vam priznam da nisam više tako alav.
Ono što mi je S pružila, ipak, nema cenu. Njen dlan ispod moje glave na veterinarskom stolu, ona pored mene, satima, na terapiji, snaga kojom me podigne u kola i iz kola, nega mojih, do kostiju, dubokih rana.. glas kojim mi se obraća, ponos kojim me vodi medju ljude, koji me gledaju sa gadjenjem. Njeno strpljenje u dugim šetnjama dok ja jedva koračam, masiranje mog nadutog stomaka, to ne može da se kupi.
Drugi deo videa sam, opet, ja, posle nepunih 10 nedelja.
Možda ste ljuti na S što me nije uspavala? Ne znam. Da li je trebalo? Ne znam. Da je mene uspavala, da li biste joj pomogli da plati čuvanje mojih drugara? Jel ste ljuti što moj život košta mnogo? Mislite da nije vredan?
Sada dok Vam ovo pričam, ušli smo u jun. U poslednje četiri godine, baš ovaj mesec, iz Svetlaninih ruku otrgao je tri života. Tri muška života, 2022. Grofa, 2023. Lorda i 2024., na današnji dan, Debelog. Iako nikada nije krila da su ženke njena slabost, nekako najveću bol i patnju donosili smo joj mi, muški.
Kada se oprostila od Debelog, rekla je da više nikada neće brinuti o bolesnom mužjaku. Slagala je, naravno. Nije okrenula glavu ni od Nubea, ni od Lava, a vidite, ni od mene.
Ne okrećite glavu od njenih molbi, ne moli Vas ona za sebe. Moli i prosi za nas. Za nas od kojih su drugi okrenuli glavu. Za nas koje su izneverili i oni kojima smo se radovali, koje smo voleli i kojima smo verovali. Nismo im vredeli. Njoj vredimo, kao da smo najveće blago na svetu. Znam to. Znam koliko balansira između Lava I mene, koliko se raduje Ružinom novom danu bez bola, mučnina..
ne moli Vas ona za hiljade dinara, moli da odvojite par stotina..
Ne okrećite glavu, molim Vas.
Svetlanin, a pomalo i Vaš,
Nando
👉 Udruženje Zoi, Ugrinovci 340-11012974-81
👉 PayPal [email protected]
👉 PostNet Svetlana Kovačević 061 309 40 44
👉 https://www.patreon.com/udruzenjezoi