23/06/2025
Две нови първи по рода си комбинирани чешмички вече работят в Дунавския парк в Силистра: за хора - отгоре, отдолу - за животни. Те са дарение от Ротари клуб Силистра, резултат от осъществена кауза, избрана от участниците в събитие, проведено в навечерието на "Коледа 2024 г." в к-с "Роял" в "Централ парк" - Силистра.
Днес кметът на общината Александър Сабанов, който е предишен президент на клуба от депутатския си период в края на предишното десетилетие, връчи дарителски лист на настоящия президент Боян Боев в присъствието на неколцина негови съклубници - Николай Костов и Свилен Съботинов - предишни президенти, и Йордан Георгиев - предишен дългогодишен секретар. В листа се казва: "Благодаря на ротарианската общност за ангажираността им и за постоянната подкрепа на каузи в полза на общността".
Преди двадесетина години ротарианците бяха първите, които обновиха т.нар. Небесен шадраван отново в парка, "роден" през 1870 г. Той е над руините на патриаршеската базилика както до консервираните разкопки на "Двореца на Омуртаг" - ханска и царска резиденция до края на Х век, и е в близост до единствения в градската градина дъб от вида цер, спечелил надпреварата в конкурса "Дърво на Европа 2016".
Темата за водата е сред 6-те най-използвани в препоръчителен план направления в ротарианската дейност в световен мащаб (другите са екология, здраве и т.н.). Преди няколко години отново в резултат на клубна кауза РК - Силистра изгради чешми с възможност за пречистване на питейна вода в 4 силистренски училища - две основни: "Иван Вазов" и "Отец Паисий", и две средни: ПГСУАУ "Атанас Буров" и СУ "Никола Вапцаров".
В близо четвъртвековната си дейност силистренският Ротари клуб, който е пръв в област Силистра (Ротари клуб Тутракан е с пет години по-млад), е провел над 30 по-големи събития. На тях и с други дарения са събрани над 120 хиляди лева, реализирани в разнообразни по съдържание проекти с хуманитарна насоченост, включително в училища, читалища, социални заведения, културни институти.
По традиция на 1 юли е смяната на ръководствоата на ротарианските общности (близо 90 в цялата страна), което е с мандат една година. Следващият президент на силистренския клуб е Димитър Димитров, който за втори път ще бъде представляващ клуба у нас и в чужбина. В началото на този месец силистренци бяха домакини на гости от ротариански клуб от Северна Холандия от Кралство Нидерландия, с който предстои продължение на първата им съвместна инициатива - дарения на РБ "П. Павлович" - Силистра в съответен превод на книги от български и нидерландски автори.
Любопитна подробност е, че в следващата ротарианска година президент на клуба от "Ниската земя" е силистренецът Димитър Русков - по професия библиотекар в Университетска библиотека в Амстердам, но със защитена в България тематична докторска степен.