08/04/2025
Днес е 8 април – денят, в който ромите по цял свят празнуват, а останалите се чудят как така пак сме намерили повод за веселба.
Е, приятели, животът е кратък, но традицията ни е дълга – така че нека си дадем поне един ден, в който да сме главните герои в историята!
Защо празнуваме? Защото сме живи, защото сме тук, защото въпреки всички препятствия, все още пеем, танцуваме, учим, работим, мечтаем и доказваме, че стереотипите са само за тези, които не познават реалността.
На този ден почитаме погубените над 500 000 роми в лагерите на смъртта по време на Втората световна война.
Всичко започва през 1971 г., когато роми от цял свят се събират на първият Световен ромски конгрес в Лондон. На конгресът се случва нещо много важно и значимо за нас ромите – за първи път претендираме като народ с ясна идентичност, химн и знаме .
Синьо за небето, зелено за земята и едно червено колело, което напомня, че където сме били и там, където отидем – винаги носим духа си и топлината на огъня.
Чувал си, че ромите са добри музиканти? Да, има велики музиканти. Ромската музика е вдъхновила не един и двама композитори: Лист, Шопен, Сарасате, Рахманинов, Бизе. Ние не сме само музика. Ние сме лекари, инженери, учители, адвокати, писатели, художници... Имаме си нашите предизвикателства, но имаме и нашата сила – да превърнем всичко „невъзможно“ в „гледай сега как става!“.
Днес е денят да се усмихнем широко, да си спомним колко сме пъстри, талантливи и обичащи живота. Да отбележим празника смирени, с песен, с усмивка и с онова непоклатимо усещане, че най-хубавото тепърва предстои! Честит 8 април! Бъдете горди, бъдете смели, бъдете себе си!