18/04/2026
У претходно објављеној вести о одржаној редовној седници ГОП-а најављени су Извештај о раду ГОП-а 2025. и Прилог уз Извештај Надзорног одбора за 2025., који посебно истиче све већу заинтересованост пензионера за Фонд солидарности и коришћење погодности које пружа кад су у питању позајмице и други видови помоћи. Симболика пензионерске упорности и истрајности огледа се и у поистивећивању са РАМОНДОМ, цветом наших планинских врлети, која се као таква и налази на меморандуму и на другим објавама ГОП-а.
У претходно објављеној вести о одржаној редовној седници ГОП-а најављени су Извештај о раду ГОП-а 2025. и Прилог уз Извештај Надзорног одбора за 2025., који посебно истиче све већу заинтересованост пензионера за Фонд солидарности и коришћење погодности које пружа кад су у питању позајмице и други видови помоћи. Симболика пензионерске упорности и истрајности огледа се и у поистивећивању са РАМОНДОМ, цветом наших планинских врлети, која се као таква и налази на меморандуму и на другим објавама ГОП-а.
И З В Е Ш Т А Ј О Р А Д У
Градске организације пензионера Београда за 2025.годину
Београд, март 2026. године
У току 2025. године Градска организација пензионера Београда (ГОП) је, заједно са општинским и гранским удружењима пензионера који су у саставу градске организације, спроводила активности које су предвиђене Програмом рада ГОП-а за 2025.годину.
У току 2025. године реализоване су следеће активности:
1.Одржане су четири седнице Извршног одбора
2.Одржана је седница Надзорног одбора
3.Одржана је седница Скупштине
4.Реализована је сарадња и координација са удружењима пензионера у поступку обраде захтева за бесплатан бањски опоравак пензионера Београда у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима на територији Репубике Србије.
5.Реализована је сарадња и координација са удружењима пензионера у спровођењу поступка оглашавања,прикупљања пријаве и поделе пакета солидарне помоћи за пензионере са минималним пензијама.
6.Извршена је припрема и организација Четврте спортско-рекреативне манифестације пензионера Београда - Меморијал Василија Белобрковића.
Манифестација је одржана на теренима стадиона ФК Раднички у Обреновцу и све активности везане за ову манифестацију су се обављале као и за претходне три манифестације са великим ентузијазмом и жељом да се омогући учешће што већег броја екипа . Покровитељ манифестације био је Град Београд ,а домаћин градска општина Обреновац и општинско удружење пензионера Обреновац. За пензионере града Београда и ГОП , велику част представља чињеница да је Четврту спортско-рекреативну манифестацију пензионера Београда отворио Реља Огњеновић, директор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање .
Свечаном отварању присуствовали су Реља Огњеновић, директор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање са сарадницима ,Проф.др.Андреја Савић, председник Савеза пензионера Србије са сарадницима, мр.Драгана Калиновић, председник Покрета трећег доба Србије ,Милош Станојевић, председник градске општине Обреновац са сарадницима, представници градске општине Сурчин, менаџмент Банке Поштанска штедионица и Милан Ћирковић, председник Надзорног одбора ГОП-а.
На четвртој спортско-рекреативној манифестацији пензионера Београда присуствовало је 443 учесника који су се такмичили у саставу од 64 екипе општинских и гранских удружења и 6 гостујућих екипа.
Припрема и организација четврте спортско-рекреативне манифестације и меморијала Василија Белобрковића је организована волонтерски, заједничким и тимским радом са свим удружењима и изнад свега искреним и пријатељским приступом .
7. Изабрани представници Градске организације пензионера Београда, учествовали су у раду Извршног и Надзорног одбора као и у раду Скупштине савеза пензионера Србије.
Реализована је сарадња са Савезом пензионера Србије по питању свих активности које је Савез организовао.
8. Организовани су састанци са председницима удружења за припрему учешћа на централној Олимпијади спорта, здравља и културе у Врњачкој Бањи. Према дефинисаној заступљености чланица Савеза пензионера Србије ГОП је на републичкој манифестацији, 18. Олимпијади-Врњачка Бања 2025. учествовао са 22 екипе.
