Udruženje ima za cilj održavanje sećanja na internacionalne brigade u španskom građanskom ratu.
1946 – Beograd: Osnivanje Udruženja jugoslovenskih dobrovoljaca španske republikanske vojske 1936-1939 na Kolarčevom narodnom univerzitetu. Preko sedam stotina ih je zauvek ostalo u Španiji, poginulo, iako tačan broj jugoslovenskih dobrovoljaca u Španskom građanskom ratu još nije utvrđen. Nakon organiz
ovanog povlačenja iz Španije 1939. godine, brigadisti, od kojih oko 520 Jugoslovena, internirani su u logorima u južnoj Francuskoj. Najveći broj Jugoslovena uspeo je da pobegne iz logora i vrati se u Jugoslaviju ili da se priključi anti-fašitickoj borbi u Francuskoj i drugim evropskim zemljama. Tako je 51 španskih boraca poginulo u raznim pokretima otpora ili koncentracionim logorima kao što su Kerestinac, Jasenovac, Banjica, Mathausen i Dahau. Od oko 250 dobrovoljaca iz španskog gradjanskog rata, koji su ucestvovali u NOB-u, preko polovina je poginula, a svaki cetvrti je proglašen za Narodnog heroja. Čin generala dobilo je 30 boraca i medju njima su bili komandanti sva četiri korpusa NOV. U godinama posla rata, naši Španci bili su na najistaknutijim funkcijama u vladama Jugoslavije i Savezu komunista Jugoslavije, a 18 su bili članovi Saveta federacije. U toku izvanrednih diplomatskih karijera, dvanaestoro je predstavljalo Jugoslaviju kao ambasadori u 35 zemalja.