9. Учешће председника-чланица ГОП-а на традиционалном састанку свих председника и организација пензионера, чланица Савеза пензионера Србије у оквиру манифестације „ Сабор пензионера Србије 2025“ -18. Олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба Врњачка Бања.
10.Присуство ГОП-а и председника општинских удружења пензионера на саветовању на тему „ у Врњачкој Бањи у организацији Савеза пензионера Србије.
11. Присуство представника ГОП-а свечаном чину потписивања Меморандума о сарадњи између Савеза пензионера Србије и Савеза пензионера Бугарске, чиме су учвршћени пријатељски односи и настављена је сарадња ова два национална Савеза.
12. Учешће на редовним и изборним Скупштинама удружења пензионера.
13. Учешће на обележавању слава удружења као и дана оснивања удружења.
14. Организовани одлазак представника свих удружења на промо излет у организацији туристичке организације Гранд турс у Крупањ.
15. Континуирано праћење и анализа рада Фонда солидарности уз примену измена и допуна односно пречишћеног текста Правилника о добровољном фонду солидарности.
16. Сарадња са удружењима на учлањењу нових чланова у Фонд солидарности и праћење одрживости Фонда солидарности.
Сва наша удружења и ГОП су статутарно уређена као нестраначка удружења, и као таква успостављају сарадњу са свим релевантним институцијама Републике Србије ,јер се води рачуна о континуираном побољшавању положаја пензионера у Београду, али и у целој Србији.
На крају можемо закључити да смо у 2025. години активно, предано и вредно радили и много урадили. Све активности смо реализовали уз пуну сарадњу са нашим чланицама и сви заједно можемо бити поносни што смо сачували и осавременили сва наша удружења, ојачали ГОП и изнад свега успоставили јединство и слогу.То је веома важно , јер нам је циљ био и остао исти- да пензионери боље живе и да им ми ,колико можемо , помогнемо у томе.
Прилог уз Извештај Надзорног одбора за 2025.
Подаци у Извештају су збирни и односе се на два подбиланса:
-Подбиланс прихода и расхода ГОП у 2025. и
-Оперативна резерва фонда солидарности-Фонд солидарности За чланове Скупштине и Осниваче од посебне важности је податак да је у Фонду солидарности на дан 31.12. 2025.год. расположиво 80 милиона динара, који се малим делом користе за текућу ликвидност, а већим за бескаматне позјмице. Имајући у виду висину средстава и тенденцију њиховог увећања , може се констатовати да престаје потреба за ранијом напоменом уз Извештај „Опстанак Фонда је под знаком питања“.
Даља одрживост и развој Фонда зависи од активности ГОП-а, удружења-оснивача, активних појединаца и чланства.
Стручним приступом, одговорним и професионалним радом, мала екипа ГОП-а, у сарадњи са надлежним у ПИО фонду, реализовала је Одлуке за промену структуре (реформу) и дигитализацију Фонда и ефикасно спровела мере штедње и активности којима је исти стабилизован.
Кључни потези у правцу стабилизације били су;
1.Донета је Одлука и иста уграђена у Статут, да се од 2020.год. за резерву обезбеди 30% од уплаћене чланарине ради исплате посмртнина, уз нужно усклађивање у структури расподеле према процентима у новелираним одредбама Статута.
2.Мерама штедње и одговорног понашања из средстава ГОП-а извршена је попуна дубиоза у Фонду насталих у време короне.Само у прошлој години, у јачање фонда ГОП је из својих средстава унео 3,35 милона, одричући се дела прихода по основу 9% за трошкове законитог рада фонда.
3.Током 2025.године започета је и реализована дигитализација, која је код прве непосредне примене обрачуна повраћаја власницима 67 % од 100 уплаћених чланарина, донела уштеду од 1,3 милона динара, којом су покривени сви трошкови дигитализације (набавка и инсталација опреме и израда софтвера).
Тим ГОП-а ове сложене, стручно захтевне и обимне послове, обављао је волонтерским радом, без накнаде.
У Обреновцу 16.4.2026 Милан Ћирковић, председник Надз. одбора